Jump to content

Kayip Kita Atlantis Manisa’da Mi?


Guest natilyus81

Önerilen Mesajlar

ATLANTİS’ EFSANEVİ KITA MANİSA’DA ÇIKARSA, ÜLKE TURİZMİNE BÜYÜK KATKIDA BULUNACAK.

 

Kayıp kıta, kayıp medeniyet ATLANTİS MANİSA’da... Gazetelerde, mecmualarda çıkan yukarıdaki başlıklardaki haberler oldukça iddialı ve sevindirici. Atlantis’in Manisa’da olduğu gerçekleşirse kentimiz dünyanın her tarafında anılacak ve Manisa dünyanın en meşhur şehri olacaktır. Atlantis medeniyetin ve uygarlığın ulaştığı bir doruk noktası idi. 11 bin yıl içerisinde kıtalar ve yeryüzü, jeolojik ve fiziksel olarak çok değişti...Kıtalar , medeniyetler ve ülkeler yok oldu. Yeni oluşumlar birbirini izledi. Adalar battı, kentler kayboldu. Atlantis de 11 bin yıl önce battı. Deprem, dağların yarılmasına, azgın dalgalar onu yok etti. Zaman dilimi içinde Atlantis bir efsaneye dönüştü. Bugün hala dünyanın ilgisini çekmeğe devam ediyor. Atlantis’in Bolivya’da , Santorini adasında , Sicilya’nın 100 mil güneybatısında Cornwall kıyılarında olduğuna dair teoriler vardır. Yunan filozofu Platon M.Ö 360’larda yazdığı Criatis ve Timeeus’ta Atlantis’ten ve Tantolos’dan bahseder. Platon tarafından anlatılan ve açıklanan Atlantis muhtaşem ölçülere sahip bir uygarlıktı. Adı Atlantis olan kent bir mühendislik mucizesiydi. Yaptıkları altın tapınakla gururlanıyorlardı... Ordularının ve donanmalarının gücü onların en büyük kuvvetiydi. 26 Eylül 1998 günü İngiltere’den BBC Televizyonun iki prodüktörü, Londra Üniversitesi’nden arkeolog Dr. Nikos Kokkinos, TRT’den arkeolog ve tercüman Semih Aközlü “Kaybolan Krallık ve Atlantis’in Sırları Çözüldü” kitabının yazarı Peter James Manisa’ya geldiler. 27 Eylül 1998 Pazar sabahı Manisa Dağcılık Spor Kulubünün 14 dağcısı ile birlikte Yarık Kaya’ya ve Tantolos’un Tahtına tırmandılar. Ekip Manisa’da bulunduğu süre içerisinde Niobe ve Kybele’de çekimler yaptı. Manisa Belediye Başkanı Adil Aygül’ü makamında ziyaret ettiler ve Manisa için övücü konuşmalar yaptılar.

 

BBC prodüktörü Peter Getzels “Biz bu belgesel çekimini İngiltere’de yayınladıktan sonra bütün dünya Manisa’yı, Spil Dağını ve Atlantis’le özdeşleşecek olan Tantalos’u konuşacak” diyor. “Kaybolan Krallık” ve “Atlantis’in Sırrı Çözüldü” kitabın yazarı arkeolog Peter James’in bize gönderdiği bilgilerde sevindirici hususlar var. Peter James diyor ki : “Hititler ve Mikelanslar arasındaki ilişkiler çok önemli bir olayı ortaya koyacaktır. Yunalılar Miken Krallığının atalarının ve Pelopsların Spilos’dan geldiğine inandılar. Bundan maada Truva dışında hiç kimse Mikenler ve Hittitler arasında bir şehir bulamadı. Biz ümit ediyoruz ki Manisa’nın yanında bir diğer Truva (Troy) bulacağımıza inanıyoruz. Farklı nedenlerden dolayı bu Truva’dan daha önemli ve büyük olacaktır. Onu bulduğumuzda (Manisa Truvası) Manisa dünya üzerinde çok önemli ve meşhur bir kent olacaktır. Bunu çıkarmam beni çok mutlu edecektir. Bununla beraber bunun bir rüya olmasına rağmen sizlerin bize yardımlarıyla bu rüya gerçek olacaktır.”

 

Sayın Peter James su günlerde Amerika’lı yayıncılar için bir kitap hazırlıyor. İsmi Antik Sırlar. Hazırlanan bu kitaba, Tantolos tahtının resimleri konacak ve Atlantis’in Manisa’da olduğu anlatılacak. Mevcut kitabın bir özeti olacak. Manisa’yı Uluslararası Platforma taşıyacak. Manisa dostu Peter James, Londra’dan Manisa’ya gelip yerleşmeyi dahi düşünüyor...

 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, bünyesinde açacağı bir Arkeoloji Enstitüsü ile ismini bütün dünya’ya duyurabilir. Londra Üniversitesi ile işbirliğine girebilir. Peter James’in rehberliğinde Manisa Troyu’nun bulunmasına yardımcı olabilir. Manisa ve çevresinde Aiga’dan Bintepelere ve Tantalis Kentine kadar çok büyük bir potansiyel var. Bilim Adamları bu görev sizin. Manisa ve Türk Turizmi için ortaya çıkan bu fırsatı iyi değerlendirelim. Manisa'nın ismi tüm dünya’da duyurulsun ve Tantalis Kenti bulunsun.

 

 

 

HAYDAR AKSAKAL

JEST MAGAZİN

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...