Jump to content

Falih Rıfkı Atay...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1894'te İstanbul'da doğdu. Darülfünun (İstanbul Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. 20 Mart 1971'de İstanbul'da yaşamını yitirdi. 1911'de "Tecelli" dergisinde ilk şiirleri, Servet-i Fünun dergisinde ilk denemeleri yayınlandı. 1913'te Tanin gazetesinin başyazarı oldu. İstanbul mektupları, röportajlar, köşe yazıları yazdı. 1913-1914'te Bahriye ve Dahiliye kalemlerinde çalıştı.

 

1'inci Dünya Savaşı'nda yedeksubay olarak Suriye'de bulundu. 4'üncü Ordu Komutanı Cemal Paşa'nın özel kaleminde görev yaptı. Cemal Paşa Bahriye Nazırı olunca bakanlıkta çalışmaya başladı. Heybeliada Çarkçı Mektebi'nde Türkçe öğretmenliği yaptı. 1918'de birkaç arkadaşıyla birlikte Akşam gazetesini kurdu. Gazetenin Kurtuluş Savaşı'nı desteklemesi nedeniyle divan-ı harpte yargılanıp tutuklandı. 2'nci İnönü Savaşı'nın kazanılmasından sonra serbest bırakıldı, Anadolu'ya geçti.

 

1922'den sonra Bolu ve Ankara milletvekili olarak Meclis'e girdi. Atatürk'e yakın kişiler arasında yer aldı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin yayın organı olan Hakimiyet-i Milliye gazetesinde, ardından Ulus'ta yayınlanan köşe yazılarında, Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet'e geçişin yarattığı sorunlar üzerinde durdu. Yapılan reformları ve Batılılaşma çalışmalarını savundu. Gezi yazılarıyla Cumhuriyet döneminin ilk örneklerini verdi. 1950'de Demokrat Parti iktidarından sonra 1952'de İstanbul'da "Dünya" gazetesini kurdu. Yaşamının sonuna kadar bu gazetede başyazılar ve röportajlar yazdı.

 

ESERLERİ

 

FIKRA:

Niçin Kurtulmamak (1953)

Çile (1955)

İnanç (1965)

Kurtuluş (1966)

Pazar Konuşmaları (1966)

Bayrak (1970)

 

ANI:

Atatürk'ün Bana Anlattıkları (1955)

Çankaya (1961)

Atatürk Ne İdi (1968)

 

GEZİ:

Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya (1930)

Denizaşırı (1931)

Yeni Rusya (1931)

Moskova-Roma (1932)

Bizim Akdeniz (1934)

Taymis Kıyıları (1934)

Tuna Kıyıları (1938)

Hind (1944)

Yolcu Defteri (1946)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Falih Rıfkı ATAY Biyografisi

İstanbulda 1894 senesinde dünyaya geldi. Edebiyat fakültesini Darülfünunda tamamladı. İlk denemelerini Serveti Fünun dergisinde ilk şiirlerini tecelli dergisinde yayınlayan Falih Rıfkı ATAY tanin gazetesinde 1913 senesinde başyazar oldu. Köşe yazıları, İstanbul mektupları ve röportajlar yaptı. Birinci dünya savaşında suriyede yedek subaylık yaptı. Türkçe öğretmenliğini Heybeliada çarkıçı mektebinde yaptı. Akşam gazetesini 1918 senesinde kurdu. Divanı harpte yargılanmasına sebepde gazetenin kurtuluş savaşını desteklemesi olmuştur. Serbest bırakılması ise ikinci İnönü savaşından sonra olmuştur. Ankara ve bolu milletvekili oldu. Atatürke yakın olmuştur. Ulus gazetesinde köşe yazıları yazdı. Hakimiyeti milliye gazetesinde de köşe yazıları yazdı. Batılılaşma gayretlerini ve reformları savundu. İstanbulda 1952 senesinde dünya gazetesini kurarak burada röportajlar ve yazılar yazdı. İstanbulda 1894 senesinde hayatını kaybetti.

Falih_Rıfkı_Atay.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla İzmirden düşmanın denize dökülmesinin hemen ertesi günü İzmire gelip Atatürkle tanışmış ve Cumhuriyeti kuran aydınlar arasında yer almış değerli bir yazarımızdır,Çankaya adlı kitabı muhteşemdir. Allah rahmet eylesin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...