Jump to content

Altınımı Ben Boynuma Dizerim / Türküsü ve Hikayesi


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Vaktiyle Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinin Hamzahacılı köyünde birbirini deli gibi seven iki genç vardır. Bunlar birbirlerini ta ufak yaşta sevmişler hem de ölesiye sevmişler.

 

Genç delikanlı Emirdağ'da ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra o zamanlar beldesinde lise bulunmadığı için tahsilini yapabilmek amacıyla Afyonkarahisar'a gider.

 

Kız ise bu ayrılığa göğüs gerememiş olacak ki yüreğinin derinliklerinden gelen bu sevgi sesini türkülere döker. Kızın söylediği bu türkülerEmirdağ'da dillere destan olmuştur.

 

Hamzahacılı köyü diğer köylere giden yolun üzerinde olduğu için kız bir gün suya giderken yolda başka bir delikanlı kızı görür ve beğenir. Babasından istetir. Başlık parasını da vererek kızı bu delikanlıya nişanlarlar.

 

Kız durumu Afyonkarahisar'da tahsilini yapmakta olan sevgilisine bildirir. Postada gecikme olduğu için mektup geç ulaşır. Oğlan mektubu alınca "sınav sonunda giderim" düşüncesiyle kızın yanına hemen ulaşamaz. Kız sevgilisinden de hiçbir haber alamaz ve içindeki duyguları türkü haline dönüştürür.

 

Kız oğlandan haber alamayınca ne yapacağını şaşırmıştır. Bir taraftan da düğün hazırlıkları başlamış; kız ise kendini için için yemektedir.

 

Morali iyiden iyiye bozulan kız düğün gecesi her şeyi göze almıştır. Sırrını söylemek derdini açmak amacıyla ahretliği (kardeşliği) olan Dudu'nun yanına gider. Dudu'nun yanında babasının olduğunu görünce derdini açamaz helallaşamaz. Üzgün ve bitkin bir halde evlerine döner.

 

Kız kendini asmak için evlerinin ahırında hazırladığı urganı yağlarken bir yandan da kendisine yaktığı ağıtı okumaya devam eder. Gençliğinin baharında muradına eremeden kendi isteği ile bu dünyadan göç eder.

 

Altınımı ben boynuma dizerim

Ağlaya ağlaya mektup yazarım destan yazarım

Zorunan veriyor şu zalim babam

Ölümünen olsa yine bozarım bende bozarım

 

Aldım helkeleri giderim suya

Aman zalim baba ben varmam ona

Üç gün evvel söyledim ben anama

Dördüncüsü günü yanarsın bana ağlarsın bana

 

Yer altında karamıklar dal verir

Elin oğlu yastık diye kol verir aman kol verir

Kız oğlana el değmemiş gül verir

El demiş güllerle taze bal mı olur

Gonca gül mü olur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...