Jump to content

Samba


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir Ocak sabahı Güney Amerika sahiline ilk ulaşan Portekiz'li kâşifler tropik zirvelerin arasından akan taze sularla beslenen bir seri altın sarısı sahilleri barındıran burunlar keşfettiler. Keşfettikleri bu noktayı "Ocak Nehri" ya da Portekizce "Rio de Janerio" olarak adlandıran bu kişiler kaderin gelecekte burası için hazırladığı sürprizden bihaberdiler. Kısa zamanda Portekiz kolonileri buraya yerleşti ve tarım geliştikçe Portekiz'den yani Batı Afrika'nın otorite altındaki kesimlerinden Bahia'daki yerleşim alanlarına köleler getirildi.

 

Samba bu kölelerin Afrika'dan getirdikleri ve kuvvetli vurmalı ritimlerin çalınabildiği "Batuque" adındaki davullar topluluğuna bir tepki olarak Bahia bölgesinde gelişmeye başladı. Davulun hipnoz etkisi yaratan vuruşları ilk sambacıların hâlâ "Samba de Roda" geleneğinde olduğu gibi çıplak ayak dans ederken günlük tasalarından uzaklaşmalarını sağlıyordu.

 

Bu kölelerin dillerinde dans "Semba" demekti ve bu terim ileride Brezilya'nın kültürüne ulusal danslarının gurur duyarak sundukları adı olarak geçecekti.

 

Artık Samba Rio'da her Şubat ayında düzenlenen karnavalın kutlama ve eğlenceyi temsil eden dansıdır. Samba karnavalı dansçıları başlarında şaşalı ve en büyük kostümleri taşımak ile en zor dans adımlarını sergilemek konusunda birbirleriyle yarışırlar. Bu tip Samba daha gelişmiş bir versiyon olan uluslararası Samba'dan farklıdır. Rio Karnavalı'nda Samba ferdi olarak uygulanırken uluslararası versiyonda eşli olarak sunulur.

 

"Hızlı hızlı yavaş" olan Samba ritminde Rio dansçıları üç adımlık hızlı ağırlık değişimlerini dizlerini hafifçe kırıp yükselterek yaparlar ve bunun için alternatif adımlar kullanırlar. Erkeklerin hareketleri daha abartısızken bayanlar kalça hareketlerini vurgulayarak ustalıklarını gösterirler. Bu esnada görüntünün güzelliğini bozmaması açısından baş kesinlikle sabit tutulur. Samba'nın eşlerle yapılan çeşidi ve daha yavaş olan "Pagode" (Pe-go-dey diye telafuz edilir) stili halen Brezilya'da sosyal amaçlarla zevk alınarak uygulanır.

 

Birinci Dünya Savaşı sırasında önemini kaybetmesine karşın The Maxixe (okunuşu ma-şi-şey dir) Brezilya'nın dışında da tanınan ve Avrupa'da bir dönem bilinen ilk Samba çeşididir. 1930'ların sonunda umarsız ritmik ve eğlenceli bir dans olan Samba Amerikalı dansçıları etkilemiş ve 1930'ların ve 1940'ların sonunda sinemanın katkısıyla Rio ve onun Samba dansı kitlelerin hayallerinde yer edinmiştir.

 

Carmen Miranda çevirdiği birçok Hollywood filminde Brezilya'nın ve Samba'nın popüler temel öğelerini işlemiştir. Fred Astaire ve Ginger Rogers ise daha sonraları "Flying Down to Rio" filmiyle; daha egzotik ve romantik bir Rio fikri yaratarak Sambanın tüm dünyaya yayılmasını sağlamışlardır.

 

Müzik ve Ritim

Samba 1 a 2 3 a 4 ritmi ile dans edilir. Burada "a" terimi bir vuruşun dörtte biridir. Dans ederken 2 vuruşuna gelmeden önce çeyrek vuruşta adım alınır.

 

Samba Notları

Karakter: Canlı Eğlenceli

Hareketler:

Zik-zak hareketleri Yerinde ya da hareketli figürler Ağırlık Ani hareketler Bel esnekliği

Bar/dakika: 50 bar

Zamanlama: 2/4

Yükselip alçalma: Samba'ya özel zıplama hareketi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Frank Sinatra - One Note Samba (Samba de Um Nota So)

   This is just a little samba Built upon a single note Other notes are bound to follow But the root is still that note     Now this new note is the consequence of the one we've just been through As I'm bound to be the unavoidable consequence of you     There's so many people who can talk and talk and talk and just say nothing or nearly nothing I have used up all the scale I know and at the end I've come to nothing or nearly nothing     So I come back to my first note as I must co

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Samba Çorbası

   1’er adet küçük boy havuç, kereviz, kabak, kırmızı biber 1 adet orta boy patates 1 adet soğan 2 çorba kaşığı sıvıyağ 1 çay kaşığı salça 3 adet domates 3-4 adet kurutulmuş domates 1 çay bardağı renkli makarna 1 çay kaşığı kekik 1 tutam zerdeçal Yeteri kadar sıcak su Tuz, karabiber   Sos için: 2 çorba kaşığı tereyağı 3 çorba kaşığı un 1 su bardağı süt   Servis için: 10 adet tortellini makarna   Kırmızı biber ve domatesleri fırında közleyip kabuklarını soyun. Daha sonra kırmız

   , Yer: Çorbalar

  • Samba Tarihçe

   Bir Ocak sabahı Güney Amerika sahiline ilk ulaşan Portekiz'li kâşifler, tropik zirvelerin arasından akan taze sularla beslenen bir seri, altın sarısı sahilleri barındıran burunlar keşfettiler. Keşfettikleri bu noktayı "Ocak Nehri" ya da Portekizce "Rio de Janerio" olarak adlandıran bu kişiler kaderin gelecekte burası için hazırladığı sürprizden bihaberdiler. Kısa zamanda Portekiz kolonileri buraya yerleşti ve tarım geliştikçe Portekiz'den, yani Batı Afrika'nın otorite altındaki kesimlerin

   , Yer: Tarihçe Ansiklopedisi

×
×
 • Yeni Oluştur...