Jump to content

Vals


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

3408.jpg

 

Valsin çıkış kaynağı, 16. yüzyıl ortalarında Fransanın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve Volta olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo, büyük ün kazanmıştır.

 

Vals

Vals, 19. yüzyıl başlarında, Avusturya ve Almanyada dansedilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir.

 

Özellikle Kuzey Avusturyanın Landl ob der Enns bölgesinde uygulanan dans stili Landler adını alarak çokpopüler olmuştur.

 

Vals kısa sürede, Johann Straussun müziğinin etkisiyle Viyanada ve 1812 yılından itibaren de İngilterede geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eğlencesi olmuştur.

 

Valsin 1770′lerde Avrupadaki birçok halk dansının birleşmesinden ortaya çıktığı bilinmektedir; ama asıl atası Çek Cumhuriyetinin köy festivallerinde yapılan Maternick ve Furiant adındaki iki varyasyondur. Fransız Walt ve Avusturyalı Lindler dansları, Valsin ataları arasında kendisine en çok benzeyenleridir. Vals 19′uncu yüzyılda Viyanada popüler olmaya başlamış ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Dansların kralı olan Vals, farklı ülkelerde farklı kültürel karakterler edinmiştir. Dolayısıyla, İngiliz Valsi (English Waltz), Macar Valsi (Hungarian Waltz) ve Vals Mazurka (Waltz Mazurka) isminde farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır. Valsin uzun süreli popülerlik kazanmasıyla daha farklı çeşitleri oluşması engellenememiştir. 1920′lerde Valsin müzikal formu gelişmiş ve yeni formları ortaya çıkmıştır: Boston Valsi (Boston Waltz) ve Slow Waltz. Bu danslar, günümüz dans yarışmalarında sergilenen modern valsin temelidir.

 

Viyana Valsi

Viyana valsi yaklaşık 400 yıl kadar önce orta Avrupada doğmuş klasik bir saray dansıdır. Hızlı bir tempoyasahip olan viyana valsi ¾lük bir tartımla oynanır. Hızlı ve kayar gibi yapılan dönüşleri en belirgin özelliğdir. Günümüzde dansa değişik hareketler eklenerek geliştirilmiştir. Viyana valsi aynı zamanda, standartkategoride yer alan bir yarışma dansıdır.

 

Slow Vals

Bu valse İngiliz valsi de denir. İsminden de anlaşıldığı gibi yavaş tempoda oynanan bir valstir. Viyana valsinin klasik yapısına karşın daha çok gelişmiş ve değişik elementleri bulunan bir danstır. Hem Amerikan hem de Enternasyonal stilde yapılır. Amerikan stilin farkı Box diye adlandırılan bir figürüle başlamasıdır. Diğer birçok elementi benzerdir. Slow vals ¾lük tartımla oynanan yavaş ve romantik bir yapıya sahiptir. Yarışmalarda standart ve modern kategoride yer alır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Vals Nedir?

   On sekizinci yüzyılda Bavyera ve Avusturya Alpleri yöresine özgü geleneksel halk dansı. 3/4 ölçüsünde adımlarla dönerek yapılır. Dans eden çiftlerin birbirine sarılarak dönmesi başlangıçta birçok kişiyi şaşkına çevirdiyse de vals çok kısa bir süre içinde 19. yüzyılın başlıca salon dansı hâline gelmişti. Yirminci yüzyılda onun yanında daha birçok dans türü ortaya çıkmış olsa da vals sevilen bir dans olarak kaldı.

   , Yer: Ansiklopedi

  • Duman - Vals

   Kalbimi çaldı Ortasından yardı Bir tohum ekti Çok farklı Gölgeye kaçtım Bir yudum su içtim Bin çiçek açtı Yok kimseyi duymadım,canımı sıkmadım Fikrini sormadım ben   Yok benim ayarım yok Kaybolan zamanım yok   Gel benim şahidim ol Ayrılmaz bir can hayalim ol   Aklımı çeldi Ortasından deldi Bir ışık yaktı Çok renkli Gölgeye kaçtım Bir kıvılcım çaktım Bin güneş açtı Yok kimseyi duymadım,canımı sıkmadım Fikrini sormadım ben.     Söz-Müzik: Kaan Tangöz

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Son Vals Son Zeybek

   kurban olsunlar valsine zeybeğine   http://www.egedesonsoz.com/video/Ataturk-Son-Balo-Vals-ve-Zeybek/665

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Rüyada Vals Görmek

   Rüyada bir baloda veya bir eglence yerinde vals yaptiginizi görmek, neseli günler geçirip, sonunda olmadik bir olay yüzünden biraz üzüleceginize isarettir.

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Beşir’le Vals

   Beşir’le Vals Gösterim tarihi:06.Şubat.2009 Yönetmen:Ari Folman Oyuncular:SESLENDİRENLER: Ron Ben-Yishai, Ronny Dayag, Ari Folman, Dror Harazi Dil:İbranice- İngilizce Tür:Animasyon Fragman: İzlemek için tıklayınız Yılın en çok konuşulan filmlerinden biri daha seyirciyle buluşuyor. Bu yıl yabancı dilde en iyi film Oscar'ının adayları arasında olan Beşir'le Vals, İsrail'in Ortadoğu politikasını eleştiren bir yapım. Konusu Yönetmen Ari Folman, ba

   , Yer: Sinema & Tiyatro

×
×
 • Yeni Oluştur...