Jump to content

Tartışmayı Bilmek Sanattır


Guest Îکє†

Önerilen Mesajlar

Tartışmayı bilmek sanattır!

 

Ya buz gibi bir sessizlik ya da korkunç bir kavga... Kadın erkek ilişkilerinde dengeyi tutturmak da oldukça zordur!

 

Birbirine deli gibi aşık olan insanların bile zaman zaman fikir ayrılığına düşmelerinden ya da birbirlerine zaman zaman katlanamamalarından daha doğal ne olabilir ki?

 

Kaliteli tartışmanın püf noktaları

Tartışılan konuyu kişileştirmeyin. Onun hoşlanmadığınız davranışlarından konuşuyor olsanız bile genel bir konuda konuşuyormuş gibi davranın. Ses tonunuzun, bakışlarınızın ve jestlerinizin düşmanca olmamasına özen gösterin. Yaklaşımınız daima objektif olsun.

 

Özel konuları arkadaşlarınızın yanında konuşmak üstelik de onları hakem yerine koymak gibi bir hataya düşmeyin. Ancak ortada konuşulan genel bir konu varsa ve herkes bu sohbete katılıyorsa siz de fikrinizi söyleyin.

 

Tartışma sırasında herhangi bir sözüne ya da hareketine sinirlenseniz dahi ona sakın hemen cevap vermeyin. Aksi halde kendinizi hiç söylemek istemediğiniz şeyleri söylerken bulursunuz. Derin bir nefes alın ve 10 saniye düşünün, gerçekten vermek istediğiniz cevabı kafanızda toplayın ve ondan sonra konuşun.

 

Her zaman genel konularda konuşmayı tercih edin çünkü bu hem kısırdöngüye girmekten ve karşılıklı suçlamalardan kurtaracak, hem de bilgileri paylaşmanızı ve ilgi duyduğunuz alanlarda birbirinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

 

Nerede durmanız gerektiğini bilin. Tartışmaktan kaçmak elbette yanlış. Ama bazı durumlar vardır ki sıcağı sıcağına tartışmak yerine zaman geçmesini beklemek ya da tartışmayı kesmek en iyisidir. Onun üzerine gitmeyin ve onun da sizin üstünüze gelmesine izin vermeyin.

 

Birbirinizi dengelemeyi bilin

Onun daha gergin olduğu durumlarda sizin daha sakin, sizin sinirli olduğunuz durumlarda da onun daha ılımlı olması tartışmanın büyümesini engelleyecektir.

 

Alaycı tavırlar, küçümseyen bakışlar ve iğneli sözler daima olumsuz etki bırakır ve her şeyi berbat etmekten başka bir işe yaramaz. Tartışma boyunca ciddi, iletişime açık ve anlayışlı olun. Rahatsızlıklarınızı ve görüşlerinizi net bir biçimde ifade edin.

 

Tartışma bittiyse gerçekten bitsin. İşi uzatmayın ve hiçbir fikir mücadelesinin sonunda gerginlik çıkarmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende sevmem ama karşımda tartışmayı bılecek ınsan olmayınca doğal olarak kavgada buluyoruz kendımızı

 

o noktada belirli bir saygıyı kaybetmemek gerek diye düşünüyorum ben, saygıyı kaybedince ilişkileri toparlamak çok zor.Ben söylenen sözleri kolay unutan bir insan değilim, o yüzden ağzımdan çıkana da önem vermeye çalışıyorum. biraz uzaklaşıp sakinleşmem gerekiyor ki, tartışma konusu mu önemli tartıştığım insan mı, karar verip hatırlayayım... yoksa bir boğa olarak bir dalarsam bi daha çıkamam işin içinden :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mesela şöyle dıyeyım kısaca;

benım eşım marangozdur, eve yemeğe gelınce o üzerı talaş vs tozlu bır şekılde gecer kanepeye bırgüzel yerleşır, bende derımkı, üzerın cok berbat kanepeye oturmasanda şu sandalyede beklesen olmazmı? oda derkı her seferınde kanepe örtüsünü sılkelemek zormu gelır? hatta oturmakla kalmaz gecer bırgüzel uzanır şekerleme yapar, sız olsanız ne yaparsınız? eğer uzatırsam ısrar edersem bağırır cağırır ve kapıyı carpar gıder , bende kalırım öylece

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazılanlar güzel ama insan tartışırken bunların hiç birini yapmaz, sen yapsan karşındaki yapmaz...Tartışma bir nevi şirkefleşmekdir, söyleyemediklerin söylemektir...İyi tarafları yok değildir sonuçta tartıştığında insanlar acıda olsa tüm gerçekleri olağan çıplaklığıyla söyler, bu yüzden hayatın ve ilişkilerin olmazsa olmazıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...