Jump to content

La Sagrada Familia


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

2828.jpg2829.jpg

La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katalonya'nın Barselona şehrinde bulunan modern mimarinin öncülerinden sayılan Antonio Gaudi tarafından 1882 yılında yapılmaya başlanılan fakat Antoni Gaudi'nin 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi'nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür.Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19.yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması da bir başka zorluktur.

Gaudi,bazilikadaki büyük kulelerden ancak bir tanesinin bitimini görebilmiştir.Kulelerin tasarladıktan sonra bu kulelerin Barselona'ya gelecek olan gezginler için mükemmel bir karşılama olacağına inandığını belirtmiş ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi göründüğünü de büyük bir heyecanla ifade etmiştir.

Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar ise Gaudi'nin bir başka dehası olup gittikçe dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır.Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır.

Ayrıca Gaudi şehirde yaptığı bütün yapılardan elde edilen geliri bu yapıya yatırmıştır.

 

2830.jpg

2831.jpg

 

2832.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Sagrada Familia Kilisesi’nin Özellikleri Nelerdir?

   Mimarlığını Antoni Gaudi’nin yaptığı Sagrada Familia Kilisesi, Barselona’ya her gelişte uğramaya değer bir yapıdır. Ulaşımı kolaydır. Metro sizi hemen önünde bırakır. Sagrada Familia’nın anlamı “Kutsal Aile”dir. Ünlü kilise şehrin simgesi haline gelmiştir. Katalan ihtişamını yansıtır. GAUDİ’NİN ÖLÜMÜ Binanın yapımına 1882 yılında başlanmıştır. 2 yılın ardından projenin başına ünlü mimar Antoni Gaudi geçince yapı tamamıyla değişmiştir. Gaudi 1926 yılında büyük bir talihsizlik sonucu bir

   , Yer: Avrupa

  • La Sagrada Familia Bittiğinde Böyle Görünecek!

   Barselona'nın şüphesiz en çok ilgi çeken turistik yeri La Sagrada Familia 2026 yılında tamamlandığında böyle görünecek!     2026 yılında tamamlanması planlanan Gaudi'nin ünlü eseri La Sagrada Familia'nın nasıl görüneceğini gösteren bir video yayınlandır.   1882'de başlanan kilisenin inşasına 1883 yılında katılan Antoni Gaudi, çarpıcı ve tek olacak bir eser bırakmak istemiş ancak tamamlayamadan ölmüştü. Halen yapımına devam edilen bu ünlü eserin 2026'da yani Gaudi'nin 100. ölüm yıldönümünd

   , Yer: Avrupa

×
×
 • Yeni Oluştur...