Jump to content

Ölü Bedenlerin Dirilişi


yavin

Önerilen Mesajlar

Ölü bedenlerin dirilişi

 

 

2533.jpg

 

Yaşamak zorvirgul-1.gif ölmek kolaydır. Öldükten sonra herşeyin daha kolay olacağını düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz. İşte öldükten sonra bile mezarında rahat uyuyamayanlar...

 

1. Papa Farmosus

 

891 ve 894 yılları arasında Katolik Kilisesi'nin liderliğinin üstlenen Papa Formosusvirgul-1.gif kendinden sonra bu göreve layık görülen Papa VI. Stephanus tarafından yalan yere yemin etmek ve kilise kanunlarını çiğnemekle suçlandı. Ölümünden dokuz ay sonra Formosus'un cesedi papalık mezarlığından çıkarıldı virgul-1.gif yargılanmak üzere Stephanus'un ( yeni papa) yönettiği bir 'kadavra sinodu' önüne getirildi. Ölmüş olan papavirgul-1.gif papalık görevinde aşırı hırslı olmakla suçlandı ve sağ elinin bütün parmakları kesildi. Papalık elbisesi üzerinden çıkarılan papanın tüm yaptıklarının geçersiz olduğu ilan edildi. Bu cezalar verilmeden önce papanın cesedi gösterişli kıyafetler giydirilerek yüce mahkemeye çıkarıldı. Papa Stephanus'un kendisi de yargıç görevi üstlendi. Bazı insanlar Papa Stephanus’un deli olduğuna inanmaya başladı ve başarılı bir suikast düzenlediler. Bir sonraki Papa isevirgul-1.gif Papa Formosus’un mahkumiyetini iptal etti ve tek 2534.jpg

 

2. Ines de Castro (Ölü Kraliçe)

 

Pedrovirgul-1.gif Portekiz kralı Kral IV. Alfonso'nun oğludur. Pedro'nun kalbi Dona Constanza'la evlendiği gün başka birindeydi. IV. Afonso’nun oğlu ve çapkınlıgıyla ünlü Kral Dinis’in torunu Don Pedro'nun virgul-1.gifkendi düğün günü aklında ve yüreğinde sadece soylu bir nedime olan Ines de Castro'daydı. Güzelliğiyle nam salmış bu nedime Pedro ile yaşadığı yasak aşktan dolayı Dona Constanza'nın ölümüden sonra 29 yaşındayken Alfonso hanedanını korumak için öldürüldü. Daha sonra cesedi tekrar çıkarıldı ve güzelce süslenerek kendisine taç giydirildi. Böylece öldükten sonra 'kraliçe' ünvanı verilen ilk kraliçe oldu.

 

2535.jpg

3. Kral Philip

 

Kastil Kralı Philip çok yakışıklı ve çekici bir kraldı. 1500'lü yılların en yakışıklı kralı ünvanını alan bu genç hükümdarın eşi Juana kendisine deli gibi aşıktı. Genç yaşta ölen kralın ölü vücudu gözlerden uzak bir tepeye tabutun içinde yerleştirildi ve gömülmedi. Her gece düzenli olarak kocasının tabutunu açan kadın ona her gün bakım yapıyordu. Kendisinden başka hiçbir kadının mezarın etrafında dolaşmasına izin vermeyen Juana bir gece kocasını tabuttan çıkarıp süsledi. Ardından kadının kocasıyla cinsel bir birliktelik yaşadığı iddia edildi. Bu olay genç kralın ölümünden kısa bir süre sonra gerçekleşti.

 

2536.jpg

4. Psikopos Braybrooke

 

Baş psikopos Braybrooke 1400'lü yıllarda öldü ve Londra'daki St. Paul Katedrali'ne gömüldü. 250 yıl sonra yani 1666'daki büyük yangında mezarının bir kısmı zarar gördü . Ölü vücudu hemen hemen hiç zarar görmeyen psikoposun vücudu alınan bir kararla sergilendi. Halkın büyük ilgisini çeken psikoposun cesedinden daha sonra bir parça kayboldu. Kaybolan kısım mumyanın cinsel organıydı.

 

2537.jpg

5. Hortense Mancini

 

Kral II. Charles'ın eşi olarak Hortense Mancini eşsiz bir hayat sürdü ta ki hükümdar eşini aldatıncaya kadar. Yıllarca eşinin yargılanması için yanıp tutuşan kraldan en fazla 30 yıl kaçabilen Mancini öldü. Kral Charles yine de hırsını alamadı ve kadının kokan ölü vücudunu Avrupa turunda yanında gezdirdi.

 

 

2538.jpg

6. Andre Çaykovski

 

Piyanist Andre Çaykovskivirgul-1.gif kafatasının Hamlet oyununda kullanılmasını vasiyet etti. İsteğini tam 26 yıl sonra oyuncu David Tennant gerçekleştirdi. 1982 yılında kanser yüzünden hayatını kaybeden piyanist Andre Çaykovskivirgul-1.gif vasiyetinde bedenini bilimsel araştırmalaravirgul-1.gif kafatasını ise Hamlet oyununda kullanılmak üzere bağışladı. Ancakvirgul-1.gif Royal Shakespeare Company tiyatro topluluğunun elinde bulunan kafatasını hiçbir oyuncu kullanmak istemedi. Sadece Mark Rylance isimli tiyatrocu 1989 yılında kafatasını provada kullandı. Sonunda yönetmen Greg Doran’ın teşviki ile David Tennantvirgul-1.gif piyanistin vasiyetini yerine getirmeyi kabul etti. Tennantvirgul-1.gif kafatasını ‘Elvedavirgul-1.gif zavallı Yorick’ sahnesinde kullandı. Ailesi durum ile ilgili memnuniyetlerini belli ederkenvirgul-1.gif kafatasının gelecek performanslarda kullanılıp kullanılmayacağı kesinlik kazanmadı. Arşivciler Hamlet için gerçek bir kafatasının en son 19’uncu yüzyılda kullanılmış olabileceğini söylüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...