Jump to content

Virunga Milli Parkı


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Virunga Ulusal Parkı ( Fransızca : Parc National des Virunga ) eski adı Albert Milli Parkı , 7800 kilometrekarelik uzanan bir Milli Park Virunga Dağları , Güney Rwenzori Dağları , Doğu, Kuzey Demokratik Cumhuriyeti kıyısında Kongo , Ruanda ve Rwenzori Dağları Milli Parkı ve Queen Elisabeth Milli Parkı Uganda Volkanlar Milli Parkı . Kaplama 7.800 kilometrekare (3.000 sq mi) Afrika'nın ilk milli parkı olarak 1925 yılında kurulmuştur. Olarak sınıflandırılmıştır. 1979 yılında Dünya Mirası . Daha sonraki yıllarda onun için bilinen haline dağ gorilleri rağmen, kaçak avcılık ve Kongo İç Savaşı , yaban hayatı nüfusun ciddi hasar var. Parkı Kongo Milli Park yetkilileri tarafından yönetilen, Institut Kongo pour la Koruma de la Nature ( ICCN ) ve onun ortağı Afrika Koruma Fonu (İngiltere) ICCN ile Şubat 2011 yılında 10 yıllık bir yönetim sözleşmesi imzaladı . Parkı şu anda çoğu kendi finansman alan Avrupa Birliği..

 

2328.jpg

 

Parkın geçmişi parçası olduğu ülke tarafından derinden etkilenir. Çok uzun bir geçmişi, Virunga Ulusal Parkı Kongo sıkıntılı zamanlarda birçok yoluyla hayatta kalmak için mücadele etti. Bazı politikacılar, korumacılar, parkı Rangers ve bekçiler bağlılığı sayesinde, park sadece hayatta kaldı, ama henüz dramatik bir yenilenme yaşanıyor. Parkı, Belçika Kralı Albert I tarafından 1925 yılında kurulmuş ve başlangıçta Albert Milli Parkı, Afrika kıtasında ilk ulusal parkı olarak bilinen oldu. Öncelikle, Belçika Kongo tarafından kontrol edilen Virunga Dağları ormanlarında yaşayan goriller korumak için kurulan, ancak daha sonra Rwindi Ovaları, Lake Edward ve uzak kuzey Rwenzori Dağları dahil etmek için kuzeye genişletilmiştir.

Ilk 35 yıl içinde, park sınır el aldı Kongo Rangers ve özverili bekçiler büyük bir vücudun çalışma nedeniyle büyüdü kaçak avcılık minimum ve sürdürülebilir bir turizm tutuldu, şekil aldı. Arazi ücret ve yerel nüfus tarafından balıkçılık ve avcılık gibi park kaynakların kullanımı devam eden bir sorun haline geldi ve bu sorunları çözmek için girişimleri yapıldı.

Belçikalılar, 1960 yılında Kongo bağımsızlığını elde ettiğinde yeni bir devlet hızla kötüleşti ve böylece park yaptı. Başkan Mobutu, parkın canlandırıldı korunması, kişisel ilgi çekmek için başladığı 1969 yılında oldu. Bu süreçte, Virunga Ulusal Parkı adını almıştır ve ilk Kongo Yaban Hayatı Kurumu (şimdi ICCN denir) kurulmuştur. Virunga 1970'lerin daha iyi parçası için iyi sayılırdı. Yabancı yatırım parkın altyapı ve eğitim olanaklarını geliştirmek için yardımcı oldu ve bir yıl ortalama 6500 ziyaretçi alan, park, turistler için popüler bir hedef oldu. 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak park atanmış. 1980'lerin ortalarında Mobutu rejimi, iktidarı kaybetmeye başladı ve ülkenin kaos içine uzun bir slayt başladı. Parkta korkunç yaşadı. Avlanmadan tükenmiş Virunga büyük memeli nüfus, altyapı imha edildi ve birçok korucu öldürüldü. Kongolu Yaban Hayatı Dairesi yavaş Virunga ve UNESCO Dünya Mirası statüsü değişti kaybetti "tehlikede."

Takip eden yirmi beş yıl içinde, park personel parkı ormanların ağır yıkım ve park boyunca silahlı milis penetrasyonu katkıda Ruanda Soykırım bir mülteci krizi dahil çalışmaların neredeyse kesintisiz bir dizi dayandım. Kivu Savaşı, Kongo çatışmaların en son, isyancı güçlerin parkın merkezi işgal ve park personeli tahliye, parkın tam merkezli. 2008 yılı sonu itibariyle Virunga ama yok gibi görünüyordu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde siyasi durum, o zamandan beri katlanarak değişti. ICCN elinde parkı ve turizm ve geliştirme, tarihinin en büyük diriliş zevk.Uluslararası bağışçılar, benzeri görülmemiş düzeyde parkın altyapı geliştirme yatırım. Virunga yönetiminin etkin ve saydam ve Rangers arasında moral tüm zamanların yüksek.

Turizm, giderek büyüyen sayılar ile yaklaşık olarak 2011 yılında 3000'in üzerinde, 2008 yılında sıfırdan artmıştır. Yeni turizm faaliyetleri Tongo orman şempanze alışkanlık ve güney sektörü, Goma kuzeyinde üç ana turistik merkezine yakın elverişli bir konuma sahip bir high-end köşkü de dahil olmak üzere, park geliştirilmektedir.

Afrika'nın ilk milli parkı, olağanüstü zor koşullara rağmen, tür çeşitliliği korumak için başarmıştır ve dağ gorilleri nüfusu bunun en büyük nedeni, Rangers ve personel adanmışlık 1980'lerin sonlarından bu yana sayıları iki kat daha fazla. 140 fazla Virunga Kullanıcı Rangers 1996 yılında savaşın başlamasından bu yana parkın korunması hayatlarını kaybetti.

 

2329.jpg

Nyiragongo Volcano Lav Gölü, Virunga NP muhteşem manzaraları

 

2330.jpg

Bebek Mountain Gorilla

 

2331.jpg

Kob

 

2332.jpg

 

 

2333.jpg

Bukima Camp, Kongo Dağ Goriller ev Mikeno Dağı eteklerinde yer almaktadır.

 

2334.jpg

Bukima devriye Post Rugendo aile Silverback

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...