Jump to content

Paharpur'daki Budist Vihara'nın Kalıntıları


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Somapura Mahavira ya da diğer adıyla Büyük Manastır, 7. yüzyıldan itibaren Bengal'de Mahayana Budizmi'nin yükselişinin tanığı oldu. 12. yüzyıla kadar ise dünyaca ünlü bir bilgi merkezi olarak ünlendi. Dini işlevine mükemmel bir şekilde uydurulmuş planıyla bu manastır-kent, eşsiz bir sanatsal başarı örneğidir. Basit, ahenkli hatları ve dekorasyonda bolca kullanılan oymalarıyla Kamboçya’ya kadar Budist mimarisini etkisi altına almıştır. (UNESCO Dünya Mirası Merkezi)

1985 yılından beri bir Dünya Mirası Alanı

 

2312.jpg

 

Paharpur Himalayalar en önemli ve en büyük bilinen manastırın güneyinde kalıntıları ortaya çıkarılmıştır Büyükşehir Rajshahi İlçe Jamalganj 5 km batısında küçük bir köy.

Somapura Mahavira olarak bilinen Paharpur Vihara, Pala İmparator Dharmapala (MS 770-810) tarafından inşa edilmiştir. Manastır, avlunun ortasında haç şeklinde bir kat planı devasa bir tapınak ve ayrıntılı bir ağ geçidi kompleksi ile kuzeyde, form dörtgen.Kuzeyde 45 hücreleri ve diğer üç tarafı her birinde 44, dört tarafı muhafaza duvarları boyunca 177 manastır hücrelerinin toplam sayısı vardır. Bu düzen, dekorasyon, oyma taş ve pişmiş toprak plaklar, Kamboçya ve Java (Endonezya) Budist mimarisi ile büyük ölçüde etkilenir bina dini işlevi yansıtacak.

Bu da 7. yüzyıla ait arkeolojik, yaklaşık 11 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Dışarıdan, her iki tarafta fazla 275 m boyutlarında bir dörtgen mahkeme kaplar tüm kurulması, yaklaşık 5 m kalınlığında ve 3-5 m yüksekliğinde yüksek muhafaza duvarları vardır.

 

1956-1957 alanından kurtarılamaz nesnelerin temsilcisi toplama evler inşa edilmiş küçük bir site müze. Kazısı buluntuları da Rajshahi Varendra Araştırma Müzesi'nde muhafaza edilmiştir. Müzesi eserleri, pişmiş toprak plaklar, farklı tanrı ve tanrıçaların resimleri, çanak çömlek, sikke, yazıtlar, süs tuğla, ve diğer küçük kil nesneler içerir.

 

2313.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...