Jump to content

Pirinç Terasları & Filipinler


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bin yıllık bir uygulama olan pirinç terasları, yüksek eğimli alanların tarım yapmak amacıyla basamak biçiminde düzeltilerek ve duvarlarla desteklenmesiyle oluşturulur.

İlk kez İnkalar tarafından başlatıldığı düşünülen bu tarım terasları, dağ yamaçlarına daha fazla tarım ürünü elde edebilmek için basamak şeklinde inşa edilmiş teraslardır. Böylece kıtlığa engel olup insanlara daha fazla gıda maddesi sağlanmıştır.

Teraslarda mısır, patates, bal kabağı, fıstık, biber gibi ürünler de yetiştirilmektedir. Sulama ise kanallar yardımıyla yapılmaktadır.

 

2209.jpg

 

Filipinler sıradağlar pirinç terasları, dünyanın en önemli temel besin biri, pirinç üretimi için ayrılmış kültürel peyzajları yaşıyoruz. Onlar bugün hâlâ geçerli yüzyıllar öncesine uzanan geleneksel teknikler ve formlar, korur. Aynı zamanda, olağanüstü bir insanlık ve doğal çevreye büyük bir estetik çekicilik arasındaki uyum derecesi, yanı sıra doğal kaynakların dikkatli kullanımı dayalı sürdürülebilir tarım sistemleri, dağlık arazide gösteren göstermektedir.

Onlar sömürge kültürlerin etkisinde olan hiçbir kanıt gösteren Filipinler sadece anıtlar.Zor arazi sayesinde, Cordillera kabileler Filipinler birkaç halklar arasında yabancı hâkimiyetinden başarıyla direndi ve kendi otantik aşiret kültürü korumuşlardır.Teraslar geçmişi, insanlar, kültür ve geleneksel uygulamaları ile iç içedir.

Terasları, taş inşaat öncesi sömürge döneminin sadece biçim. Güney-doğu Asya kültürleri arasında yalnız Filipinler tamamen ahşap tabanlı biridir: Filipinler, Kamboçya, Endonezya, Tayland, aksine iç bina ve tapınak ve ibadet gibi ritüel yapıların ahşap, günümüze bir gelenek inşa edildi teras mezra. Bilim adamları, asıl amaç konusunda hemfikir olsa da, teraslama, sıradağlar yaklaşık 2.000 yıl önce başladı.Teraslar inşa edenler parçası yapısal ve hidrolik mühendislik bilgisi yüksek düzeyde bir kanıtıdır. Teraslar sürdürmek yer ritüeller tarafından desteklenen bilgi ve uygulamaları yazılı kayıtlar olmadan, sözlü olarak nesilden nesile aktarılır. Taro, daha sonra bugün baskın ürün pirinç, değiştirilmesi, tarım için kullanılmak üzere başladığı ilk ürün oldu.

700 metre ve deniz seviyesinden 1500 m arasındaki yüksekliklerde teraslar bulunmaktadır. Özel ormanlarda (bir tampon halkası olan temel unsurları ile dört kümeleri, bölgedeki en iyi korunmuş teraslar vardır muyong ), teraslar, köy ve kutsal koru. Teraslı pirinç tarlaları Asya'da nadir değildir. Tarlaları içinde pirinç ekimi için gerekli olan su, taş veya çamur duvarları bile hafif engebeli teraslı olmalıdır. Yüksek irtifa tarlaları ıslak tutulur ve insan yapımı bir su toplama sistemi güvenmek zorunda olmalıdır. Filipinler teraslar ve bu başka bir yerde, yüksek rakım ve dik yamaçları arasındaki temel farklılıklar. Yüksek irtifa yetiştirme donma koşullarında filizlenir pirinç, özel bir suşu dayalı ve hayvanların kullanımına izin için çok sarp yamaçlarda hasat kolaylaştırmak için, non-sarsan Panicles, göğüs yüksek ya da büyür. her türlü makine.

Teraslar İnşaat, büyük bir özen ve hassasiyetle yapılmaktadır . Bir yeraltı kablo kanalı drenaj amaçlı dolgu içinde yer almaktadır. Teras gruplar kendi kontür, dağ battaniye.Bunların üstünde, dağ tepelerinden yükselen özel ormanda (halka muyong yoğun teraslar sular altında tutmak için yeterli su kaynağı sağlar toplam ekosistem tanıyan geleneksel uygulamalar, uygun yönetilen). Su adil paylaşılan ve tek bir teras altındaki sonraki terasa yolunda akışını engelleyen. Vadinin dibinde bir dere içine akmasını, barajlar, tasviyeler, kanallar ve bambu borular komünal muhafaza karmaşık bir sistem, vardır .

Köy veya mezra teras grupları ile ilişkili ve mimari, dağ ortamında insanların mekansal yorumlanması yeniden tek aile aşiret konut grupları oluşur. Dik eğimli bir sazdan piramidal çatı dört mesajlar yerden kaldırdı ve gece çekilmiş bir merdiven ile ulaşılan tek odalı ahşap bir konut kapsar. Konut kümeleri, kendi odak noktası olarak merkezi bir ritüel pirinç alanında, birbiriyle ailelerin küçük mezra oluşturur. Bu ekilen ve hasat edilebilir ilk parsel sahipleri, tüm toplum için tarım kararlar alır, onun birincil bir tahıl ambarı konut oyma ahşap tanrılar ritüel mülkiyet, ve sepet kutsal emanetlerin saklandığı sandık yöneten tüm tarım takdis kurbanlar bölümlerini törensel ayinleri tutulur. Konutların küme kısa bir mesafede, genellikle kutsal betel ağaçlar bir kulübe yuvarlak ya da açık tutacak kutsal erkek canlı ve geleneksel ayinleri yürütmek bir koru ile işaretlenmiş ritüel tepe.

 

Filipinler

Dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Banaue’deki

pirinç teraslarına açılan pencere

2210.jpg

 

Teraslar deniz seviyesinin 1500 metre üstünde yer alır ve dağ yüzeyinin 10,360 kilometrekarelik bir alanını kaplar. Bu yapıyla ilgili bir başka rivayet de basamakların uç uca getirildiğinde dünyanın yarı çevresini dolanacağıdır. Bölgenin yerlileri halen bu teraslara pirinç ve sebze ekiyorlar. Bu da basamaklarların kademeli olarak aşınmasına sebep oluyor. Dolayısıyla yapının karakteristiğinin korunması sürekli bir bakım ve özen gerektiriyor.

 

IHA_20091104_74382.jpg

 

“Ejderha Omurgası” olarak bilinen pirinç terasları..

2211.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...