Jump to content

Uvs Nuur Havzası


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uvs Nuur Havzası (1.068.853 hektar), Orta Asya'nın kapalı havzalarından en kuzeyde olanıdır. Adını geniş, sığ ve çok tuzlu bir göl olup göçmen kuşlar, su kuşu ve deniz kuşları için önem taşıyan Uvs Nuur Gölü’nden almıştır. Saha, doğu Avrasya’nın önemli canlı topluluklarını temsil eden on iki korumalı alandan oluşmaktadır. Step ekosistemi çok farklı çeşitte kuşu desteklerken çöl, gerbil, kır faresi ve benekli kokarcaların evidir. Dağlar, dünya genelinde tehdit altındaki kar leoparı, yaban koyunu (argali) ve Asya dağ keçisi için önemli bir sığınaktır.

2003 yılından beri bir Dünya Mirası Alanı

 

Uvs Nuur Orta Asya kapalı havzalar kuzey. Bu Tannu Ola Aralığı ve kuzey-doğu Sangilen Dağları'nın kuzey (Tuva) eklenmiştir. Uvs Nuur ana besleyici havzasının doğu ucunda alpin çayırlıklar ve Karaçam ormanları, Sangilen yaylaları, bir tatlı su gölü, Sangyn Dalay Nuur kaynağı vardır, Tes-Khem Nehri, (Moğolistan) . Tes-Khem sonra Uvs Nuur dökülmeden önce, Moğolistan içine sonra güney Tuva içine, bozkır ve çöl yoluyla, 500 km batıya doğru akar ve. Son 100 km, nehir, bir başka yarı-çöl yeşil bir orakla bir defada biçilen geniş bir sulak alan kompleksi ile menderesler, delta yaklaşık 40 km genişliğinde ve önemli bir yaban hayatı yaşam alanıdır. Uvs nispeten sığ (10-20 m derinlik) ve çok tuzlu ve alkali. , Göller, hidrolojik özellikleri, su kalitesi, verimliliği ve biyokütle bir dizi gösterir. Uvs Batı Moğolistan 'deniz', en yakın okyanus 3.000 km uzakta olsa bile, bir dizi deniz kuşları uğrak.

Nuur havzası olağanüstü bir sıcaklık aralığında Uvs, Batı Moğolistan (-58 ° C), en düşük kış sıcaklığı kaydedilmiştir ancak yaz sıcaklıkları 40 ° C'ye çıkabilir. Site içinde ana ekosistemleri temsil eden dokuz sıkı korunan alanlar vardır. Moğol korunan alanlar, Turgen Uul ve Tsagaan Shuvuut, ikisi de 173 kuş ve 41 memeli hayvan türü, kendi sınırları içinde varlığını göstermiştir, batı dağlarında yalan. Her ikisi de nesli tehlike altında olan kar leoparı için önemli habitatlar ve bu türün korunması içine aktif bir araştırma var. Diğer önemli memeliler Asyalı dağ keçisi, argali dağ koyunu, yaban domuzu, geyik ve misk geyik ve Moğol ve siyah kuyruklu ceylan gibi büyük otobur; yırtıcılar, kurt, kızıl tilki, vaşak, kokarca ve gelincik, ve birçok farklı uçurtmalar , şahin, kartal ve akbabaların. Ekolojik çeşitlilik Uvs Nuur site içinde, yaklaşık 359 kuş türü kaydedilmiştir.

Türkiye bitki örtüsü de nadir olarak sınıflandırılır Tuva ve Moğolistan'da için endemik 19 tür, 51 soyu tükenmekte olan türler ve 94 bitki türleri ile birlikte, Sibirya ve Orta Asya floras yansıtır.

Uvs Nuur havzasında zengin bir tarihsel ve kültürel mirasa sahiptir. Kültürel mirasın durumu için de önemlidir; büyük ölçüde mezar höyük (kurgan) ve taş tablet (stelleri), geç Paleolitik çağın birçok içeren 2,900 sitelerin temelinde. Tarihsel olarak, buzul sonrası iklim sıcak oldu Avrasya bozkır büyük bir kısmı orman bitki örtüsü arkaya geçirmiş olacaktı - Yabani otçul ve insanlar otlak çevreyi korumak için çalıştı yoktu.Evcilleştirilmiş otlayan hayvanlar (geleneksel koyun, sığır, keçi ve atlar) ve bozkırları, mera bitkileri arasında yakın bir ilişki, binlerce yıldır bu manzara kalıp bir ilişki vardır.Przewalski atı, Saiga antilop ve yaban Baktria deve gibi hayvancılık artan evcilleştirme (ve üstlenilmekle) bozkırın vahşi hayvan otlatılmasına desteklenmiş. Binlerce yıldır, göçebe mevsimlik Herding modelleri step ekosistemleri içinde mekansal bitkiler ve besin transfer. Bazı otlar ve bitki yok olacak, diğerleri büyüdü olacak. Toprak organik madde bitki yaprak çöp, ölü kökler ve hayvan dışkısı gibi yavaş yavaş birikmiş ayrıştırılır ve yeni bitki büyüme geri oluşturan besin.

 

2148.jpg2149.jpg

 

2150.jpg2151.jpg

 

2152.jpg2153.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...