Jump to content

Namazdaki Vesveseler Hakkında


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Evvela, bu vesveselerin gelmesi normaldir, namaza daha sonra başlamak ile bir ilgisi yoktur. Şeytan vesvese silahını her insan için kullanır ve kullanıyor da. Öncelikle bu halin kişiye özgün olmayıp, genel bir kural olduğunu bilmeliyiz.

 

İkinci olarak; namazda akla gelen vesveseler, insanın kalbinden ve niyetinden değil, kalpte kürsüsü bulunan şeytandan geliyor. Yani namazda akla gelen o çirkin söz ve tasvirler, insanın değil şeytanın üflemesidir. Bunun en güzel ispatı o söz ve tasvirlerden insanın sıkılıp üzülmesidir. Zira insan kendi söz ve tasvirlerinden sıkılıp üzülmez. Demek o söz ve tasvirler, insanın kalbine ait değil, şeytana aittir.

 

Biz bunu böyle bilip üstünde durmaz isek, o vesvese zamanla kendiliğinden sönüp gider. Şeytanın gayesi bu söz ve tasvirleri insana kendinin diye yani, kalbinden çıkıyor diye yutturmak ve sıkıntı ve üzüntüler ile namazı terk ettirmektir. Özellikle namazda bu vesveselerin gelmesi bunun en güzel delilidir. Demek üzerinde durup vesveseyi şişirmemek gerekiyor. Nasıl arı ile uğraştıkça üstüne geliyor, uğraşmadığın zaman gidiyor ise, vesvese de aynı arı gibidir, üstünde durursak şişer, durmaz isek kaybolup gider.

 

Kuvve-i vahime: Vehim kuvveti demektir. Kalbin bir köşesinde bulunan, sürekli şeytan veya şeytan gibi şerlileri dinleyen bir alet-i vesvesedir. Şeytanın işlettirdiği bir cihazdır. Şeytan bir dil ise, vehim kuvveti ise bir kulak gibidir. Sürekli onu dinler ve ona yardımcı olur. Şeytan, bu vehim cihazını, insanları yoldan ve haktan saptırmak için sürekli işlettirir.

 

Hakikatta olmayan bir şeyi, varmış gibi gösterir ve insanı yanıltmaya çalışır. Vehimden gelen çirkin ve kötü düşüncelerin dinde bir hükmü ve zararı yoktur. Yani, kul mes'ul değildir. Fiiliyata yansımadıktan sonra, kişiye hiçbir günah yazılmaz.

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...