Jump to content

Sigiriya


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sigiriya (Lion rock, Singala - සීගිරිය), büyük bir taş ve antik kaya kale ve saray merkezi berbat Matale District Sri Lanka , geniş bir ağ bahçelerin kalıntıları, rezervuarlar, ve diğer yapılar ile çevrilidir. Sigiriya popüler bir turist, antik tablolar (aynı zamanda tanınmış olan freskler ), anımsatan Ajanta Caves , Hindistan . Bu yedi biridir Sri Lanka Dünya Mirası Alanları . Aynı zamanda Dünyanın 8. harikası olarak UNESCO tarafından ilan edilir.

Sigiriya tarih öncesi çağlardan ile yaşadığı olabilir. Bu, bir kaya barınak dağ olarak kullanılan manastırın mağaralar hazırlanan ve Budist tutkunları tarafından bağışlanan, M.Ö. 5. yüzyılda hakkında Sangha . Olarak kronikler göre Mahavamsa tüm kompleks inşa edilmiştir Kral Kashyapa , ve kralın ölümünden sonra, 14. yüzyıla kadar bir Budist manastırı olarak kullanılan (495 MS 477).

Sigiri yazıtlar tarafından deşifre edildiği arkeolog Senarath Paranavithana Sigiri Graffiti , Cambridge, tarafından yayınlanan onun ünlü iki ciltlik çalışma, hem de Sigiriya Öyküsü .

 

1902.jpg

 

Sigiriya bulunan Matale İlçe Merkez İl Sri Lanka içinde kültürel üçgen sekiz beş, dünya miras alanlarının Sri Lanka.

Sigiriya kaya sertleştirilmiş bir magma fiş bir soyu tükenmiş ve uzun aşınmış volkan . Tüm yönlerde mil için görünür, çevredeki ova üzerinde yüksek duruyor. Kaya, onu çevreleyen düz bir ovada, aniden yükselen dik bir höyük üzerinde aittir . Kaya kendisi deniz seviyesinden 370 m (1,214 ft) yükselir ve her tarafta, taban sarkan birçok yerde sırf. Bu planı eliptik ve elips uzun ekseni boyunca yavaş yavaş yamaçlarında düz bir top var.

 

Yılında 477 CE , prens Kashyapa Kral tahtı ele geçirdi. Dhatusena Migara, kralın yeğeni ve ordu komutanı tarafından desteklenen bir darbe . Kashyapa, kralın oğlu olmayan bir kraliyet sanatçılı tarafından haklı varisi tahtı gasp Moggallana kaçtı, Güney Hindistan . Moggallana bir saldırı korkan Kashyapa geleneksel sermaye, sermaye ve onun ikamet taşındı Anuradhapura daha güvenli Sigiriya. Kral Kashyapa saltanatı (477-495) sırasında, Sigiriya, kompleks bir şehir ve kale haline oldu . Savunma yapıları, saraylar ve bahçeler de dahil olmak üzere ayrıntılı kaya zirvesi ve çevresindeki yapılar, çoğu, bu döneme uzanmaktadır.

Kashyapa yenildi 495 Anuradhapura sermaye tekrar taşındı Moggallana. Sigiriya sonra, on üçüncü ve on dördüncü yüzyıla kadar süren bir Budist manastırı geri döndü . Bu dönemden sonra, bir ileri karakol olarak kullanılan, on altıncı ve on yedinci yüzyıllar kadar Sigiriya hiçbir kayıt bulunmaktadır Kandy Krallığı'nın . Krallık sona erdiğinde, yine terk edildi.

Mahavamsa , Sri Lanka antik kayıt, Kral oğlu olarak Kralı Kashyapa açıklar Dhatusena . Kashyapa hayatta onu duvar ve sonra haklı kardeşine ait tahtı gasp tarafından babası öldürülen Mogallana Dhatusena, gerçek bir kraliçe tarafından oğlu . Mogallana kaçtı Hindistan Kashyapa tarafından suikasta kaçmak için değil, intikam sözü verdi . Hindistan'da o dönen ve o haklı onun olarak kabul Sri Lanka tahtını geri alınmasındaki niyeti ile bir ordu kaldırdı. Mogallana kaçınılmaz dönüş bilmek, Kashyapa, bir kale ve zevk saray olarak Sigiriya zirvesinde sarayını inşa edilmiş olduğu söylenir .Mogallana nihayet geldi ve savaş ilan etti. Kashyapa orduları savaş sırasında onu terk etti ve o kılıcın üzerine düşen intihar etti.

Chronicles ve irfan demek ki savaş-fil Kashyapa değişti elbette stratejik yararlanmak için monte edilmiş, ancak sahip Kral çekilmek için tercih olarak orduya ordu kral tamamen terk etmek isteyen, hareketin yanlış yorumlanabilir. , Onun kemer onun hançeri aldı teslim için çok gurur, boğazını kestiğini söyledi gururla hançer kaldırdı, kılıflı, ve ölü düştü. Moggallana Sigiriya bir manastır kompleksi haline dönüştürme, Anuradapura sermaye döndü .

Alternatif hikayeleri Kashyapa babasının onuruna iş bitirme, Kral Dhatusena Sigiriya birincil üretici var. Yine diğer öyküler Sigiriya bir zevk saray, bir playboy kral olarak Kashyapa var. Hatta Kashyapa nihai kaderi belirsiz. Bazı sürümlerinde bir cariye tarafından yönetilen zehir tarafından öldürülen; yaptığı son savaşta izole zaman diğerleri de kendi boğazını keser. Yine de daha fazla yorumların hiç askeri fonksiyonu ile, bir Budist topluluğunun çalışması olarak site var . Bu site arasındaki rekabet önemli olmuş olabilir Mahayana ve Theravada eski Sri Lanka'daki Budist gelenekler.

Sigiriya insan yerleşimine ait ilk kanıt alanı içinde yaklaşık beş bin yıl önce işgal edildiğini belirterek, Sigiriya kaya, Aligala kaya sığınağı doğusunda bulunmuştur Mezolitik .

Budist manastır yerleşim M.Ö. üçüncü yüzyılda birçok kaya sığınakları ya da mağaralar sırasında, Sigiriya kaya çevreleyen kaya-mayınları tepelerin batı ve kuzey yamaçlarında kurulmuştur bu dönemde oluşturulmuştur. Bu barınaklar, mağara ağızlarında çevresinde oyulmuş damla çıkıntılar, büyük kayalar altında yapılmıştır Kaya yazıtlar, konut olarak Budist manastır düzenine barınaklar bağış kayıt, barınaklar birçok damla çıkıntılar yakın oyulmuş. Bu üçüncü yüzyılda M.Ö. birinci yüzyılda CE arasındaki süre içinde yapılmıştır.

 

1903.jpg

Lion Gate ve Final Tırmanma Streç

 

1831 yılında Binbaşı Jonathan Forbes İngiliz ordusu 78. Highlanders, at sırtında Pollonnuruwa bir geziden dönerken, "Sigiriya çalı kaplı zirve" rastladım.Sigiriya sonra, antiquarians dikkatini geldi ve arkeologlar . Sigiriya Arkeolojik çalışmalar, 1890'lı yıllarda küçük bir ölçekte başladı . OP Bell Sigiriya hakkında geniş araştırma yapmak için ilk arkeolog oldu. Tarafından başlatılan Kültür Triangle Projesi, Sri Lanka Hükümeti , 1982 yılında Sigiriya dikkatini. Bu proje kapsamında ilk kez tüm şehir arkeolojik çalışmalar başladı. Bacakları ve pençeleri girişinde yan üzerinde bir heykel aslan kafası vardı, ama yıllar önce kafası bozuldu.

Sigiriya, MS 5. yüzyılda sırasında Kral Kashyapa inşa edilmiş eski bir kale oluşur . Sigiriya site düz bir kayanın üstüne oturtulmuş bir üst saray kalıntıları, Lion Gate ve ayna duvar freskleri ile orta düzey bir teras, kaya altında yamaçlarında tutunur alt saray ve hendekleri , duvarlar ve birkaç yüz metre kaya tabanından dışarı uzanan bahçeler.

Bu site, hem de bir saray ve kale . Onun yaşına rağmen, sarayın ihtişamını hala inşaatçılar yaratıcılık ve yaratıcılık çarpıcı bir fikir vermektedir. Kayanın üstüne üst saray hala su tutma kayaya oyulmuş sarnıç içerir. Düşük sarayı çevreleyen hendekleri ve duvarlar hala zarif güzel.

 

1904.jpg

Ayna Duvar ve fresklerin önde gelen spiral merdiven

 

1905.jpg

Bahçe karmaşık bir havuz

 

1906.jpg

Sigiriya Sigiriya kaya zirvesinden görüldüğü gibi bahçeleri

 

1907.jpg1908.jpg

Ayna Duvar Doğru

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...