Jump to content

Sagamartha Milli Parkı


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sagarmatha Milli Parkı , korumalı bir alandır Himalayaların doğu güney yarısını içeren Nepal Everest Dağı . Park, 19 Temmuz 1976 tarihinde oluşturulmuş ve bir yazılı Doğal Dünya Mirası 1979 yılında . Sagarmatha bir Sanskritçe kelime , sagar = "gökyüzü" ("deniz / okyanus" ile karıştırılmaması gerekir) ve Matha = " alında Everest Dağı, modern Nepal adı "ya da" baş "ve.

1.148 km'lik bir alanı kapsayan parkın , 2, (443 sq mi ) Solukhumbu İlçesi, 2845 m (9334 ft) yükseklik ve aralıkları Jorsalle 8848 Everest Dağı'nın zirvesinde m (29.029 ft ) Barren arazi. % 28 otlak ve kalan% 3 ormanlık ise 5.000 m (16.000 ft) Yukarıda park% 69 oluşur. Park alanı çoğu derin nehirler ve arazi kesilmiş, çok engebeli ve dik buzulların . Bu parkın diğer parkların aksine, yükselen rakım nedeniyle dört iklim bölgeye ayrılabilir. Iklim bölgelerinde ormanlık alt bölgesi, bir bölge alpin maki bitki örtüsü büyüme üst limit içeren üst alpin bölge ve Arctic hiçbir bitkilerin büyümesi bölge. Parkta bulunan bitki ve hayvan türleri irtifa bağlıdır. Parkın üst havza Dudh Kosi nehir havzası sistemi içerir .

Parkın ziyaretçi merkezi bir tepenin üst kısmında bulunan Namche Çarşısı Nepal Ordusu bir şirket parkın korunması için konuşlu olduğu aynı zamanda. Parkın güney girişinde 2835 Monzo kuzeyinde birkaç yüz metre m (9301 ft), bir gün zammı Lukla .

 

1586.jpg

 

Alt ormanlık bölgesi, huş , ardıç , mavi çam , köknar , bambu ve ormangülü büyür. Bu bölge her şeyden önce bitki örtüsü, cüce ya da çalıların bulunur . Yükseklik arttıkça, bitki yaşamının sınırlı liken ve yosun . Bitkiler, çünkü bu Himalayalar kalıcı kar hattı 5750 m (18.860 ft) büyümeye ateşkes.

Ormanları çam ve hemlock milli parkın alt kotlarında kapsar. Yukarıda 3.500 m (11.500 ft) etrafında ve yüksekliklerde, gümüş köknar, huş ,ormangülü ve ardıç ormanları bulunmaktadır. Ormanlar da dahil olmak üzere en az 118 kuş türleri, habitat Himalaya Monal , Kan sülün , Kırmızı gagalı Chough , ve sarı-faturalandırılır Chough . Sagarmatha Milli Parkı da dahil olmak üzere nadir bir memeli türü, çok sayıda ev misk geyik , kar leoparı , Himalaya siyah ayısı ve kırmızı panda Himalaya thars langur maymunlar , sansar ve Himalaya kurt de parkta bulundu.

Oksijen kısmi basıncı yüksekliği ile düşer. Bu nedenle, burada bulunan hayvanların daha az oksijen ve soğuk sıcaklıklarda yaşamaya adapte olmuşlardır. Bunlar vücut ısısını korumak için kalın bir mont var. Bazıları, vücudun ısı kaybını önlemek için uzuvlar kısaltılabilir. Herhangi bir gıda olduğu zaman Himalaya ayılar kışın mağaralarda hazırda.

 

1587.jpg1588.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...