Jump to content

Sohbet Edelim..


ÖzdeBir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sözlü Kültürden geliyoruz. Yazılı ana kaynaklarımız az. Konuşmayı, dertleşmeyi seviyoruz. Belki de bu yüzden kitap okumak bizim gibi toplumlarda fazla ilgi görmüyor.

Hakikat Yolunun öncelikli metodu; sohbet. Erkam’ ın Evindeki sohbetlerle tebliğe başlıyor Rasülullah (s.a.v). Daha sonra Mescid-i Nebevi’de sürüyor halkalar. Ashab- Sahabe kelimesinin bir anlamının da sohbet edenler demek olduğunu biliyor muydunuz? Rasülullah’ı dinlerken: “Başımızın üzerinde kuş varmış da uçuverecekmiş gibi dikkat kesilirdik” diyor Sahabe. Kelâma kulak verenler; Kemâle erişiyor! Ne var ki günümüz insanına dinlemekten çok, bildiğini satmak daha sevimli geliyor.

Televizyonla başlayıp, bilgisayar- internetle devam eden enformatik bombardıman; sohbeti katletti!.. Kitaplarınız, internetiniz, yazışmalarınız olabilir. Ama mutlaka sohbet etmelisiniz! Sadece ilmin değil; hâlin, yaşantının, feyzin yansımasıdır sohbet. Kelâm etmeseniz de bir araya gelmeli, görüşmeli, kucaklaşmalısınız. Yüreğin yürekle, beynin beyinle takviye edildiği manevi şarj dinamosudur sohbet meclisi. Yunus, sohbetle açılan sırları şöyle fısıldar:

Sohbet cânı semirtir, hem âşıkın ömrüdür

Sohbet Çalab'ın emriyle, erenin himmetidir.

***

Kim ki bir dem sohbet ola, müftî-müderris mât ola

Bir ilâhî devlet ola, ondan içen oldu bâki.

m.doğramacı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...