Jump to content

Mozaik Sanatı


Guest aris

Önerilen Mesajlar

Mozaik Sanatı

Mozaik sanatı, en eski ve en dayanıklı sanatsal ifadelerden biridir. Depremlerle yerle bir olan yapılardan bugüne dek gelmeyi başarmış oldukça zarif çalışılmış eserler içerir. Ortaya çıkan bir sanat eserinin bu kadar dayanıklı olabilmesi günümüz insanları için çok büyük öenm taşır. Biz de bu çalışmamızda basit bir soğan çiziminden yola çıkarak mozaikten bir desen yaratmaya çalışacağız.

196gk6tl0-1.jpg

 

Günümüzde mozaik sanatı

Temelleri Antik Yunan ve Roma'nın muhteşem dekorasyon sanatına dayanan mozaik sanatı, günümüzde herkes tarafından kolayca uygulanabilir bir hal almıştır. Günümüzde mozaik taşları genellikle özel bir bıçak yardımıyla kesilen renkli camlardan elde ediliyor. Mozaik taşının bir tarafı düz, diğer tarafı ise yüzeye iyi yapışabilmesi için dokulu hazırlanır. Gerekli malzemeleri, sanat ve resim malzemeleri ya da konuyla ilgili özel aletler satan dükkanlardan edinebilirsiniz.

Mozaik taşını yapıştıracağınız yüzey sert ve düz olmalıdır. MDF tahta bu iş için uygundur, çünkü hem hafif hem sağlam bir malzemedir. Mozaik taşlarını yüzeye yapıştırmak için gerekli PVA tutkalını su ile inceltebilir ve bir fırça yardımıyla sürebilirsiniz.

 

Resmin seçimi

Mozaik için gereken resmi bulmak oldukça kolay olacak. Yukarıda gösterilen soğan fotoğrafı bir yemek kitabından alındı. Bu soğanın desenini basitleştirerek çalışmanız gerekiyor ki, her katmanı kolayca ayrı bir renk ile doldurabilesiniz.

Mozaiği gerçekleştirirken simetrik bir iş çıkarmak zorunda değilsiniz. Eğer soğanın temel dış çizgisini takip edecek olursanız, soğan kolayca kendi karakterini ortaya koyacaktır.

 

Enine kesilmiş bir soğan mozaik çalışması için ideal bir görüntüdür ve oldukça hoş bir sonuç elde etmenize olanak tanır.

Bu resimde soğanın her katmanının farklı renkteki taşlarla nasıl doldurulduğunu görüyorsunuz. Dikkatli kesim ve yerleştirmenin ardından siz de buna benzer mozaik eserleri zevkle üretebilirsiniz.

 

MALZEMELER

46 x 30 cm MDF tahta

PVA tutkal

Küçük boy duvar fırçası

Geniş bir parça kağıt

Karbon kağıdı

2B kalem

Siyah keçeli kalem

Yuvarlak uçlu fırça

500 gr derz dolgusu

Siyah toz boya

Geniş spatula ve kaşık

Selüloz sünger

Fayans temizleyici (lastik çekçek)

Bir kova su

Toz bezi

Mozaik taşları için : 1 kg gri, 1 kg koyu mor, 1/2 kg yeşil, 1/2 kg eflatun, 3 düzine açık yeşil, 1 düzine beyaz taş

183ko1wy6-1.jpg

1. Görüntüyü tahtaya geçirin Sayfa 96’da belirtilen boyutlarda bir MDF tahta hazırlayın. Görüntünüzü aynı ebatlardaki bir kağıda çizin. Kağıt ve MDF arasına karbon kağıdı koyarak, deseni 2B kalemle üzerinden geçerek MDF’ye kopyalayın.

 

MOZAİK ÇALIŞMASINA BAŞLAYABİLİRSİNİZ

Sıra mozaik taşlarını yüzeye yapıştırmaya geldi. Yapıştırıcıyı taşlara değil tahtanın yüzeyine sürün. Yüzeyin tümünü değil, en çok 15 cm uzunluğunda bir alanı yapıştırıcıyla kaplayın, yoksa yapıştırıcınız kurur ve işe yaramaz hale dönüşür. Taşı yapıştırırken yanındaki taşla arasında birkaç milimetre mesafe bırakın. Dar alanlar için (örneğin soğanın sapı gibi), önceden taşı uygun biçimde kesin. Böylece yapışkanı sürdüğünüzde hiç vakit kaybetmeden taşları yerleştirebilirsiniz.

 

2. Çizgileri belirginleştirin MDF üzerinde daha rahat çalışabilmek için keçeli kalemle çizgilerin üzerinden geçin. Böylece içlerini doldurmanız gereken çizgileri daha rahat seçebilirsiniz.

185if9wq2-1.jpg

3. Kenarlara yapıştırıcı sürün Koyu mor renkteki taşları çerçeve yapacak şekilde tahtaya yapıştırın. Üst üste binmemelerine dikkat edin. Eğer düzgün bir biçimde yan yana gelmezlerse, 9. resimde anlatılan MDF’nin kenar kaplamasında sorun yaşarsınız.

186mk2xj4-1.jpg

4. Soğanı ortaya çıkarın Bir miktar koyu mor renkteki taşlardan alın. Kesici aletiniz yardımıyla soğanın alt bölümünü düzgünce dolduracak biçimde kenarlarını kesin. Yapıştırmadan önce taşları MDF’ye yerleştirip, uygun olup olmadıklarını kontrol edin. Kesilen taşların birbirleriyle uyumlu olmaları için sıralarını karıştırmamaya dikkat edin

 

PÜF NOKTASI

İSRAFTAN KAÇINMA

Kesici aletinizi doğru kullanırsanız, taşları yanlış yerlerinden kırmaz ve israftan kurtulmuş olursunuz. Mozaik taşını keserken, kesicinin dişleriyle taşı keseceğiniz yerin biraz uzağından sıkıca tutun. Eğer tam ortadan tutarsanız temiz biçimde kesilmez, üstünde çapak kalabilir. Tam güç elde etmek için kesiciyi, sapının en ucundan tutarak, hızlı ve tek seferde kullanın.

187hd1za0-1.jpg

5. Dış bölümü tamamlayın Küçük alanlarda çalışmak daha düzgün bir iş çıkarmanıza yardımcı olur. Bu sebeple önce sopanın soldaki en dış bölümü tamamlayın. Orta bölümlerde alanı iyi doldurmak için taşları bütün olarak kullanabilirsiniz. Aynı yolu takip ederek soğanın diğer alanını da doldurun.

188mo5ci8-1.jpg

6. Eflatun alanda çalışın Soğanın içteki diğer katmanını çalışmak için eflatun taşları kullanacağız. Yine yapıştırmadan önce taşları düzgün yerleştirmek için uygun şekilde kesin. Önce küçük alanlar üstünde çalışın.

189wd9qv9-1.jpg

7. Diğer katmanları doldurun Aynı işlemleri soğanın tüm katmanları için tekrarlayın: açık yeşil, gri, eflatun, açık yeşil sırasını takip edin. En son, ortadaki boş alanı küçük kesilmiş koyu mor renkli taşlarla doldurun.

190kg1jp9-1.jpg

8. Soğanın sapını oluşturun Açık yeşil ve beyaz renkli taşları soğanın sapına uyacak şekilde dikdörtgene yakın formlarda kesin. Ardından koyu ve açık yeşil renkteki taşları soğanın sapının en tepesini dolduracak kadar küçük parçalarda kesin. Uygun yerlerine yapıştırmadan önce koyup kontrol etmeyi unutmayın.

191iw8wo6-1.jpg

9. Zemin ve çerçeveyi kaplayın Gri renkli taşlarla zemini doldurun. Küçük parçaların aralarını doldurmak vakit alabilir. Ancak küçük parçalara böleceğiniz taşlar bu alanları doldurmanızı sağlayacaktır. Son olarak, MDF’nin dış çevresine koyu mor renkli taşları uygun biçimlerde küçülterek yapıştırın.

192cl7ja9-1.jpg

10. Derz dolgusunu hazırlayın Çok az miktarda siyah toz boyayı 500 gr derz dolgusunun içine dökerek karıştırın. Bir miktar su ekleyerek bir spatula ya da kaşık yardımıyla iyice suyu emmesini sağlayın. Dolgu malzemesi açık gri bir renge dönüşmeli ve yoğunluğu ıslak kum kıvamında olmalıdır. Gerekirse biraz daha su ya da derz malzemesi ekleyebilirsiniz.

 

UZMAN TAVSİYESİ

Derz dolgusunu renklendirme

Farklı mozaik çalışmaları için, derz malzemesine siyah toz boya katarak beyaz rengini kırabilirsiniz. Beyaz toz çok parlak görünür, bu sebeple taşların arasına uygulanınca gereğinden fazla dikkat çeker. Gri renkli malzeme ise birçok farklı renkteki taşlar arasında kullanılabilir ve taşların rengini yok etmez. Eğer siyah toz boyanız yoksa, bir miktar siyah akrilik boyayı su ile incelterek toz haldeki derz malzemesine ekleyebilirsiniz.

193lw6bt2-1.jpg

11. Derz malzemesini yayın Derz malzemesinin içinde pürüz kalmamasına özen göstererek karıştırın. Beş dakika karıştırmak yeterli olacaktır. Karışımı mozaik çalışmasının ortasına dökün ve lastik çekçek yardımıyla tüm taşların üzerine yayılmasını sağlayın. Yüzeyin üstünden birkaç kez geçin. Tüm taşların arası dolana dek işlemi tekrarlayın.

194sm5dg9-1.jpg

12. Fazla malzemeyi temizleyin Süngeri su dolu kovada ıslatın. Mozaik yüzeye fazla bastırmadan üzerindeki fazlalık temizlenene dek yavaş yavaş silin. Temizlik sırasında süngeri sıkça durulayın. Eğer taşlar parlak gözükmüyorsa endişelenmeyin. Mozaik çalışmanızı bir gece kurumaya bırakın. Ardından toz beziyle yüzeyi temizleyin. Taşlar arasında boşalan yerler varsa az miktarda derz malzemesini parmağınızla sürerek rötuşlayın.

196gk6fy8-1.jpg

 

TAMAMLANMIŞ RESİM

 

A Gölgelerde değişim

Kimi zaman taşlar bir araya geldiklerinde içlerinden bazılarının farklı tonda olduğu görülebilir. Zeminde kullanılan gri renkli taşlardan bazılarının daha koyu olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Eğer taşlarınız buna benzer farklılıklar gösteriyorsa, kompozisyondaki dengeyi bozmamak için aralarında mesafe olmasına özen gösterin.

 

B Renk seçimi

Koyu mor renkteki taşlar soğanın dış kabuğunda güçlü bir etki sağlamak ve soğan formunu ortaya çıkarmak için kullanıldı. Gri renkli arka plan ise nötr bir renk olması sebebiyle seçildi, böylece merkezdeki objenin etkisi artırıldı.

 

C Formun tanımlanması

Soğanın ortasındaki renkler (gri, eflatun ve açık yeşil) hem kontrastlık yaratmak, hem de benzer tonlar olması için seçildiler. Böylece soğanın her katı kolayca seçilmesine rağmen birbirlerinden kopuk durmuyor.

 

mmak1-1.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1fimozaikbalik-1.jpg

 

Küçük, birbirinden farklı, üç boyutlu parçaları bir yüzey üzerinde yanyana getirerek resim oluşturma tekniğine ve ortaya çıkan esere mozaik denir.

 

İlk olarak 5000 yıl önce Sümerler tarafından ev duvarlarına batırdıkları çömlek parçalarıyla yaratılan bu tekniğin günümüzde iki biçimi uygulanmaktadır:

 

* Genelde çimentodan oluşan zemin malzeme üzerine parçacıkları batırmak.

* Tutkalla yapıştırılmış parçaların aralarına sıva döşemek.

 

Parçacık olarak ise seramikten [email protected], ahşaptan cama kadar çok çeşitte, şekilde ve büyüklükte malzeme birarada kullanılabilmektedir.

 

Mozaik denince akla Roma İmparatorluğu zamanında yaratılan eserler gelir. Daha çok şehir kaldırımlarında, meydanlarda, ev avlularında kullanılan, sırlı seramikten yapılmış bu mozaiklerin parçaları birkaç milimetre kadar küçük olabilmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesinde bulunan ve Zeugma antik şehrindeki villalardan çıkarılan mozaikler bu dönem eserlerinin en güzel örnekleri arasındadır.

 

Duvar ve tavan mozaikleri konusunda uzmanlaşan Bizanslılar ise parçacık olarak İtalya'da üretilen ve kalın, renkli camdan oluşan plakalar (Smalti) kullanmakla ünlüdürler. Bu dönemde, camlar, ışığı daha iyi yönlendirebilmek için farklı açılarda, ve sıvasız olarak yerleştirildi. Bazı desenlerde, camların arkasına gümüş ya da altın yapraklar yapıştırıldı. Daha çok dini görüntüler betimleyen Roma mozaiklerinin aksine Bizanslılar aristokrasinin de mozaiklerini yarattılar.

 

İslam kültürü ise mozaik desenlerine getirdiği matematiksel zenginlikle ünlüdür. Yer yer cam küpler ve taşlar kullanılmış olsa da, İslami eserlerde, genelde, desen için özellikle üretilmiş, daha sonra, kenarları elde zimparalanarak boşluksuz yanyana oturacak şekle sokulmuş çini plakalar kullanılmıştır (zillij).

 

Antoni Gaudi, Guell Parkındaki koltukları mozaikle kaplayarak tekniğe yeni bir uygulama kanalı açmıştır. Bu mozaikler, farklı amaçlarla yaratılmış seramik ürünlerin yeniden düzenlenmesiyle meydana geldikleri icin kolaj tekniginin ilk örneği olarak da gösterilebilir. Gaudi'nin uyguladığı seramik kaplama tekniğinin özgün adı "trencadis" tir ve Katalanca bir sözcüktür. Kullanılmayacağı, bir işe yaramayacağı varsayılan seramik ve cam parçalarıyla bir binanın giydirilmesidir. Aralarında Chagall ve Picasso'nun bulunduğu birçok modern sanatçı da eserlerini mozaik şeklinde ortaya koymuş, mozaik eserlerin konularına zenginlik katmışlardır. Günümüzde mozaikler mobilya dekorasyonundan yer kaplamalarına, bina kaplamalarından oda bölmelerine kadar birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Konular soyut kavramlardan hiperrealist portrelere kadar çeşitlilik kazanmıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Çiçek ve Sebze Yetiştirme Sanatı...

   Çiçek ve sebze yetiştirme konusundaki deneyimlerimizi yazalım, aklımıza takılanları soralım, bitkiler konusunda muhabbet edelim' yetiştirdiğimiz bitkilerin fotoğraflarını paylaşalım diye bu konuyu açtım. Buyrun paylaşıma...

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Ayakkabı Seçme Sanatı

   Nedense en şık ayakkabılarımızı dolaplarımızda güzel dursun diye alıyoruz sanki. Şu an dolabıma baktığımda onlarca çift ayakkabı görüyorum ama “Kaç tanesini giyiyorsun?” diye soracak olsanız cevabım dördü beşi geçmez. Zira ayaklarıma eziyet çektirmek bir tarafa, paytak paytak yürüyerek milletin göz zevkini bozmak istemiyorum. Ama aramızda azmedenler var… Onları siz de yakından tanıyorsunuz; ya çaktırmadan yanındaki arkadaşına dayanıyor, ya zarif babetinden fırlayan sosis parmaklarını örtmey

   , Yer: Kadın Moda

  • Tariz Sanatı Nedir?..

   Tariz Sanatı Nedir?   Tariz sanatının Türkçe karşılığı “İğneleme” olarak verilmiştir sözlüklerde. Yalnız tariz sanatı tartışmalı bir sanattır çünkü onu sanat olarak saymayan daha doğrusu kinaye sanatına dahil eden araştırmalar ve araştırmacılar mevcuttur. Örneğin İslam Ansiklopedisinde “ Tariz” sanatı şu şekilde bir cümle ile tanıtılıp “Kinaye” maddesine yönlendirilmiştir: “TA‘RİZ التعريض Orta yerde söylenen sözün bir ucunun söz sahibinin kastettiği kişiye dokundurulması ve onu iğnelemesi anla

   , Yer: Edebiyat

×
×
 • Yeni Oluştur...