Jump to content

Plitvice Gölleri


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Plitvice Gölleri (Hırvatça: Plitvička Jezera Hırvatistan'da Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir bölgede yer alan, aynı zamanda UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı göller topluluğudur.

 

Milli park, göller kaskadlar düzenlenen dünyaca ünlü . Şu anda, 16 göllerin yüzeyi görülebilir. Bu göller birkaç küçük nehirler ve yeraltı karstik nehirlerin birleştiği bir sonucudur. Göllerin birbirine bağlı ve su akışı aşağıdaki gibidir. Bunlar doğal baraj traverten eylem tarafından yatırılır, yosun , alg ve bakteri . Özellikle hassas traverten engelleri, su, hava ve bitki arasında bir etkileşimin sonucudur . Encrusted bitki ve bakteri oranı yılda yaklaşık 1 cm büyürler traverten bariyerler oluşturan, birbirlerinin üstüne birikir.

Onaltı göller oluşturduğu bir üst ve alt küme içine ayrılmış akış , 636 503 m (2087 için 1.650 yükseklikte azalan, dağlardan ft bazı sekiz kilometrelik bir mesafe boyunca güney-kuzey yönünde uyumlu) . Oluşturan düşük gölden çıkan su, göller topluca Korana Nehri , yaklaşık iki kilometrekarelik bir alanıkapsamaktadır .

Göller, lacivert, yeşil, gri ya da mavi arasında değişen, kendi ayırt edici renkler için ünlüdür. Renkler sürekli su mineraller veya organizmaların miktarı ve güneş ışığının açısı bağlı olarak değişir.

Farklı iklim etkiler ve koruma alanı içinde yükseklik büyük fark sayesinde, çok yönlü bir flora ve fauna yaratılmıştır. Ulusal park alanında birçok ev endemik türler. Adam gelmeden önce gölleri hakim olan türlerin hala var.

 

926.jpg

 

927.jpg

 

928.jpg

 

929.jpg

 

930.jpg

 

931.jpg

 

932.jpg

 

933.jpg

 

934.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Plitvice Gölleri Görenleri Büyülüyor

      Plitvice Gölleri Milli Parkı Hırvatistan'da yer alan ve doğallığıyla hayat aşılayan bir doğa parkıdır.   Plitvice, Hırvatistan'ın en beğenilen doğal güzelliklerinden biridir.   Birbirine bağlı 16 göl ve onlarca irili ufaklı şelale inanılmaz bir görüntü oluşturmaktadır.   Suyun rengi içerdiği minerallere göre değişik gösterir.   Parkın her yanı ormanla kaplıdır.   Flora ve fauna açısından çok zengin olan bu bölgede ilginç patikalar, gizli mağaralar ve sürprizlerle karşılaşabil

      , Yer: Avrupa

×
×
  • Yeni Oluştur...