Jump to content

Floransa


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Floransa (Italyanca: Firenze), İtalya'da bir şehirdir. Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkentidir ve kendi ismini tasiyan ilin, Firenze ili merkezidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığı'na da başkentlik yapmıştır.

Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa'nın önemli ticaret merkezlerinden biridir.

Bunun yanı sıra İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

1520’li yıllarda, Nicollo Machiavelli (1469 – 1527) Floransa tarihini ilk defa kitaplarında anlattığı için Floransa’nın tarihi şu an oldukça iyi bilinmektedir. Nicollo Machiavelli, Medici ailesinin özel isteği üzerine “Istorie fiorentine” kitabını yazmış, ardından da 1525 yılında VII. Clemens olarak bilinen Papaz Guilio de Medici’ye bu kapsamlı eserini takdim etmiştir. Machiavelli, henüz gençlik yıllarında ülkesinin tarihi hakkında kitaplar yazmaya başlamıştı ve ilk kitabı Decannale dir. Buna benzer tarihi eserler verdiği için Machiavelli, ilk tarihçilerden birisi olmuştur.

 

2692.jpg

 

M.Ö. 59 yılında Jül Sezar ordusundan emekliye ayrılmış askerlere Arno Nehri vadisindeki bu verimli toprakları vererek Floransa'nın kurulmasına neden oldu. Kurulduğu zaman şehrin adı Florentia idi. Daha sonra M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Diokletian Floransa'yı Toskana vilayetinin başkenti yaptı.Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra kent Bizans ve Ostrogot istilalarına uğradı.

Nüfusu bir ara 1.000 kişiye kadar düştü. 6. yüzyılda Lombardların egemenliği altında kent tekrar gelişmeye başladı. 774 yılında Şarlman Floransa'yı işgal etti ve Toskana Düklüğü'ne bağladı. 12. yüzyılda kent tekrar bağımsız oldu. 13. yüzyılda kent Guelfo ve Ghibellino adı altındaki iki grubun çekişmelerine sahne oldu. Guelfolar Roma kentindeki Papa'nın mandasını savunurken Ghibellinolar Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun mandası altına girmek istiyorlardı. Sonunda Guelfolar bu çatışmayı kazandılar ama bu sefer de Guelfolar Beyaz Guelfo ve Kara Guelfo adı altında iki gruba ayrılıp çatışmaya devam ettiler. Bu çatışma aralarında ünlü yazar Dante Alighieri'nin de bulunduğu Beyaz Guelfoların kentten sınır dışı edilmesine yol açtı.

Bu siyasi çalkantılara rağmen Floransa gelişmesine ve zenginleşmesine devam etti. Daha önce çok kuvvetli bir kent olan komşu kent Pisa'yı ele geçirdi.1348 yılındaki veba salgını kentin çok sayıda sakinlerinin ölümüne neden oldu. Nihayet 15. yüzyılın ilk yarısında kent ünlü Medici ailesinin eline geçti. Medici ailesi bankacılık mesleği dolayısıyla zengin olmuş nüfuzlu bir aileydi. Önceleri kenti perde arkasından yönettiler. Ailenin ilk önemli üyesi olan Cosimo büyük bir saray (Palazzo Medici) inşa ettirdi. Sonra yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo çok gösterişli binalar inşa ettirmeğe ve dönemin mimar ve heykeltraşlarını maddi bakımdan desteklemeğe devam ettiler. Lorenzo'nun 1469-1492 yılları arasındaki önderliği döneminde Floransa altın çağını yaşadı. Lorenzo aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli'nin de bulunduğu sanatçılara verdiği destek ile İtalya yarımadasında Rönesans çağının başlamasını sağladı. Lorenzo kendisine o kadar büyük bir saygınlık kazandırdı ki Lorenzo il Magnifico yani Muhteşem Lorenzo adıyla anılmağa başladı.

Lorenzo'nun ölümünden sonra oğlu Piero aynı saygınlığı kazanamadı. Girolamo Savonarola adında muhafazakar bir papazın önderliği altında ayaklanan halk Piero'yu başa geçmesinden iki yıl sonra kentten sınır dışı etti. Bu tarihten sonra kent bir süre Savonarola tarafından yönetildi. Savonarola Floransa'nın birçok ender sanat eserlerini edep dışı ve günahkar olarak kabul ediyordu. Adamlarını kapı kapı dolaştırarak birçok değerli sanat eserini toplattı ve onları kentin ana meydanı olan Piazza della Signoria'da büyük bir ateş yaktırarak imha ettirdi. Ama sonunda Floransa halkı Savonarola'nın zulümüne isyan etti. Papa'nın da Savonarola'yı afaroz etmesinin ardından, aynen günahkar olduklarını düşünüp yakarak öldürttüğü birçok insan gibi, Savonarola da önce asılılıp sonra da kent meydanında yakılarak öldürüldü.

1537 yılında Medici ailesi Floransa'da tekrar iş başına geldi. Bu sefer kendilerini resmen Floransa Dükü ilan ederek Medici hanedanını kurdular. Daha sonra 1569 yılında kendilerini Toskana Grandükü ilan ettiler. Medici ailesinin üyeleri 1737 yılına kadar aralıksız olarak Floransa'yı yönettiler. Bu tarihte Medici hanedanı nesillerinin tükenmesi yüzünden sona erdi. Kent Avusturya İmparatorluğu' nun eline geçti. 1861 yılında da yeni kurulmuş olan İtalya Krallığı' nın bir parçası oldu. Floransa, 1865 yılında İtalya'nın başkenti oldu. 6 yıl süren başkentlik İtalya'nın Roma kentini ele geçirmesiyle son buldu. Bu tarihten sonra Roma, İtalya'nın başkenti haline geldi.1982 yılında UNESCO dünya mirası listesine alındı.

 

Kentin merkezindeki en önemli meydan Piazza della Signoria'dır (Signoria Meydanı). Bu meydanın ortasında Neptün Çeşmesi bulunur. Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün'ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz tanrıları bulunur. 1565 yılında yapılmıştır. Ayrıca aynı meydanda Michelangelo'nun ünlü heykeli David'in bir kopyası bulunur (aslı Accademia müzesinde koruma halindedir). Bu meydan birçok diğer heykellerle çevrilmiş çok çekici bir meydandır.

Kentin en önemli sanat müzesi Piazza della Signoria'nın yakınındaki Uffizi Galerisidir. Dünya çapında İtalyan Rönesansının en nadir örnekleri bu müzede bulunur. Bu müzeye çok yakın bir mesafede bulunan Arno nehrinin üzerindeki Ponte Vecchio (Eski Köprü) çok ilgi çekici bir köprüdür. Köprüler şehri Floransa'nın II. Dünya Savaşı'ndan zarar almadan tek çıkan köprüsüdür.

Kentin en önemli kilisesi yapımı 1436 yılında biten Santa Maria del Fiore'dir. Genellikle "Duomo" adıyla bilinen bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak bilinir ve Floransa resimlerinde her zaman ön planda görünen bir yapıdır. Duomo'nun bir parçası sanılan Campanile (çan kulesi) ve yine hemen yanındaki Battistero di San Giovanni (vaftizhane) de önemli yapılardır.

Floransa'da bunların dışında çok sayıda saray, kilise ve müze yer almaktadır. Pitti Sarayı, Boboli Bahçeleri, Santa Maria Novella ve San Lorenzo kiliseleri, Bargello heykel müzesi, Accademia dell' Arte del Disegno müzesi görülmeye değer yerler arasında yer alırlar.

 

2693.jpg

Neptün Çeşmesi

 

 

2694.jpg

Michalengelo Tepesinden Floransa panaromasi

 

2695.jpg

Floransa Duomo - Santa Maria del Fiore Katedrali

 

2696.jpg

Floransa Katedral yanındaki St John Vaftizhanesi

 

2697.jpg

Floransa Piazza di Signoria'da Michelangelo'nun David heykeli

 

2698.jpg

Floransa'da Arno Nehri uzerinde Ponte Vecchio

 

2699.jpg

Floransa Pitti Sarayı

 

2700.jpg

Floransa Boboli Bahceleri

 

2701.jpg

Floransa'da San Miniato di Sera kilisesi

 

2702.jpg

Floransa Santa Maria Novella Kilisesi

 

2703.jpg

Floransa Santa Croce Bazilikası

 

2704.jpg

Floransa San Lorenzo Basilikası

 

2705.jpg

Floransa Santa Maria Novella Manastır Kilisesi

 

2706.jpg

Floransa Palazzo Medici-Riccardi Sarayı

 

2707.jpg

Floransa Palazzo Strozzi Sarayı

 

2708.jpg

Floransa Piazza Beccaria meydanı

 

 

2709.jpg

Floransa Piazza Duomo meydanı

 

2710.jpg

Floransa Uffizi Sanat Galerisi'nde bir salon

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Floransa Nasıl Bir Şehirdir?

   Kuzey İtalya'nın turistik şehirlerinden olan Floransa Toskana bölgesinde yer alır. Şehir, içinden geçen Arno nehrinin etrafında kurulmuştur. Adriyatik Denizi ve Tiren Denizi arasında uzanan İtalya Yarımadasının hemen ortasında bulunur. Şehrin denizden yüksekliği 50 metredir.     Floransa yalnızca İtalya'nın değil dünyanın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Özellikle Ortaçağ'da Rönesans'ın başladığı yer olarak bilinir. Dante Alleghieri, Leonardo Da Vinci ve Michaelangelo gibi s

   , Yer: Ansiklopedi

  • Floransa'da Nerelere Gidilir?

   Rönesans'ın doğduğu şehir olan Floransa, Ortaçağ'dan bu yana dünyanın en önemli sanat ve kültür şehirlerinden biridir. İtalya'nın Toskana bölgesinde bulunan ve adeta bir açık hava müzesini andıran Floransa, eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılır. İtalya'ya hayat veren nehirlerden Arno'nun ikiye böldüğü şehir, nehrin güzelliği ve şehrin simgesi olmuş köprüleriyle ayrı bir ihtişama da sahiptir. Eski Floransa denilen şehir merkezi araç trafiğine de kapalıdır. Zaten İtalya'nın her şehrinde ara

   , Yer: Avrupa

  • Zamanda Yolculuğa Çıkaran Şehir Floransa

   Sadece birkaç gün için günlük hayattan uzaklaşmak istiyorsanız sizi zamanda yolculuğa çıkaracak olan Floransa için biletinizi ayırtın.   AÇIKHAVA MÜZESİ Rönesans döneminin tüm izlerini taşıyan Toskana bölgesinin başkenti Floransa, baharda bir başka güzel… Yaz gelip de herkes akın etmeden önce Floransa’yı huzur içinde gezmek için mayıs ve haziran ayları gibisi yok. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan bu küçücük şehirde her yere yürüyerek gidebilir, ara sokaklarda keşfe çıkabilir, saki

   , Yer: Avrupa

  • İstikbal Floransa Koltuk Takımı

   İstikbal Floransa Koltuk Takımı   2012 İstikbal koltuk takımı modelleri ile birlikte Floransa koltuk takımı sizlerle. İstikbal mobilyanın 2012 en yeni koltuk takımı modelle   2012 İstikbal koltuk takımı modelleri ile birlikte Floransa koltuk takımı sizlerle.İstikbal mobilyanın 2012 en yeni koltuk takımı modellerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Tercihini sadelik ve konfordan yana kullanmak usteyenler için oldukça ideal bir seçim olacak İstikbal Floransa koltuk takımı, bir üçlü,

   , Yer: Dekorasyon

  • Floransa Karnaval Keki

   Malzemeler 30 gr. yaş maya veya 15 gr. kuru maya 250 ml. ılık su 450 gr. un 200 gr. toz şeker 4 adet iri yumurtanın sarısı 90 gr. eritilmiş tereyağı 2 yemek kaşığı ince rendelenmiş portakal kabuğu 1/2 çay kaşığı tuz Pudra şekeri (Serpiştirmek için)   Floransa Karnaval Keki Tarifi •23 x 33 cm. ebadında bir fırın kabını yağlayın. İçine yağlı kâğıt serin. Kâğıdın üzerini de yağlayın. • Mayayı 125 mi. suyla karıştırın. Köpükleninceye kadar 10 dakika bekletin. • Un ve şekeri geniş bir

   , Yer: Kek & Pastalar

×
×
 • Yeni Oluştur...