Jump to content

Şam da Tatil


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şam da tatil

UÇAKLA GİDİŞ...

Türkiye'den Suriye'ye gitmek için en ideal yollardan biri, İstanbul çıkışlı olmak üzere, Atatürk Havalimanı'ndan Suriye'nin başkenti Şam'a gitmek. Türk Hava Yolları'nın Şam'a haftada 4 gün seferleri var. Akşam saatlerinde yola çıkıp, yaklaşık 1 saat 45 dakika sonra Şam'a iniyorsunuz.

Ayrıca Suriye Havayolları'nın seferleri de var.

Şam Havalimani şehir merkezinden 30 kilometre uzakta yer alıyor. O nedenle taksi ile şehir merkezine gitme imkanınız var. Ancak bunun için 10 dolar ödemeniz gerekiyor.

KARAYOLU.

Suriye, Türkiye'nin sınır komşusu bir ülke olduğu için, özellikle, Gaziantep ve Hatay'dan karayoluyla da ülkeye gitmek mümkün.

TREN

Şam'a gidiş için bir başka yolculuk türü ise tren. Haydarpaşa'dan 1. sınıf yataklı vagonde gitmek için 30 saat gerekiyor. Ödemeniz gereken ücret ise, 35 dolar civarında.

GAZİANTEP-HALEP

Gaziantep'ten Suriye'nin ikinci büyük şehri olan Halep'e şehir merkezinden taksi tutarak bile gidebiliyorsunuz. 24 saat boyunca da otobüslerle gitme imkanınız var. Gaziantep Halep arasında bulunan Öncüpınar sınır kapısı, sürekli açık. Yol yaklaşık 45 dakika sürüyor.

HATAY-LAZKİYE-HALEP

Aynı şekilde Hatay'dan da otogar önünden Suriye taksilerine binerek, Yayladağ ya da Samandağ üzerinden de Suriye'ye gidebiliyorsunuz. Taksiler sizi 50 dolara eğer tek başınaysanız Lazkiye ya da Halep'e götürüyor.

Hatay'dan yola çıktığınız zaman Yayladağ'da bulunan Hatay ile Suriye sınır kapısı Kesap arasındaki bölge, bol virajlı ve dar. O nedenle yavaş yavaş gidiyorsunuz. Türkiye Yayladağ sınır kapısı ile, Suriye sınır kapısı Kesap arasında 10 metre bile mesafe yok. İsterseniz bu sınır kapılarına kadar taksilerle gidip sınırı yürüyerek geçerek, Suriye sınır dışında bekleyen taksileri de kullanabilirsiniz. Biraz daha ekonomik olur ama yorucu olacağı kesin. En azından indi bindi problemleri nedeniyle.

Suriye tarafına geçince, Lazkiye'ye, yani Suriye'nin üçüncü büyük şehrine, 1,5 saat süre sonunda karayoluyla gidiyorsunuz. Yol geniş, güzel ve manzaralı.

Lazkiye'ye gitmek istemeyenler, Halep'de gidebilirler. Yine aynı yolu kullanarak, otobandan Halep'e gidiyorsunuz. Halep biraz daha uzak.

Lazkiye otogarından da Halep'e çok uygun fiyatı dolmuş olarak çalışan taksiler bulabilirsiniz. İsterseniz otobüsü de tercih edebilirsiniz. Ancak Suriye'de otobüs yolculuğu biraz zor ve meşakkatli...

 

LÜBNAN-SURİYE GİDİŞ

 

Lübnan'ın başkenti Beyrut'a ziyarete geldiniz. Bir de Şam'a gitmek istiyorsunuz. Çünkü karayoluyla gidiş 2 saat sürüyor. Bunu öğrendiniz. Ne yapacaksınız?

Beyrut'tan Şam'a gitmek, İstanbul'dan Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmek gibi kolay ve zahmetsiz. Bunun için yapacağınız tek şey Beyrut otobüs garajına gitmek. Burada isterseniz 5 kişilik dolmuşlarla Şam'a gidebiliyorsunuz. Hem de kişi başı 7 dolar vererek, 3 saatte Şam'da oluyorsunuz.

Diğer alternatif ise, tek başınıza Şam'a kadar giden dolmuşları tutabiliyorsunuz. Hem de 50 Dolar ücret ödeyerek. Böylece Beyrut'un dağlık kesimini, özellikle Bekaa Vadisi'ni, Şutura denilen sınır kasabanısı görme imkanınız oluyor. İstediğiniz yerde durma imkanınız da var.

Beyrut'tan Şam'a gidiyorsanız sınırda fazla sorunla da karşılaşmıyorsunuz.

Şam'dan Beyrut'a dönmek için de aynı yolu izleyebilirsiniz. Ya sizi götüren araç şoförüyle anlaşırsınız. O sizi geri getirir. Ya da Şam'da yine otogagara giderseniz, Beyrut'a giden bir özel araç ya da dolmuş taksi rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem de aynı fiyata...

 

LÜBNAN TARAFINDAN KARAYOLU GİRİŞİ.

Sınırda pasaport işlemlerini bitirir bitirmez, hemen sonra 200 metre kadar ileride benzinci var. Benzin fiyatlari Suriye'de yaklaşık 500 bin lira civarında olduğu için, daha ucuza seyahat yapma imkanı var.

ŞAM'A GİDİŞ.

Lübnan sınırından itibaren Şam'a gitmek için 50 kilometre kalıyor. Bu da özel araçla sınırdan itibaren yaklaşık 40 dakika zaman gerektiriyor. Şam merkeze yaklaşınca, şehir merkezine gitmek için, Mezze semt girişine girilecek. Mezze Ana Caddesi'nden doğrudan geçip, yeni yapılan yoldan merkeze giriliyor.

OTO İLE ŞAM'DA SEYAHAT ZOR!

Kendi aracınızla Şam'a gidiyorsanız yapacağınız en akıllıca şey, aracınızı otoparka bırakmak. Çünkü Şam trafiği evlere şenlik. Yollar zaten yeterli değil. Özellikle şehir merkezinde saatlerce yollarda kalabilirsiniz.

En iyisi aracınız park edip gideceğiniz yerlere taksi ile gitmek. Benzin fiyatları Türkiye'ye göre çok ucuz olduğu için, taksi ilk alternatif. İkinci alternatif ise, şehir merkezindeki turistik yerler birbirine çok yakın olduğu için, yürüyerek dolaşmak. Böylece şehri daha iyi tanıma imkanınız oluyor.

 

OTOPARK ALTERNATİFİ;

Şam Palas Oteli'nin karşısında bulunan otopark en ideali. Kapalı yeri de var. Aracınızı güvenle bırakabilirsiniz.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Ekonomik Yurtiçi Tatil Nasıl Yapılır?

   Dinlenmek, stres atmak ve yeni bir çalışma dönemine bol enerjiyle girmek için tatil dönemini hangimiz hevesle beklemeyiz! Bütçenize uygun tatil planları ile yılın en keyifli dönemini planlamaya başlayın, bavulları hazırlayın.     Ekonomik tatil nasıl yapılır?     Ekonomik bir yurtiçi tatili için zamanlama önemlidir. Tatillerde önemli bir unsur olan zamanlama, fiyatlandırmada büyük rol oynar. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında, hem yerli hem de yabancı turistin tatil beldelerine talebi yü

   , Yer: Türkiye Gezi Rehberi

  • Maldivler'de Nasıl Tatil Yapılır?

   Maldivler, 1200 adadan oluşan adalar devletidir. Hindistanın güneyinde yer alır. Dhivehi ve İngilizce olmak üzere iki resmi dilli bir ülkedir. 1000 civarı adası kullanılmamaktadır, halkın çoğunluğu müslümandır. Adaların yaklaşık üçte biri otel ada şeklinde değerlendirilmektedir, geri kalan kısmında ise yerli halk yaşamaktadır. Peki, bir turist olarak maldivlerde ne, nasıl yapılır? Bunlara göz atacağız.     Ülkenin gelir kaynağının bir kısmı yurtdışından gelen dövizlerdir. Bu dövizler de turiz

   , Yer: Asya

  • Bulutların Üzerinde Bir Tatil İçin; Kapadokya!..

   Bulutların üzerinde bir tatil için; Kapadokya! Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Bu güzel bölge, dünyada daha önce gördüğünüz hiç bir yere benzemeyen bir coğrafyaya sahip. İç Anadolu'da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri illerinin sınarılarına kadar uzayan geniş bir bölge burası. O yüzden bu güzel coğrafyaya vakit ayırın. Günübirlik turlara feda edilemeyecek kadar özel bir yer burası, hem de 4 mevsim. ÖLMEDEN ÖNCE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YERDEN

   , Yer: İçanadolu Bölgesi

  • Balayı Tatil Önerileri

   Düğün planları hazır ve sırada balayı programını ayarlamak var. Hayaliniz harika bir balayı tatili yapmak. Türkiye’de destinasyon ibresi çoğunlukla güneyi gösteriyor. Sakinlik ve huzur istiyorsanız Karadeniz de alternatifler arasında olabilir.     Turizm acentalarının cazip balayı paketlerinden ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede artan talep nedeniyle oluşan yer sıkıntısı fiyatları yükselttiğinde bütçeniz zorlanmayacak.     Balayı tatili önerileri     Kapa

   , Yer: Evlilik Hazırlıkları

  • Dünyanın Tatil Tercihi İstanbul Oldu

   Dünyanın en popüler online tatil şirketlerinden Trip Advisor'un her yıl düzenlediği dünyanın en iyi tatil tercihleri listesinde bu yıl İstanbul birinci sıraya yerleşti.   Trip Advisor'ın Seyahatçilerin Seçimleri ( Travelers' Choice Awards ) adlı en iyi tatil destinasyonlarını belirlediği ve kullanıcıların oyları ile belirlenen ankette, İstanbul küresel destinasyonlar içinde en çok puan alan kent oldu. Küresel olmak üzere en iyi 25 tatil merkezinin belirlendiği listede Roma ikinci, Londra

   , Yer: Türkiye Gezi Rehberi

×
×
 • Yeni Oluştur...