Jump to content

Kültür, Sanat Ve Romantizm: Budapeşte


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kültür, Sanat Ve Romantizm: Budapeşte

Budapeşte

 

Başkenti Budapeşte olan ülkenin yüzölçümü 93 bin kilometrekare.

 

Macaristan

Balaton Gölü

Macarların yaz aylarında en çok tercih ettikleri tatil bölgelerinden biri Balaton Gölü Gölün Siofok ile Fonyod arasında uzanan güney sahili şık otel ve tatil merkezleriyle çevrili. Kuzey yakası ise tarihi eser ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor.

 

Baja

Baja günümüzde tatil ve spor merkezi olarak biliniyor. Petöfi ve nagy Pandur adalarındaki kumsallar yüzmek için ideal. Görülecek yerler arasında ıstvan Türr Müzesi, Istvan Nagy Galerisi, Bunyevac Köy Evi sayılabilir.

 

Sopron

Kırmızı şaraplarıyla ünlü şehir, 1920’lerde yapılan referandumla Macaristan sınırlarına katılmış. Meydanları gotik yapılarla çevrili şehirde Liszt Ferenc Müzesi oldukça zengin. Budapeşte’den tren ve otobüs seferleri yapılıyor.

 

Zigetvar

Peç’in 33 kilometre batısında. 1566’da Türklerin yaptırdığı Sultan Süleyman Camii, kiliseye çevrilen Ali Paşa camii, 1960’ta restore edilen Zigetvar Kalesi ve Tarih Müzesi Zigetvar’ın tarih zenginliklerinden.

 

Ne Yenir?

Macaristan gezinizde Macar yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin. Macar yemekleri için söylenebilecek ilk şey; yemeklerine fazlasıyla baharat ve acı koydukları olacaktır. Aslında genel anlamda düşünüldüğünde, Türk yemeklerinden çok fazla bir farkı yok gibi dursa da, yemeklerinin içine kattıkları değişik baharatlarla masalarına faklı lezzetler katmayı başarmışlardır. Macaristan mutfağında domuz etinden yapılmış olan bir çok yemekle karışılabilirsiniz. Ve sofralarından eksik etmedikleri bir diğer yiyecek ise, salatadır.

 

Gulaş (Kul aşı) adı verilen yemekleri Macaristan'ın en özel yemeklerinin arasında yer alır. Dana etinden yapılan bu yemeğin içine katılan kimyon, salça ve defne yaprağı ile değişik bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

 

Macaristan'da yemek yemek için en iyi tercih; değişik tatlardan oluşan yemeklerin hepsinden ufak birer porsiyon sipariş edip, hepsinin tadına bakmak olacaktır.

 

Nasıl gidilir?

Malev Macar Havayolları hergün Budapeşte'ye uçuyor. Bir aylık bilet 296 dolar. THY salı, perşembe ve pazar günleri Budapeşte'ye uçuyor. Bir aylık bilet 385 dolar

 

İklim

Alpler ve Karpatlar'la çevrili ülkeye ılıman ve kuru bir iklim hakim. Soğuk ve yağışlı kış aylarında sıcaklık -4 ile 10 derece arasında değişir. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 15 ile 28 derece arasında.

 

Ülke içi ulaşım

Ülkede şehirlerarası tarifeli uçak seferi bulunmuyor. Hava taksilerini özel şirketler işletiyor. Şehirlerarası ulaşımda otobüsler trene göre daha hızlı ve pratik.

 

EĞlence Zamanı

Macaristan'da gece hayatı için, sade ve doğal bir eğlence hayatı olduğu söylenebilir. Daha çok Budapeşte de, bazı caddelerde barlar ve gece kulüplerini bulabilirsiniz. Ancak Macaristan'dan çok fazla hızlı bir gece hayatı beklemeyin. Eğlenmek için kendi kendinize güzel şeyler yaratabileceğiniz bir ülke...

 

Tuna Nehri etrafında yapacağınız bir tekne turu, dünyaca ünlü kaplıcalarında sıcak suların içinde bir yandan ruhunuza bir yandan fiziğinize iyi gelen rahatlama yöntemleriyle de eğlenceli dakikalar.

 

Budapeşte

Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri. Kent, neo-gotik ve neo-klasik mimarisiyle ilgi çekiyor. Kentin her köşesi, tarihinden izler taşıyan eserlerle dolu.

 

Görülecek Yerler

Parlamento binası, kentin önemli cazibe merkezlerinden. Peşte yakasında ve Tuna Nehri’nin hemen kenarında. Giriş ücreti 900 Macar Forinti. Parlamento çalışırken ziyaretçilere kapalı. Adresi, V. Kossuth ter.

 

Neprajzi Müzesi, Budapeşte’nin ünlü etnografya müzesi. Parlamento binasının tam karşısında. Giriş 300 Macar Forinti. Özellikle “Antik Çağlar’dan Uygarlığa” sergisini mutlaka gezin.

 

Buda yakasında ise Budapesti Törteneti Museum (Budapeşte Tarih Müzesi) ve Nemzeti Galeria (Macaristan Ulusal Sanat Galerisi) görülmesi gereken yerler. Buda kalesi’ne çok yakınlar. Her ikisine de giriş 300 Macar Florinti.

 

Buda Kalesi de, kentin olmazsa olmazı. Kaleden Budapeşte’ye bakmak gerçekten keyif verici.

 

Kentin her köşesindeki kiliseler ve bazilikalar da önemli cazibe merkezleri. Bunlar arasında, Matyas Templom, Bazilika, Belvarosi Plebaniatemplom yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahne oluyorlar.

Kentte, Osmanlı döneminden kalma bazı eserler de bulunuyor.

 

Vidiam Park (özellikle çocuklar için birçok aktiviteye sahip) ve ünlü Macar sirki Nagy Cirkusz, kentin popüler gezinti yerleri.

Kente 15 dakika mesafedeki Balaton Gölü, her şeyi ile minyatür bir Akdeniz. Göl, Avrupa’nın en geniş gölü ünvanına da sahip.

 

Tuna nehrinin iki yakasında kurulu olan Macaristan'ın başkenti Budapeşte, tam anlamıyla bir kültür, sanat ve romantizm kentidir. Osmanlı'dan da izler taşıyan kent, görkemli yapıları, müzeleri, kaplıcaları ve kafeleri ile unutulmaz bir tatil vaat ediyor.

 

Ülkenin kuzeyinde yer alan kent Budapeşte, Tuna nehrinin üzerinde kurulu, ırmağın batı kıyısındaki Buda, doğu kıyısındaki Peşte ve Buda'nın kuzeyindeki Obuda şehirlerinin 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş. Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk olarak 1526 yılında fethedilen Budin ve Peşte, 1.5 asırlık Türk hakimiyetinden sonra 1686'da Osmanlı hakimiyetinden çıkmıştı. Yaklaşık 2 milyon nüfuslu şehir, aynı zamanda ülkenin politik, kültürel, ticari ve endüstri merkezidir.

 

Kentte, sert kara iklimiyle bol bağışlı iklim arasında bir geçiş iklimi egemen. En sıcak ay temmuzda ortalama sıcaklık 28 derece. Budapeşte'de bahar nisanda başlıyor, yazlar genellikle sıcak ve kurak. Kasım genellikle yağışlı ama hava Aralık ortalarına kadar soğumuyor. Kışlar genellikle kısa sürer. Macaristan'ın para birimi Florint. Resmi dil ise Macarca. Dünyanın en zor dillerinden biri olan Macarca'nın grameri Türkçe'ye çok benziyor. Budapeşte'de en geçerli yabancı dil Almanca, İngilizce daha sonra geliyor.

 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Dükkan ve süpermarketler genellikle hafta arası 07.00'den 19.00'a kadar açık. Ama geceleri ve tatil günleri mutlaka özellikle tren istasyonları civarında açık dükkanlar oluyor. Mağaza ve kitapçıların çalışma saatleri daha kısa, Budapeşte'de müzeler nisan ve ekim ayları arasında salıdan pazara her gün saat 10.00'dan 18.00'e kadar açık. Diğer aylarda müzeler 16.00'da kapanıyor. Budapaşte'deki en önemli yapıtları şöyle sıralayabiliriz.

 

Parlamento Binası: Budapeşte'nin simgesi sayılan yapılardan biri sayılır. 1884-1904 yılları arasında inşa edilen bina, 700 odalı oldukça büyük bir büyük yapıdır.

 

Aquincum Museum: Pazartesi hariç her gün 10:00-17:00 arası açık. Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiş olan bu tarihi yapı kesinlikle görülmeye değer. Özellikle büyüleyici mozaiği ve taş oymaları ile cezp edici.

 

Vidampark: Budapeşte'nin en büyük eğlence parkı. Bütün bir yıl boyunca açık olan park, kış aylarında sadece belirli saatler arasında açık.

Magyar Operahaz: 1184 tarihinde inşa edilmiş bu gösterişli yapı, Avrupa'nın en güzel operalarından biri. Odaları ünlü Macar ressamları tarafından dekore edilmiş bulunan 1200 kişilik kapasitesiyle Budapeşte'nin gözbebeği. Cumartesi-Pazar: 13:00-15:00. İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Macarca turları mevcut.

 

Pesti Vigado: 1865'de inşa edilen yapı Budapeşte'nin ikinci önemli konser salonu olarak bilinmekte. Haziran ile Eylül arası dünyanın dört bir yanından gelen birçok konser burada gösterime sunuluyor.

 

Növenkert: Kurulalı 100 yıldan fazla olan bu hayvanat ve botanik bahçesi Avrupa'nın üst düzey hayvanat bahçelerinden biri. Bütün bir yıl boyunca ziyaretçilerini bekliyor.

 

ALIŞVERİŞ

Budapeşte'de alışverişin en şaşırtıcı yanı, ummadığınız anda hiç ummadığınız bir şey bulmanız. Gıda ve içki Macaristan'da oldukça ucuz. Havyar, kaz ciğeri ve salamı en ucuz buradan alabilirsiniz. Kaz tüyü yastık ve yorganlar hem çok kaliteli hem de ucuz. Hediyelik olarak seramik, duvar süsleri, boyanmış ahşap kutu ve oyuncaklar, bebekler ve sepetler alınabilir.

 

Budapeşte, yöresel ezgilerine sıkı sıkıya bağlı bir şehirdir. Sokaklarda gezerken rastladığınız mağazalarda ki, çanak çömlek, nakış işlemeleri gibi yöresel ezgilerini taşıyan ürünlerden satın alabilirsiniz. El Sanatları Merkezi (Folk Art Centrum) her gün sabah 09.30'dan akşam saatlerine kadar açık. Merkez Pazaryeri de alışveriş için en iyi yerlerden. İyi bir Macar şarabı için en iyi adres, Boutique des VinsBudapeşte'deki Ecseri (Nagykorösi Utca), Doğu Avrupa'nın en büyük ve en iyi bitpazarı. Burada antika takılardan Sovyet askeri saatlerine, eski müzik aletlerinden şapkalara kadar her şey bulunabilir.

 

ULAŞIM

Budapeşte'de eski ama güvenli ve ucuz bir toplu taşıma sistemi var. Ulaşımda üç hatlı metro, otobüs, tramvay ve troleybüs kullanılıyor. Saat 04.30'dan 23.00'a kadar toplu taşıma araçlarından yararlanmak mümkün. Ayrıca geceleri çeşitli güzergahlarda yarım saatte bir kalkan otobüs ve tramvaylar oluyor. Gece araçlarının numaralarının sonunda E harfi bulunuyor. Biletler, gişelerde, gazete bayilerinde ve metro girişlerinde satılıyor. Budapeşte'de taksilerin taksimetreleri aynı fiyatlar açılmıyor. Kesinlikle sarı plakası, kapısında taksi firmasının logosu ve fiyat listesi bulunmayan taksiye binmeyin.

 

MACAR MUTFAĞI

Macar yemekleri ne çok baharatlı ne de çok sıcak servis ediliyor. Yemek zevkleri kızartmalardan çok hafif tatlımsı yiyeceklere kaymış. Bir tür lahana yemeği olan kve bir tür Macar tas kebabı olarak bilinen pörköl sık rastlanan yemeklerden birkaçı. Eğer tabağınızda hem domuz eti hem de bildiğimiz kırmızı eti yan yana görürseniz şaşırmayın. Gulyise Macarların geleneksel et çorbası. Çorbaların Macar mutfağında yeri büyük. Bu mutfağın en özel mönüsünde rastlanan yemeklerin başında soğanlı kaz ciğeri, paprikalı tavuk ve kayısı soslu Barack Palinka geliyor.

 

Osmanlı mutfağı Macar mutfağını büyük ölçüde etkilemiş. Özellikle poğaça ve kahve size çok tanıdık gelirse şaşırmayın. Ama maydanoz kökü ve pembe patatesler ilginizi fazlasıyla çekecek. Pan kekler ve ekmekli tatlılar değişik krema veya reçellerle sunuluyor. Macaristan'da içkiler de oldukça kaliteli. Özellikle barackpadlı bir tür kayısıdan yapılan brendi. Şaraplar iyi ve ucuz. Tokaj oldukça beğenilen bir tür tatlı şarap. Dreher ve KobBudapeste'nin geleneksel biralarının en iyileri. Kentte oldukça çeşitli restoranlar bulunuyor. Birçok restoran gece yarılarına kadar açık. Restoranlara gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırın.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...