Jump to content

Morne Trois Pitons Milli Parkı


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Morne Trois Pitons Milli Parkı, Dominik'te, 1997'den beri Dünya Miraslarını Koruma listesindedir. Dominik hükümeti tarafından doğal park olarak Haziran1975'te ülkenin ilk yasal doğal parkı olarak kurulmuştur. Park, içinde bulunan en yüksek dağ olan Morne Trois Pitons dağına atfedilerek adlandırılmıştır, üç büyük yükselti anlamına gelmektedir. Parkta hatırı sayılır yoğunlukta volkanik aktivite olmaktadır.

 

488.jpg

Morne Trois Pitons Milli Parkının issız bir vadisi

 

Morne Trois Pitons dağlık güney-orta Dominika Roseau kasabasının 13 km doğusunda yer alan ve 8 km deniz içinde yaklaşık 1.300 m'ye kadar yükselen eski bir yanardağ bazaltik başak gibi kalır.

Manzara, sarp yamaçlar, ve derin kazılarak vadiler (volkanik yığınları ile karakterizedirglacis yamaçlarında) . Harabe Vadisi (ya da Grand Soufrière) olarak bilinen bir tüten fumaroles, kaplıcalar, çamur kapları, kükürt havalandırma ve kendi türünde dünyanın en büyük ikinci Kaynama Gölü, aynı zamanda vardır. Vadisinde, etrafı dağlarla çevrili ve en az üç ayrı kraterler oluşan büyük bir anfi tiyatro, buhar havalandırma delikleri, küçük göletler, ve zemin üzerinden kaplıcalar kabarcık kadar. Kaynama Gölü kayalıklarla çevrili olan ve neredeyse her zaman buhar bulutları ile kaplıdır. Harabe The Valley Atlantik akar Pointe Mulatre Nehri drene.

Stinking Hole, ormanın ortasında bir lav tüp; ve Boeri ve Tatlısu gölleri bölgedeki diğer üstün özellikleri Emerald Middleham Şelalesi ile beslenen Havuzu. Tatlısu Gölü Dominika dört tatlı su gölleri en büyük ve en derin ikinci. Boeri Gölü Dominik en büyük ikinci ve soyu tükenmiş bir yanardağ krateri yer almaktadır. Her iki göller Morne şebeği (1221 m) tarafından birbirinden ayrılmış ve sezon derinliği değişir. Her ikisi de bazı 25,000-30,000 yıl önce kökenli olması düşünülmektedir. Park aynı zamanda adanın güney yarısında, dere ve nehirlerin hemen hemen tüm ırmak kolları kapsar.

Beş doğal bitki örtüsü bölgeleri, alan, artı, tarım arazilerinin tecavüz küçük bir yama içinde kabul edilmektedir.

914 m üzerinde yüksek yükselmeler oluşur ve neredeyse sürekli sis ve rüzgar, yağmur ve soğuğa maruz kaplıdır bulut / Elfin orman. Ana bitki örtüsü türleri, yosun, eğrelti otları, çalılar ve likenler ile kaplı bodur ağaçları oluşur.

  • Elfin ve montane ormanlar arasında geçiş Montane çalılık, çırpı ağaçları hakimdir.Dik yamaçlarda bulunan en yaygın ağaç Podocarpus coriaceus, adanın sadece yerli kozalaklı.
  • Boyu 610 metreyi üstünde yetişen Montane yağmur ormanları, bulut veya sis sık sık. Tür kompozisyonu olgun Rainforest benzer, ama çok boy azalmış. Sigara-vasküler epiphytes en montane yağmur ormanları bitkileri kapsamaktadır.
  • Olgun yağmur ormanları, aşağıda 460 büyür. Bu bölge, en bereketli büyüme içerir.

Memeli, 50 kuş, 12 sürüngen ve amfibiler ve 12 kabuklular en az 7 türlerin oluşumu gösterilir. Tanıtıldı opossum ve agouti dışında, bölgede karasal memeliler vardır.Diğer tanıtıldı memeliler vahşi kedi ve domuzlarda ve sıçanlarda içerir.

Kuşlar emperyal Amazon ve kırmızı boyunlu papağanlardan içerir. Imperial Amazon eskiden ortak oldu ama şimdi Dominik tehdit ediliyor. Kırmızı boyunlu Amazon da sık görülen tür, ama şimdi parkın sadece birkaç küçük alanlarda nadiren görülmektedir.

Dominika hiçbir zehirli yılan vardır. Boa uzunluğu 3.6 m kadar büyür ve Morne Trois Pitons yaygındır. Üç endemik kertenkele, türü, park var.

 

489.jpg490.jpg

 

491.jpg492.jpg

 

493.jpg494.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...