Jump to content

Aldatıldıktan Sonra Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı?


Guest Gülümse.

Önerilen Mesajlar

Aldatılıktan sonra yanlış kararlar verip daha sonra üzülen siz olmamanız için bu beşlilere dikkat edin.

 

Aldatıldıktan sonra beş zararlı düşünce

 

1) "Beni tekrar aldatacak"

 

Onu affettiniz ve eski güzel günlere döndüğünüzü sanıyorsunuz ama kendinize, düşüncelerinize bir kulak kesilin. Yalnız kaldığınızda, hep felaket senaryoları kuruyorsunuz. Onu başka bir kadınla yakaladığınızı düşünüyorsunuz, bu kez çok daha büyük bir tepki vereceğinizi kurguluyorsunuz. Yüzünüz gülüyor belki ama içiniz rahat değil. Aldatılacağını düşünen insanlar çoğunlukla aldatılırlar çünkü kendileri zaten zihnen böyle bir duruma çoktan hazırdırlar ve bu gerçekleştiğinde de "Biliyordum zaten" diyerek kendilerini rahatlatmaya çalışırlar.

 

Kestirme yoldan gidip "Ne düşünürseniz o olur" demek istemiyoruz ama en azından kendi iç huzurunuz ve onun karşısında gerçekten sağlam durmak için bu senaryoları kafanızdan atmaya çalışın. Tekrar aldattığında düşünürsünüz ne yapacağınızı. Şimdiden günleri ve anları kendinize zehir etmeyin.

 

2) "Bunun hesabını mutlaka verecek!"

 

Onu sadece görünürde affettiniz ama içiniz hâlâ kan ağlıyor. Aslında tam anlamıyla, burnundan fitil fitil getirmek istiyorsunuz. Sakin atın çiftesi kadar korkutucusunuz, gururunuz Kaf Dağı'nı aştı. Ne yapsa size yaranamıyor. Hep afra tafra halindesiniz ve her an kavgaya hazırsınız. Böyle bir ilişki istediğinizden eminseniz, "gergin ilişki" modelinden hoşlanan birisiniz demektir. Bu durumda böyle bir gerginlik sizi hep zinde tutabilir.

 

Ancak ilişkiniz huzur, tutku, aşk gibi temellerden besleniyorsa, ya da karşı tarafa bu gerginlikler yorucu geliyorsa, onunla hesaplaşmaya bir son vermeniz gerekebilir. Belki de acıyı sürdürmektense, ilişkiyi bitirmek en iyi hesaplaşma yöntemidir. Ne istediğinizden emin olun. Eğer onu gerçekten affedip, pişmanlığını görerek yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, içinizde kaynayan kazanı söndürmeyi deneyin.

 

3) "İntikam alacağım!"

 

Aldatıldığınızdan beri gözünüz açıldı. Birdenbire hiç ilgilenmediğiniz kişiler bile çekici gelmeye başladı. Derinlerde bir yerde içinizdeki ses intikam almak istiyor çünkü. Eğer onu sırf sürüm sürüm süründürmek için affetmediyseniz, bu gerçekten planınızın bir parçası değilse, intikam dürtülerinizle boğuşmanızda fayda var. Bu dürtüler, etrafa saçtığınız ilgi ve mavi boncuklar size daha çok zarar verebilir.

 

Gerçekten birisiyle ilgilenmek istediğinizde, bunu ona hissettirmekten çekinmeyin ancak sırf onu kıskandırmak ve intikam almak için kuracağınız bir ilişki sadece yanılgıdır. Bu durum onunla aranızı düzeltmekten çok sorunların ve ayrılıkların büyümesine neden olur. Ayrıca siz onu afettiniz diye, aldattığınızda aynısını beklemek aptallık olur. Belki o da sizi affeder ama çoğunlukla erkek gururu ve kıskançlığı daha yıkıcı kararlar aldırır.

 

4) "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak"

 

Yeni başlangıçlar, umut ve iyi niyet olmadan hız kazanamaz, yarı yolda enerjisi bitebilir. Eğer, her şeyin eskisi gibi olmasında diretirseniz yanılırsınız. Artık bir şeyler değişmiştir ve değişmeye devam edecektir ancak bu her şeyin kötü bir sona doğru yönlendiği anlamına gelmez. İlişkinizin yeni biçimini kabul ederek, güzellikler için umut taşıyarak ilerleyin. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diye tekrarlayıp durursanız, gelişmelerin önünü kesmiş olursunuz. Bir de şöyle düşünün; evet hiçbir şey eskisi gibi olmayacak çünkü eskisinden daha iyi olacak.

 

Bir önemli sorunun beraberce üstesinden geleliniz, başka birisi yerine tekrar sizinle olmak istedi. Siz de başka birisine gitmiş olmasına rağmen ondan vazgeçemeyeceğinizi anladınız. Demek ki artık ilişkiniz daha güçlü bir noktada ve tabii siz de. Eğer bu bir yanılgı ise, sürekli sizi aldatmaya devam edecekse işte o zaman gönül rahatlığı ile umudunuzu yitirebilir ve kendi yolunuza gidebilirsiniz.

 

5) "Şu an nerede ne yapıyor?"

 

İçiniz rahat, o kötü günler çok eskilerde kaldı. Ancak, az önce aradığınızda, uzaktan gelen bir kadın sesi duydunuz sanki. Halbuki o erkek arkadaşlarıyla olduğunu söylemişti. "Tek başına tatile gitme planları mı yapıyor yoksa, yapar mı? Cep telefonunu bir ele geçirsem de rehberine yeni biri eklenmiş mi bir baksam? Yoksa paranoyak mı oldum? Ancak ona güvenilmez ki, bir kere yaptı yapacağını, alıştı artık, bir daha yapabilir. Her an onunla olmalıyım, hiç yalnız bırakmamalıyım!" Bu düşüncelerden en az birine bile sahipseniz, yanlış yoldasınız demektir.

 

Onu sürekli gözetim altında tutamazsınız. Sonuçta sevgi karşısındakini tamamen özgür bırakmaktır. Hem kendinize neden işkence ediyorsunuz böyle? Bırakın o sizi merak etsin... Sürekli kontrol altında tutulduğunu hisseden kişi, tasmayı gevşetmek için çeşitli yollar keşfedecektir, bundan emin olabilirsiniz. Gergin ve kısa tasmasını, uçurtmanın uzun ve özgür ipi şekline getirebilirseniz, işte o zaman ilişkinizdeki saygı ve güven büyüyecektir.

 

Aldatıldıktan sonra beş yararlı davranış

 

1) Aşkınızı beslemek

 

Kötü olayların, hatta ayrılıkların ardından aşkı beslemek hem gereklidir hem de çok keyiflidir. İki taraf da biraz gerginken, akıllarda şüpheler dolanırken tekrar elde etme, av ve ava oyununa geri dönmek, ilişkiye taze bir kan katar. Bu noktada yaratıcı oyunlar keşfedip aşkınızı tazelerken tek dikkat etmeniz gereken nokta, sürekli veren tarafın siz olmamanızdır. Onun da verici olmasına izin verin. "Aldatıldıysam bu bendeki bir yetersizlik yüzünden" diye düşünerek kendinize eziyet edip, özgüveninizi sarsmayın. Belki bu durum sizdeki değil ama ilişkinizdeki bir eksiklikten dolayı gerçekleşti. Belki her şey sadece ama sadece seks hayatınızla ilgiliydi.

 

Aldatma vakaları, çoğunlukla cinsel yönelimli olduğu için, yataktaki bir sorun, konuşulmayıp, paylaşamadığında büyüyerek tatmin olmak için yeni bir vücut arar. Fantezilerinizi konuşun, daha önce belki hiç paylaşmadığınız isteklerinizi dile getirin. Yeni yerlerde yeni duygusal ve cinsel deneyimler yaratın. Onu ve kendinizi yeniden tanıyarak yeni bir aşka başlar gibi tazelenin.

 

2) Kendini affettirmesine izin vermek

 

Süt dökmüş kedi misali, hatasını telafi etmek için olağanüstü bir çaba içine girmişse, bunu yapmasına izin verin. Yaptıkları sizi boğsa, sıksa ya da bu hıncınızı yok etmese de, onun kendisini iyi hissetmesi için tüm olanaklarını seferber etmesine engel olmayın.

 

O, böylece kendi vicdanını temizlemeye çalışacaktır. Olanların keyfini çıkarın. Arkanıza yaslanın ve çevrenizde pervane oluşunu izleyin. Sizi daha çok tatmin etmek için yeni cinsel oyunlar keşfetmesine bile izin verin. Böylece aşkınızın heyecanını da artırırsınız.

 

3) Hatasını hatırlatmamak

 

Diyelim, yaşadığınız o tatsız aldatma vakasının üzerinden aylar, belki yıllar geçti ancak siz en ilgisiz kavga konularının arasına illa ki bu durumu sıkıştırıyorsunuz. Bu, içinizde sevgilinize karşı hâlâ bununla ilgili bir öfke olduğunu gösterir. Unutamamışsınız ve en kötüsü sevgilinizin de unutmasına izin vermiyorsunuz. Bu sorunlarınızı halletmeye yaramaz. Yeni kavga sebebiniz gerçekten neyle ilgiliyse ona çözüm üretmeye çalışın.

 

Sürekli olarak cevap hakkı olmayan ve kendisini son derece savunmasız hissettiği aldatma olayına gönderme yapmanız, ilişkinize devam etseniz bile, ikinizin de saatinin orada bozulduğunu gösteriyor. Bu olayı zihninizin en arkasına atın ve herhangi bir benzeri tekrarlanana kadar da ne sizin ne de onun gündeme getirmesine sakın izin vermeyin.

 

4) Her an gidebileceğinizi hissettirmek

 

İçinizden bir ses, "Aldatıldıktan sonra çekip gitmeliydim" diyorsa sık sık, kendinize şu soruyu sorun: Moralinizin en bozuk olduğu o en kötü zamanda kapıyı vurup gitmediniz ve sevgilinizden ayrılmadınız, o halde sizi alıkoyan neydi? Ve hemen ardından da şunu sorun: Şimdi gitmek istiyorsanız sizi onun yanında tutan ne?

 

İçinizde şu gücü hissedin, zorla güzellik olmaz, belki kırgınlığınızın su yüzüne çıkması vakit aldı ama eğer ayrılmayı düşünüyorsanız bunu ona hissettirin. Aldatılmaya rağmen yanında kalmak zayıflık gibi görülebilir, fedakârlığınız dışarıdan öyle algılanabilir. Bu nedenle sizin sevginizi suistimal edemeyeceğini, buna izin vermeyeceğinizi ona hissettirin. Tehditkâr olmadan, güçlü olduğunuzu ve istediğiniz zaman gidebileceğinizi göstermelisiniz.

 

5) Yeni olanı kabul etmek

 

Bir ilişkiyi uzun zaman sürdürebilmenin kuralı, ilişkinin dinamiklerine ve değişkenliklerine ayak uydurabilmektir. Belki sizin hayalinizde birbirini hiç aldatmayan iki sevgili resmi vardı ve kendinizi de onu da o resmin içine güzelce yerleştirmiştiniz. Aşk öykünüze hayrandınız ve herkesin de hayran kalmasını istiyordunuz. Şimdi bu hayaliniz bozuldu ancak yerine gelen yeni resim de pek fena görünmüyor. Her şeye rağmen berabersiniz.

 

Şimdi ikinizin de rolleri değişti, artık önemli olan bu yeni ilişkide kendinizi nasıl konumlandıracağınız. Eğer değişimlere uyum sağlamazsanız, hep geçmişi taşımaya çalışırsanız ilişki beslenemez. İlişkinizin dengesinin hep aynı kalmasına izin vermek de onun da sizin de olgunlaşmamanıza ve birbirinizden beslenmemenize neden olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Moralinizin en bozuk olduğu o en kötü zamanda kapıyı vurup gitmediniz ve sevgilinizden ayrılmadınız, o halde sizi alıkoyan neydi? Ve hemen ardından da şunu sorun: Şimdi gitmek istiyorsanız sizi onun yanında tutan ne?

 

CEVAP VERİYORUM.... Çocuklar....

 

--- Sonraki mesaj ---

 

beni aldatan bi kadınla asla birlikte yaşamam yaa

 

Al sana bi büyük konuşma vakası daha... büyük konuşmayın zira başınıza gelmeden ölmeyeceksiniz diyor peygamber......

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...