Jump to content

Çocuğu Kurban Kesimine Tanık Etmeyin


Guest Gülümse.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kurban ve Çocuk başlıklı bir araştırma yürüten psikologlar Değirmencioğlu ve Gezgör, çocukların kurban kesimine tanıklık etmemesi gerektiğini; hayvanların öldürülmesini kavrayamadıklarını söyledi

 

Çocuklar ve kurban üzerine araştırma yürüten psikologlar Doç. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu ve Can Gezgör, önümüzdeki hafta kutlanacak Kurban Bayramı'nda çocuklara özenli davranılması için çağrıda bulundu.

 

Araştırmacılar, çocukların kurban kesimi sırasında psikolojik olarak hazır olmadıkları görüntülerle ve deneyimlerle karşı karşıya kalmalarının sakıncalı olduğuna dikkat çekti.

 

Araştırmacılar, geçen yılın ardından bu yıl da kurban kesimine çocukken bizzat şahit olmuş kişiler, çocukları kurban kesimine şahit olmuş anne babalar, bir akrabaları ya da yakınları çocukken kurban kesimine şahit olmuş kişilerden bilgi topladı.

 

Araştırmacılar, toplanan çok sayıdaki öykünün çocukların kurban kesimine tanık olmalarının yanlışlığını gösterdiğini vurgularken, bu öykülerin çocukların ölümü yetişkinlere benzer bir şekilde kavrayabilmesinin gerek okul öncesi dönemde gerekse ilköğretim çağında mümkün olmadığını gösterdiğini söyledi.

 

Buna göre, çocuklar ölüme ilişkin gözlem ve deneyimlerle zor baş ediyor ve hem kısa dönemde hem de uzun süreli olarak etkilenebiliyor. Özellikle küçük yaşta (5 yaş öncesi) ölüme, can çekişmeye ve kana şahit olan çocukların, anlamakta güçlük çektikleri bu olaylar nedeniyle ciddi düzeyde tedirgin ve rahatsız olmalarına ilişkin öykülere çok sık rastlanıyor.

 

Araştırmacılar, eve getirilen hayvanla çocukların kısa sürede duygusal bağ kurduğunu ve bu hayvanın kurban edilmesinin çocuklar açısından kabul edilemez olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

 

Araştırmacılar, duygusal bağ kurdukları hayvanın kurban olarak kesileceğini öğrenen çocukların hepsinin direndiğini ve bazen bu direnişin başarılı olduğunu saptadı.

 

Çocuğa zorla et yedirilmesine dönüştüğü durumlarda, çocuğun etten ve hatta yemek yemekten tiksinmesi de söz konusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İzletilmesin tabiki ama ben işin bu tarafında değilim. Bu ülkede süper marketlerde , kasaplarda kesilmiş hayvanlar satılmıyor mu ki yahu :D Yılın 365 günü zaten kasaplık hayvanlar kesilip satılıyor. Niçin bu kurbanda hemde ulvi bir sebeble yapılınca olay oluyo bu iki mürekkep yalayınca beyinlerine bi haller olan okumuşlar kurban ı anlayamıyorlar. O kumuş profesör olmuş nice beyinler var kurbanda kesilen hayvanları anlayamıyorlar. Ulen dingil yıl boyu hayvan tüketimi yapılıo zaten onca formülü algılamış beynin bunu mu algılamıyo yoksa işine mi gelmiyor. :mad:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...