Jump to content

Yol Arkadaşı


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

 

 

“Erişir menzil-i maksûduna âheste giden

Tîz-reftar olanın pâyine dâmen dolaşır” [1]

Hayat yolculuktur. Beşikten mezara doğru yönlendirilmiş bu yolculuğun hedefi kötüden iyiye, yanlıştan doğruya, çirkinden güzele doğru mesafe alabilmektir.

Zahirde beşikle mezar arasına sıkıştırılmış gibi görünen bu yolculuğun gerçekte başlangıcı da bitişi de yoktur.

Yol, yürek ya da aklın rehberliğinde yürünen mesafenin adıdır. Bu mesafe hayal âleminde bir adım, eşya mahşerinde binlerce fersahtır. Aklın ölçüsünde uzayan mesafe gönlün ölçüsünde kısalır.

Aklın malzemesi sayılardır. O adımlarını sayar, bütünle değil de parçalarla uğraşır. Ekler, çıkarır, çarpar, böler, hesap yapar. Çok hesap yaptığı içindir ki asla menziline varamaz.

Gönlün malzemesi kelimelerdir. O kavramlarla uğraşır. Sırrı çözülen her kelimeyi aşılmış bir menzil sayar. Bütünü anlamaya çalışır ve asla hesap yapmaz.

“Hayâlî şah-ı aşk oldum dahı bu akl-ı hercayi

Gönül mülkine ayak basmasun muhkem yasagum var” [2]

Yolcu, bir şeyler bulmak umuduyla menzilleri kovalayan ama ulaştığı her menzilde aradığının bir sonraki menzilde olduğunu kavrayan serap avcısıdır. Bilir ki bulmak diye bir şey yoktur ve yolcunun görevi bulmak değil aramaktır. Çünkü her yolcu aramaya memurdur bulmaya değil. Bulmak bir ihsandır ve “isterse buldurur.”

Her yolcu, yolculuğuna azık tedarikiyle başlar. Azığı sadece midenin ihtiyacından ibaret sayanların yolculuklarını tamamladıklarını gören olmamıştır. Midenin azığından daha önemlisi aklın ve gönlün azığıdır. Aklın azığı sorular, gönlün azığı duygular. Dağarcığında sorulara ve duygulara yer bırakmayanlar için taşıdıkları varlık heybesi gereksiz bir ağırlıktan başka bir şey değildir ki...

Hayat yolculuğunun mesut yolcuları her menzilde veda edebilecek bir dost bırakabilenlerdir. Veda, yolcunun dudağında izi kalmış buruk bir tebessümden başka bir şey değildir aslında. Bu tebessümün izi, hatıraların albümünden gönül diyarına davet edilmiş hayaller aynasındaki bir anlık görüntüden ibarettir. Her ne kadar acı olsa da veda edebilecek dostlara sahip olanlar dünyanın en şanslı insanlarıdırlar.

Hayat yolculuğunun ara menzilleri hafızamızın hatıra kayıtlarına ilave yapacak ve bir sonraki menzile yol alırken veda edebilecek dostluklar kurmaktır. Her dost, hayatı anlamlı kılan yeni bir menzildir.

Ey Gül-i Rânâ! Ey düş yorgunu gecelerin duru şafaklarından damıtılmış şebnemler sunduğum sevgili! Gönlümün senden talebi yol menzillerinde veda edilecek dostlardan biri olman değil, yol boyunca bana yol arkadaşlığı etmendir. Bedeninin benimle yol arkadaşlığına vakti olmadığı malum. Başka zamanlarda bedene büründürülmüş olmamızın çelişkisi bu belki de.

Bedeninden yol arkadaşlığı talebi yok ki gönlümün. Bedenler aklın mesafelerinde yolculuk edebilirler. Gönlün mesafelerine ve menzillerine bedenle vasıl olunamaz ki. Gönlümün yolculuğuna iştirak etmek istersen bedenini yanında getirmen gerekmez. Ortak düşler görmek, aynı duygunun hüznünde ıslanmak ve hayal dünyasına yeni renkler ilave etmek yeterli.

Vaktin var mı?

Gerekirse en başa dönmeye, hayatın başlangıç noktasına dönüp yolları yeniden ve birlikte yürümeye vaktin var mı? Gönül senden yol arkadaşlığı talep etmektedir ey Gül-i Rânâ! Bak, ne güzel söylemiş Karakoç usta:

“Vakit dolar nakit biter kasanda

Sevgi bir kitaptır gönül masanda

Okusan da olur okumasan da

Kapanır sayfalar ela gözlü yar” [3]

Gönül masamızdaki sevgi kitabının sayfalarının kapanmaması için zamana ve mekâna başkaldırıya vaktin var mı?

Her şeyi yeniden düşünmeye, her şeye yeniden karar kılmaya, hayatı ve ötesini yeniden anlamlandırmaya vaktin olmalı. Vaktin varsa her şeyin var demektir. Vaktin yoksa her şeyin yoksulu sayılırsın. Şimdi bırak bütün dünyayı bir tarafa ve karar ver: Kendine ayıracak vaktin var mı?

Kendine ayıracak vaktin yoksa ya da yarım bıraktığın işlere el atmaya takatin kalmamışsa işin zor demektir. Vaktin olmalı mutlaka. Yeni uğraşlara, yeni sevdalara, yeni duygulara ve yeni dostluklara yer olmalı kalbinde. Aklın, hayatının etrafına ördüğü kalın duvarları yıkmaya ve hayal dünyasının güzelliklerinden gerçek âleme yeni renkler taşımaya vaktin olmalı. Hatıraların arasında yarım bıraktığın ne varsa ve yaşamadan biten ne kadar yıl kalmışsa geride onları tamamlamaya, takvimlere aldırmadan, kafa kâğıdındaki eskimiş rakamları umursamadan, yeniden on sekiz yaşın bıçkınlığıyla, yeni uğraşlar edinmeye vaktin olmalı.

Vaktin var mı?

Gönül sarayının sohbet bahçesinde dostlar için ayırdığın yerleri yeniden donatmaya ve yeni davetler çıkarmaya sevdiklerine... Vaktin olmalı. İçinde bir yerlere saklanmış berrak yüzlü, gök gözlü, uçuk sözlü çocuğu aydınlığa çıkarmaya, okul yıllarının ilk sevdalarını ve ilk mahcubiyetlerini hatırlamaya, hayat yolunun güzergâhını belirlerken yaptığın tercihler üzerinde yeniden kafa yormaya, yanlış menzildeysen yeniden en başa dönmeye ve umut ile doldurup ciğerinin en ücra köşelerini ye­niden yarışa başlamaya vaktin olmalı.

Vaktin var mı?

Hayat denen hengâmenin kalabalık sokaklarında yürürken kırıp döktüklerini toplamaya, küstürdüğün gönüllerden özür dilemeye, yanlışlarını tamir etmeye, yanılgılarını düzeltmeye vaktin olmalı. Maddi beklentilerin yüreğine vurduğu zinciri kırabilmelisin birkaç yerinden. Eşyaya mahkûm zevklerin esiri olmuş bir hayatın figüranı olmayı reddedebilmelisin. Apartman katlarının soğuk ve insafsız gecelerine ve beton mağaraların balkonlarına hapsedilmiş baharlara inat kardelen çiçeği gibi çırpınmaya ve avare bulutlar gibi dağlara tepeden bakmaya başlayabilmelisin. Belleğini işe yaramayan bilgilerin ağır yü­künden kurtarmaya, bildiklerimin bilmediklerime oranla değeri nedir diye düşünmeye ya da bildiklerim hayatımda hangi renklerin oluşmasına katkı sağlıyor diye sormaya ve dahi akıl denilen duvarın ötesine geçmeye vaktin olmalı.

Vaktin var mı?

Hayatı uzunlamasına değil de derinlemesine yaşamaya karar vermelisin. “Derin olsun da varsın uzun olmasın ömrüm” diyebilmelisin. Hiçbir şeyi ertelemeden, “yaşanacak en güzel zamanlar ömrün kalan kısmındadır” diye kendini aldatmadan, hemen şimdi başlamalısın muhayyilenin henüz gün yüzü görmemiş güzelliklerini hayatına dâhil etmeye. Kesret âleminin sayılarına mahkûm edilmiş hesapların üzerine kalın bir çizgi çekmelisin. Bil ki rakamların dünyasında kelimelere yer yoktur. Kelimenin olmadığı yerde kelam, kelamın olmadığı yerde de muhabbet yoktur. Kelimelerin içini yeni anlamlarla doldurmaya ve yepyeni duygular yükleyip eskimiş kelimelere kaleme sarılmaya vaktin olmalı.

Vaktin var mı?

“Silginiz kaleminizden önce bitiyorsa yanlışınız doğrularınızdan çoktur” diyenlere aldanmamalısın. Güzel bir mısra, anlamlı bir cümle yazmak için binlerce silgi, yüzlerce defter bitirmeyi göze alabilmelisin. “Maksat eserse mısra-ı berceste yeter” kai­desince “gök kubbede bir hoş seda” bırakmaya karar kılmalısın. Mezar kitabene yazılacak seçkin bir cümle kalmalı senden geriye. Beden ikliminin zamana mahkûm mevsimlerine inat hayal âleminin hiç tükenmeyen baharla­rına göçebilmeye vaktin olmalı.

Ne dersin ey Gül-i Rânâ? Divane gönlümün kendinden başlayıp kendine varan yollarında ona yol arkadaşlığı etmeye vaktin var mı?

“Ganîdür ışk ile gönlüm ne mâlüm ne menâlüm var

Ne vasl-ı yâra handânam ne hicrândan melâlüm var” [4]

[1] Hatemî “Yavaş giden ulaşmak istediği menzile varır. Acele edenin ayağı eteğine dolaşır”

[2] Hayâlî “Ey Hayâlî, ben aşk ülkesinin padişahı oldum bundan sonra bu kararsız akıl gönül ülkesine ayak basmasın çok kuvvetli bir yasağım var”

[3] Abdurrahim Karakoç

[4] Yahya Bey “Aşk ile gönlüm zengindir, ne malım ne de elime geçen bir şeyim var. Ne yâre ulaşınca sevinirim ne de ayrılığa üzülürüm”

 

 

gizlikent.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Erkek Arkadaşınızın En Yakın Arkadaşı Bir Kız Olursa Bundan Rahatsız Olur musunuz?

   Erkek arkadaşınızın en yakın arkadaşı bir kız olursa bundan rahatsız olur musunuz?   ben olurum acikcasi :punish2:

   , Yer: Estanbul Anketleri

  • Ayı ve İki Arkadaşı Hikayesi Fransızca

   L’ours et les deux compagnons. Deux compagnons, pressés d’argent, A leur voisin fourreur vendirent La peau d’un ours encor vivant, Mais qu’ils tueraient bientôt, du moins à ce qu’ils dirent. C’était le roi des ours, au compte de ces gens. Le marchand à sa peau devait faire fortune ; Elle garantirait des froids les plus cuisants : On en pourrait fourrer plutôt deux robes qu’une. Dindenaut prisait moins ses moutons qu’eux leur ours : Leur, à leur compte, et non à celui de la b

   , Yer: Yabancı Dil

  • İnsanın En İyi Arkadaşı Kuran-ı Kerim

   Ebû Hüreyre (r.a.) anlatıyor: “Allah Resûlü (s.a.v.) şöyle buyurdu: “ Kuran okuyan mü’min, turunç meyvesi gibidir: Kokusu hoş ve tadı güzeldir. Kur’an okumayan mü’min, hurma gibidir: Kokusu yoktur ama tadı güzeldir. Kur’an okuyan münafık, reyhan otuna benzer: Kokusu güzeldir ama tadı acıdır. Kur’an okumayan münafık, Ebûcehil karpuzu gibidir: Hem tadı acıdır hem de kokusu yoktur. İyi arkadaş, misk taşıyan insana benzer: Misk taşıyan ya sana o kokudan hediye eder ya da ondan sana hoş kokular g

   , Yer: İslamiyet

  • Kıraç / Kalbin Tek Arkadaşı

   Bir omzuna düşürsem bu yorgun başı Siliverse gözümden akan şu yaşı Bir anlayabilse beni kalbin tek arkadaşı Aşsa bütün dağları aşsa da gelse   Saçlarını öpsem öpsem koklasam Uyusam göğsünde sarıp saklasam O gül yüzü seyretsem Gözümü hiç kırpmasam Düşse karlı yollara düşse de gelse         Kıraç

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Deniz Tunca Oyuncu Arkadaşı Nejat İşler İçin Ne Dedi

   Ünlü oyuncu Deniz Tunca yeni imajı ile eni tv programı ve diziye balıyor Geçtiğimiz günlerde yaşam koçu eğitmeni ve köşe yazarımız İlkay Tunca ‘nın doğum gününde gördüğümüz oyuncu, yeni imajı ile şaşırttı. Tunca ” Bir süredir dinlendim artık yeni projelerimiz için hazırlar başladı. Yeni imajımı beğenmişsiniz dir umarım ” dedi. Deniz Tunca oyuncu arkadaşı Nejat İşler için ne dedi Kaybedeneler Kulübü sinema filminde oynayan Deniz Tunca , rol arkadaşı Nejat İşler ‘in yoğun bakımda olduğunu d

   , Yer: Magazin

×
×
 • Yeni Oluştur...