Jump to content

En İlginç Kaçırma Vakaları


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

En İlginç Kaçırma Vakaları


01_d.jpgjohn_paul_getty_iii_01_d.jpg

 

John Paul Getty III

 

Amerikalı fabrikatör J. Paul Getty’nin torunu John Paul Getty III sorunlu ve asi bir çocukluk geçirdi. 10 Temmuz 1973’te İtalya’da kaçırılan Getty III için kaçıranlar 17 milyon dolarlık fidye istedi. Bazı akrabaları Getty III’ün kendi kendini kaçırttığını iddia etti. Ailesi Papaz J. Paul’den bile yardım istedi ama Papaz bu isteği kaçırmaları teşvike yol açacağı için reddetti.Sonunda kaçıranlar Getty’nin saçından bir numuneyi ve kulağından bir parçayı yollayarak fidye miktarını 3 milyon dolara çektiler. Bunun üzerine Papaz vergiyi de hesap ederek fidye olarak 2 milyon doları vermeyi kabuletti. Getty serbest bırakıldı, onlarca şüpheli yakalandı. Sadece iki kişi hüküm giydi. Kulağunu estetik ameliyatla yaptıran Getty 1980’lerde aşırı dozda uyuşturucudan felç oldu ve 2011’de hayata gözlerini yumdu

 

02_d.jpgmary_mcelroy_02_d.jpg

 

Mary McElroy

ABD’de Kansas City şehir yöneticilerinden olan Henry McElroy’un kızı Mary McElroy 1933’te babasının evinde banyo yaparken 4 maskeli saldırgan eve girdi. Saldırganlar McElroy’un banyosunu bitirip kendilerine eşlik etmesini istedi. Kaçıranlar fidye olarak 60 bin dolar isteyeceklerini söyleyince Mary “Ben daha fazla ederim” diye cevap verdi.

Kansas City’de ıssız bir evde tutulan Mary McElroy 30 bin dolar tutarındaki fidye ile serbest bırakıldı. 4 saldırgandan üçü hüküm giydi. Ancak Mary dava boyunca savcılarla işbirliği yapmadı. Mahkumlardan biri ölüme mahkum edilince af talep etti.Bu olaydan sonra hayatı daha da zorlaşan Mary duruşma öncesi ve sonrasında sinir krizleri geçirdi. 1940’ta intihar ederek yaşamına son verdi. İntihar dışında kendisine bir tek kaçıranların değer verdiğini yazdı

 

03_d.jpgbobby_greenlease_03_d.jpg

 

Bobby Greenlease

Kansas City’de Mary McElroy olayından 20 sene sonra General Motors distribütörü babanın 6 yaşındaki oğlu Bobby Greenlease kaçırıldı. Bonnie Heady adlı uyuşturucu bağımlısı Bobby’ye uzaklardaki teyzesi olduğunu söyleyerek kandırdı. Heady ve birlikte yaşadığı erkek arkadaşı çocuğu öldürdükten sonra babadan 600 bin dolarlık fidye istedi.

Polise gitmek yerine fidyeyi ödemeyi kabul eden baba fidyeyi çifte verdi. Çift ayrıldıktan sonra Heady’nin erkek arkadaşının birlikte olduğu bir fahişe fidye parasını görünce polise haber verdi. Eve gelen polisler kısa sürede Bobby’nin cesedine ulaştı. Heady ve erkek arkadaşı 1953’te idam edildi. Paranın ise yarısı bulunabildi. Parayı bulan polis paranın bir kısmını almakla suçlandı.

 

04_d.jpggraeme_thorne_04_d.jpg

 

Graeme Thorne

Avustralya hükümeti meşhur Sydney Opera Evi’ni inşa ederken girdikleri mali sıkıntıyı aşmak için piyango düzenlemişti. 100,000 sterlinlik piyangoyu kazanan Bazil ve Freda Thorne’un kimliği ve ev adresleri yayınlandı. Bir ay sonra çocukları Graeme kaçırıldı.

 

Olayı araştırmak üzere polis eve gelirken fidye telefonu da geldi. 25 bin sterlin isteyen fidyeciyi bulmak için polis kamuya duyuru yaptı. Kaçırılma olayından 5 hafta sonra Graeme’in cesedi bulundu. Yapılan incelemelere göre kaçırılma sırasında başına aldığı yarayla öldüğü ortaya çıktı. 3 ay sonra Graeme’i kaçıran Stephen Bradley tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 

lesley_whittle_05_d.jpg05_d.jpg

 

Lesley Whittle

1970’lerin başında İngiltere’de zengin bir işadamı olan George Whittle karısı ile miras sorunları yüzünden davalık oldu. Dava gazetelere yansıyınca Donald Neilson bir plan yaptı. Çiftin çocuğunu kaçırarak fidye isteyecekti. Eve giren Neilson çiftin çocuğu Lesley’i kaçırıp 50 bin sterlin isteyen bir fidye notu bıraktı.

Fidye verilmeyince Neilson Lesley’i elleri bağlı bir şekilde athpool Park yakınlarındaki kanalizasyona bıraktı. Fidye yine gelmeyince çocuğu orada yalnız bıraktı. Çocuk kanalizasyonda hayatını kaybetti. 11 ay sonra polisler tarafından yakalanıp suçlu bulundu. 1975’e kadar hapis yattı.

 

06_d.jpg

 

Nina con Gallwitz

1981 Aralık ayında Almanya’da bir banka memurunun kızı olan Nina von Gallwitz okula giderken kaçırıldı. Fidyecilerle anlaşan aile fidyeyi vermeyi kabul etti. Birkaç kezz gerçekleşen pazarlıklardan sonra fidyeciler rakamı 1,5 milyon dolara çıkardı. Mayıs 1982’de aile fidyeyi vermeyi başardı. Fidye verilmeyince Neilson Lesley’i elleri bağlı bir şekilde athpool Park yakınlarındaki kanalizasyona bıraktı. Fidye yine gelmeyince çocuğu orada yalnız bıraktı. Çocuk kanalizasyonda hayatını kaybetti. 11 ay sonra polisler tarafından yakalanıp suçlu bulundu. 1975’e kadar hapis yattı.

 

07_d.jpg

 

Anthonette Cavedito

ABD’nin New Mexico eyaletinde 9 yaşındaki Anthonette Cavedito amcası olduğunu iddia eden biri tarafından arabaya çekilip kaçırıldı. Kaçırılma sonrası Anthonetto birkaç kez kaçma girişiminde bulunmuş hatta 911’e çağrı bile yapmıştı. Bir gün kız kendisini kaçırılanlarla restorana getirilmişti. Bunu bir fırsat olarak gören Anthonette peçeteye not yazdı tabağının altına sakladı. Fidyeciler ve kız restorandan ayrıldıktan sonra garson notu tabağın altında buldu. Garsonun tanıklığına rağmen kız asla bulunamadı. Anthonette ile birlikte restorana gelen çiftin de kimliği ortaya çıkarılamadı.

 

08_d.jpgcarlina_white_d.jpg

Carlina White

Carlina White sadece 19 günlükken hastaneden kaçırıldı. Haftalardır hemşire kılığında hastaneye giren bir kadın Carlina’yı kaçırdı. New Yorklu yetkililer Carlina’yı bulup getirene 10 bin dolarlık ödül vaat etti. Bu ödüle rağmen White bulunamadı ve Ann Pettway adında bir kadın tarafından büyütüldü.

Yıllar sonra 2010’da yirmili yaşlarındayken internette gördüğü fotoğraflarla şoke oldu. Küçükken Ann Pettway’in çektiği fotoğraflarla internette bulduğu kayıp fotoğrafları arasında inanılmaz benzerlikler vardı. Bu şok üzerine Kayıp Çocuklar Kurumu’na başvuran Carlina gerçek anne babasına ulaşmayı başardı. Ann Pettway de suçunu itiraf ederek adalete teslim oldu.

 

09_d.jpg

 

Patty Hears

1974’te 19 yaşındayken Patty Hearst kendilerine Simbiyoz Özgürlük Ordusu (SLA) adı verilen bir örgüt tarafından kaçırıldı. Örgüt önce hapisteki üyelerinin salıverilmesini istedi. Bu gerçekleşmeyince California’daki fakirlere milyonlarca dolar değerinde gıda yardımı yapılması talep edildi. Aile 6 milyon dolar değerinde bgıda yardımı yaptı. Ancak gıdaların kalitesini beğenmeyen örgüt üyeleri Patty’yi salmayı reddetti.

1974 Nisan ayında Patty batı değerlerini ve kapitalizmi reddederek örgütün bir üyesi oldu. Tanya kod adını alan Patty örgütle bir banka soygununa bile katıldı. SLA’ya yapılan polis operasyonunun ardından Patty Hearst tutuklandı. 21 ay hapiste kalan Hearst Başkan Jimmy Carter tarafından salıverildi.

 

10_d.jpg

 

Charles Lindberg Jr

1 Mart 1932’de kaçırılan Charles Lindberg Jr meşhur Trans Atlantik uçuşunu gerçekleştiren Charles Linderbergh’in oğluydu. Bir gün yatağında bulunamayan küçük Charles için kaçıranlar 50 bin dolar fidye istedi. Birkaç gün sonra talimatlar aileye iletildi. Ancak meşhur bir kişilik olan baba Lindberg’e meşhur mafya Al Capone bile yardım teklif etti. Ailenin polisle ilişkide olduğunu anlayan fidyeciler rakamı 100 bin dolara çıkardı.

Fidyeciler emekli bir öğretmen olan John Condon’u aracı olarak seçti. Condon’un taşıdığı fidye paketinde kolay takip edilebilirliğinden dolayı altın sertifikaları vardı. St. Raymon Cenazesi’nde gerçekleşen alışverişin ardından paket teslim edildi. Condon’a çocuğun Nelly adlı bir botta tutulduğunu söyledi. Baba Lindberg söylenen yere gittiğinde ise botu bulamadı.

6 hafta sonra küçük Charles’ın cesedi bulundu. Polis şüphelileri sorguya çekti. Altın sertifikası sayesinde bir benzin istasyonunda fidyecinin izi bulundu. Benzin istasyonu sahibi ödemeyi sertifika ile yapan kişinin şüpheli hareketleri üzerine aracının plakasını kaydetmişti. Bu plakayı takip eden polis Bruno Hauptmann’a ulaştı. Hauptmann’ın evini arayan polis aracı Condon’un telefonunu evde buldu. Kısa sürede Hauptmann yakalanınca hem aracı Condon hem de baba Lindeberg fidyeciyi teşhis etti. Davada suçlamaları reddetmesine rağmen Hauptmann ölüme mahkum edildi.

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...