Jump to content

Zikrin Beyin Üzerindeki Etkileri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zikir çekmeye başladıktan kısa süre sonra kişinin anlayış kapasitesi mutlaka artar ve devam ettikçe bu kapasite de artmaya devam eder. Ehlinin dediğine göre beyindeki nöronlar çekilen zikrin (Allah isimlerinin) anlamı doğrultusunda programlandığı için, doğal olarak o anlamı kendi varlığında ve seyrettiği alemde algılamaya ve değerlendirmeye başlar. Anlayış kapasitesinin artması denilen olay da budur zaten. Ancak, beyinde oluşan bu yeni programlama ve değişim esnasında bir takım fiziksel, kimyasal ve biyolojik tepkimeler de olacaktır doğal olarak... Bu doğrultuda normalde algılanmayan bir takım ışıltılar, yanıp sönen kıvılcımlar veya benzeri ya da daha farklı algılamalar da olabilir. Bu algılamalar gerçekte olan şeyler değil, beyindeki bu fiziksel, biyolojik ve kimyasal tepkimelerin görme merkezi tarafından algılanıp değerlendirilişinden başka bir şey değildir. Çok doğal bir süreçtir.

 

Bir deney yapalım sizinle... Örneğin gözünüze hafifçe bastırın ve bırakın, pek çok tuhaf renk ve şekil göreceksiniz bıraktığınız o ilk anda... O görüntüler gerçek mi? Hayır, sadece göze yapılan baskıyla oluşan fiziksel, kimyasal ve biyolojik bir tepkimenin algılanışıdır sadece... Dolayısıyla dikkatin bunlara yöneltilmesini doğru bulmuyorum. Zihni gereksiz yere meşgul eden zaman kaybından başka bir şey değildir bu tür şeylerin üzerinde durmak... Çok artarsa, belki on ya da onbeş gün kadar zikre ara vererek beynin kendini toparlamasına izin verilebilir. Tabii ki bu tamamen kişisel düşüncemdir. Doğru olan ise, herkes kimden zikir tavsiyesi aldıysa, o kimseye danışması ve ondan tavsiye almasıdır. Buna müdahale etmek benim görevim değil, haddimi aşmak istemem. Benim yapabileceğim, olayın psikolojik veya ilmi yanı hakkında kişisel düşüncemi yazmaktır sadece... Zaten bu konudaki şahsi fikrimi sordukları için böyle bir yazıya gerek duydum.

 

Zikir çeken değerli dostlarım, zihni asıl hedefinden uzaklaştırarak farklı bir noktaya odaklayan her şeyi zaman kaybı ve zararlı olarak görüyorum. Bu gibi şeyler, yapılan ibadetin beyinde bir kapasite değişimine neden olup faydalı olduğuna dair bir işaret kabul edilebilir belki, ama sadece o kadar. Ben olsam zihnimi böyle eften püften şeylere odaklayıp meşgul etmem. Olgunlaşma yolunda bunların hiç bir ehemmiyeti yoktur çünkü... Asıl önemli olan, tüm bunların ardındaki gerçektir biliyorsunuz. Bizler gözün ve beynin görebildiklerini değil, göremediklerini anlamaya çalışıyoruz. Ne görürsek görelim, görebildiklerimizin ardında (derununda, batınında, ruhunda) Allah'ın manalarını göremediğimiz sürece ve bu doğrultuda o manaların gerçekte tek bir varlığa (Allah'a) ait olduğunu idrak edemediğimiz sürece ve yine bu değerlendirmeyle evrende hakim O tek ilim, irade ve kudreti fark edemediğimiz sürece, bu görülenlerin bir anlamı ve değeri olamaz. Her gün o gördüklerimizden çok daha kapsamlısını görüp duruyoruz; hem de üç boyutlu sesli, 3D görüntülü ve ultra çözünürlükte ve ful renklisini... Ama gördüklerimizin hakikatini göremiyoruz, çokluk illüzyonu ile perdeleniyoruz. O halde iki ışıltı, üç pırıltı veya benzerini görsek ne olur? Gündüzleri gökyüzüne kaldırıp başımızı bir baksak, koskoca bir ışıltı var orada her gün parıldayan, Güneş! Geceleri de Ay ve yıldızlar... Onları gördüğümüze hayret etmiyorsak, diğer algılananların sözü olmaz yanında... Her gün seyrettirilen bu serabın hakikatini anlayamamışsak eğer, yanına bir de cennet-i âlâ açılsa görüntüde ne olur? Hedefimiz ne, bu mu?

 

Demek ki iş bunların ötesinde...

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...