Jump to content

Bizzat Öznel Bir Yazı...


Teodora
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kimileri vardır, işbilir hani. Nerede nasıl davranılacağı, lafın nasıl gediğe yerleştirileceği, ibrenin kendilerine nasıl çevrileceği hususlarında ihtisas sahibidirler. Öyle beceriklidirler ki laf mühendisliğinde, su gibi akar cümleleri. Sözü dillerine doladıklarından kelli, haklılıkları önünde biat edilmesi an meselesidir; ağızları kalabalıktır her daim ve onca yüksek çıkan seslerine rağmen, mazlum hep kendileri...

 

Peki ya laf ve ebe sözcüklerini birleştirmeyenlerin hali ne ola ki?

 

Zamanın birinde kızgınlıkla konuşmam gerekse mesela, nefesim kesilir, dilimin altında tortop olur benim sözcüklerim. Aklımdan geçenler sesim oluncaya kadar katettikleri yolda kontrolden kaçıverirler de maazallah; bihaber olduğum birkaç cümle döküleverir diye ağzımdan, ne kadar öfkeliysem ikiyle çarpar, o kadar susarım oldum olası. Ah yok, patavatsızlık korkumdan ziyade laflarla giydirme konusunda yarışanlardan nefret ettiğimdendir sessizleşmem. Dalaşmaktansa susmayı yeğlerim kısacası.

 

İnsan, susarak bağlaşık olmadığı cümleleri zaptediyor etmesine de, muhatapsız kalmak kanırtıyor galiba karşı tarafı. Boşluğa olsun savruluyor yumrukları, rüzgârı dahi bulsa kâr sayılıyor susanı. Sessizlik kuruyor böyle karakterlerin zembereklerini. Er ya da geç alacaklar yılanlarının öcünü, mutlaka dağıtacaklar, açtıracaklar konuşmayan ağızları ki huzur bulsunlar, yatışsın hiddetleri.

 

Keşke biraz olsun anlasaydım insan ruhundan diyorum bazen. O zaman aklımda yer kaplamazdı 'Bunca hınçla nasıl yaşanıyor?' sorusu. Ve keşke anlatabilseydim, her biten an ömrümken, yenişme derdiyle tüketebileceğim zamanımın olmadığını.

 

Gölgelerini bile gördüğümde yol değiştirdiklerimce sabrım sınanıyor her gün. Öyle çok kinayeli söze, öyle çok gözdağına hedef kılındım ki, bu yazıyla 'Arada bir sarf ettiğim ve edeceğim iki çift söz varsa o da kendimedir; ok sayılmasın, kimse muhatabım değildir.' demek istedim.

 

Böyle biline, ve eğer ki varsa o çıkılan yollarda huzur, dilerim tez vakitte kavuşula…

 

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...