Jump to content

Türâbî...


Önerilen Mesajlar

Türâbî Mustafa, Ereğlilidir. Şairin 1622-23 tarihinde vefat ettiği tahmin edilmektedir. Kaynaklar şairin 65 yaşlarına vefat ettiğini göstermektedir. Kâmûsu’l- Alâm'ın Ereğlili olduğunu bildirdiği Türâbî’nin aile efradıyla ilgili bazı bilgilere de ya kendi ifadelerinden ya da dolaylı olarak ulaşılmaktadır. Riyâzî tahallüs eden ve asıl adı İdris olan oğlundan başka iki çocuğundan da bizzat kendisi bahsetmiştir.

 

Şâirin "pirim" diye söz ettiği Şeyh Osman Efendi’nin 1028(1618-19)'de Muğla’dan Ereğli’ye gelişine târih düşürmesinden onun bu zata mensup olduğu düşünülebilir. Türâbî’nin İstanbul’daki hatıralarını andığı bir şiiri onun bu şehirde bir müddet bulunduğunu düşündürdüğü gibi Antalya’ya gönderildiği ve bu şehirdeki sevgililerini, ahbaplarını ve sair tanıdıklarının halini soran uzun bir manzumeden de şâirin bir süre belki bir memuriyetle bu şehirde bulunduğu anlaşılıyor. Bazı şiirlerdeki ifadelerden Türâbî’nin Mevlevi ya da Mevlevi muhibbi olduğu anlaşılmaktadır.

 

Türâbî’nin nazım tekniğine hakim orta dereceli bir şâir olduğunu söylemek yanlış olmaz. Diğer türlerde de yazmış olmakla birlikte onun özellikle târih düşürmekte ısrar ettiği görülüyor.Bu târihler devrin bir çok târihi olayına düşürülmeleri hasebiyle târihi materyal olarak da incelenmeye layıktırlar. Devrin bir çok olumsuzlukları şairin manzumelerinde akis bulmuştur.

 

Türâbî’nin vasat bir şiir dili kullandığı söylenebilir.Onun şiirlerinde,yer yer mahalli kelimelere,tabir ve atasözlerine de yer verdiği görülür.

 

Doğum Tarihi : Bilinmiyor

Ölüm Tarihi : 1622

Yaşadığı Yüzyıl : 16

Ülke : Türkiye

Bölge : İç Anadolu Bölgesi

Şehir : Konya

 

Kitapları

 

» EREĞLİLİ TÜRÂBÎ DİVANÇESİ

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...