Jump to content

Başına Ne gelirse Gelsin Karamsarlığa Kapılma


Guest Gülümse.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=6]Çiçeksen,baharı bekleyeceksin sabırla.Erken açmayacaksın,kış soğukları vurur.Baharın gelmesinden ümit kesip,toprağın karanlıklarına teslim olmayacaksın,çürür,yokolursun.

 

Sabır,Rabbin halikiyyetine,ibdasına güveni,bir iç direnci koruyarak baharı bekleme eylemidir.

...

Tohumsan,toprağın bağrında saklanmaktır mukarrer bir vakte kadar sabır.karanlığa boyun eğmemektir.Üstündeki yük altında ezilmemektir.Misyonunu unutmamaktır.Zamanı geldiğinde cidarı çatlatabilmek,toprağın üstüne doğru,ışığa doğru tırmanabilmektir.

 

"Rabbimin dilediği bir gün var,ışığa çıkmak için,yaratılış misyonumu ifa etmem için."Bunu vird haline getirmektir sabır.Sabır,Rabbin halikiyyetine,ibdasına güveni,bir iç direnci koruyarak baharı bekleme eylemidir.Güneşsen,bekleyeceksin karanlığın koynunda doğum anını.

 

Enerjin yaratılış sırrında saklıdır.Aydınlığı ve karanlığı yaratana teslim olacaksın.

 

Baharsan,kışın soğuklarında saklayacaksın binbir rengini,çiçeğini.Kış geçecek ve geleceksin.Buzların içinde çıkacak kardelenler.Toprak bir sır gibi saklayacak seni ve kara topraktan al-mor menevşeler boy verecek.Sabrın,binbir tomurcuk demek,yaprakların,yeşilin çağlayanlar gibi hayata koşması demek.Kışın buzulları içinde iraden çürümeyecek,çözülmeyecek,ebedi buzullaşmalara mahkum etmeyeceksin dünyayı.

 

 

Bebeksen,karanlıkları aşacaksın dünyaya gelmek için,sabredeceksin 9 ay on gün,damarlarında Rabbin verdiği sabır akacak. Anneysen,sabrı bir doğum sancısı gibi yaşayacaksın.Çilelerde tükenmeyeceksin,teslim olmayacaksın zor zamanlarda.Bir ödül arıyorsan nur topu gibi,onun bedeline katlanacaksın.

 

 

Mü'minsen,sabrı bir gönül dokusu olarak bileceksin.İmanın olmazsa olmaz boyutu olarak görecek,mü'minin her an ayakta kalabilme sırrı,Allah'a itimadın yüreğe yansıması olarak telakki edeceksin.Nasıl "sabûr" ismi şerifinde, Allah’ın insana yönelik ümidlerisaklıysa, insanın sabrında da, Alllah’ın yardımına, lütfuna, keremine olanümid saklı olacak.Bileceksin ki, her işin özünde Allah’ın dilemesi var. Allh’ın istediği yerde duracaksın ve O’na tevekkül edeceksin, güven duyacaksın.

 

 

Her ne olacaksa, O, izin verdiği için olacak ve O, kendisine gönül bağlayanları hüsrana uğratmayacak. Sabır bir atalet değil; tükeniş, bitiş ve karanlıkta kayboluş değil.Şartlara teslim oluş değil sabır. Sabır, sınırları koruma direnci. İlkede sebat."Ey inananlar, sabredin. Sabır yarışında bulunun. Ribatlaroluşturun, yani sınırları korumak için nöbet bekleyin." Elmalılı HamdiEfendi’nin ifadesiyle "sağlam yürekli olun!" Ayak direyin, inançlarınızı korumak için. Sabır bir nimete kavuşmak için ileri atılmamak, ya da bir fedakârlık söz konusu olduğunda gerilememek.

 

 

Ganimet dağıtılırken emanet edilen siperi terketmemek, ya da Peygamber’e gelen oka göğsünü siper etmek. Bir iç direnç, nefsin eğilimlerine karşı sabır. Gerçek bir gönül terbiyesi.

[/h] dır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...