Jump to content

Cocos Adası


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cocos Adası (İspanyolca: Isla del Coco). Kosta Rika'nın Büyük Okyanus kıyısından yaklaşık olarak 550 kilometre uzakta bulunan ve Kosta Rika'ya ait olan bir ada. Kosta Rika'nın bir ulusal parkı olan ada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Dünya Mirası seçilmiştir.1997 yılından beri bir Dünya Mirası Alanı.

Etrafı 23.3 kilometre uzunluğundadır.Kuzey ekvatoral ters akıntı ile ilk karşılaşma noktası olarak konumu ve ada ile çevresindeki deniz ekosistemleri arasındaki sayısız etkileşim, alanı biyolojik süreçlerin incelenmesinde ideal bir laboratuar kılar. Ulusal parkın sualtı dünyası, burayı köpekbalığı, vatoz, orkinos ve yunus gibi büyük açık deniz türlerini görmek için en iyi yerlerden birisi sayan dalgıçlar için bir cazibe merkezi haline getirmiştir.

 

Isla_del_coco-1.jpg

 

68230.jpg

Kırmızı dudaklı balık

 

Orta Amerika açıklarında, özellikle de Costa Rica ve Cocos Adası yakınlarında yaşıyor. Aslında sıradan bir balık. Vatoz balığı türünden. Ama öyle bir özelliği var ki, onu tüm diğer balıklardan farklı kılıyor.

Denizlerde onunki gibi dudakları olan başka bir canlı yok. Bedenine göre kocaman dudakları var. Üstelik öylesine kırmızı ki, deniz bilimcileri bu renge "Hollywood kırmızısı" diyorlar.

Yüzmeyi pek sevmeyen, oldukça derinlerde yaşayan "kızıl dudaklı" balığın dudaklarının neden bu denli kırmızı olduğu ise hala açıklanamadı.

 

A_gorgeous_waterfall_on_isla_del_coco-1.jpg

 

Isla_del_Cocochatham_beach-1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Cocos Adası Milli Parkı

      Kosta Rika'nın Pasifik Kıyıları'ndan 550 km açıkta bulunan Cocos Adası Ulusal Parkı, tropik doğu Pasifik'te tropik yağmur ormanlarına sahip tek adadır. Kuzey ekvatoral ters akıntı ile ilk karşılaşma noktası olarak konumu ve ada ile çevresindeki deniz ekosistemleri arasındaki sayısız etkileşim, alanı biyolojik süreçlerin incelenmesinde ideal bir laboratuar kılmaktadır. Ulusal parkın sualtı dünyası, burayı köpekbalığı, vatoz, orkinos ve yunus gibi açık deniz türlerini görmek için akın eden dalgıçl

      , Yer: Amerika

×
×
  • Yeni Oluştur...