Jump to content

Formaların Tarihçesi


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aslında futbol, ilk başladığında, yani 1900'lü yıllarda, yalnızca zevk için oynanıyordu. Bu nedenle formaya, şorta, tozluğa veya krampona pek ihtiyaç yoktu. Ama 1916'da bir spor haline gelince elbette biraz daha resmiyete ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle işe bayanların da dahil olmasıyla FIFA(Federation of International Football Association) durum değişti. Artık karışıklık olmaması için takımlara ayrılan oyuncular sahaya değişik renklerde T-Shirtlerle çıkıyorlardı. Ve bu zamanla gelişti, içine naylon kumaş konulmaya başlandı, buna da forma adı verildi.

 

Eskiden formanın altına oyuncular golf pantolonu giyerlerdi. Özellikle 1900'lü yıllarda... Ama bu durum kramponların ortaya çıkmasıyla değişti. Kramponda bir denge sorunu olduğu için golf pantolonu yerine, dize kadar uzanabilen şortlar getirildi. Bu olaydan sonra tarih tarih formalar şu hale geldiler:

 

-1900- Yarışatı yetiştiricisi Lord Rosebery, İrlanda'yı İngiltere'ye yollarak maç yaptırdı. İrlandalılar bu maça hiç hazırlanmadıkları için pembe renkli formalar giydiler. İngilizler bunu alaya aldılar ama maçı da 4-1 kaybettiler.

-1909- Artık kaleciler takım arkadaşlarından farklı renkteki kaleci kazakları giymeye başladılar.

-1911- Forma numarası ortaya çıktı ama şortlara yazılıyordu.

-1928- Chelsea-Stanford maçında numaralar formaya yazıldı.

-1940- Milli takımlar forma numarası kullanmaya başladılar.

-1969- Formaya göğüs reklamı serbest bırakıldı.

-1990- İlk korsan formalar maalesef ki üretilmeye başlandı. Daha sonra formalar günümüzdeki gibi yarı sembol yarı gösteriş amacıyla maçlarda giyilmektedir.


Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...