Jump to content

Nazar Nedir?


Guest falco x
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

NAZAR

 

Halk arasında oldukça güçlü bir inanış olan nazar değmesi olayının boş bir inanış olmadığı ve bilimsel çalışmalar alanına alınarak etkileri ve neticeleri dünyanın birçok ülkesinde değerlendirilmektedir. Nazar değmesine ilişkin düşünce çok eski ve derindir. Nazarın bazen söylenen bir sözden, bazen derinden bir bakıştan, bazen de iyi olmayan düşünceden kaynaklandığını biliyoruz. Bu nedenle kendimizi nazara karşı korumak amacıyla bazı yöntemlere başvururuz.

 

KEM GÖZ

 

Kem göz kavramı iki bölümde incelenir. Birincisi, şiddetli ve tesirli, diğeri ise belirsiz bir bakış anlamındadır. Biri kötü düşünceleri ve istekleri nakleden bir araç gibidir; diğeri ise gözün sahibi olan insanda varolan tehlikeli bir enerjinin kaynağından kendi istekleri doğrultusunda çıkan uğursuz bakış olarak değerlendirilir. Bu bakışa bir de söz unsuru karışacak olursa o zaman tehlike daha da büyük olur.

 

RUHSAL TESİR

 

Prof. Dr. Süheyl Ünver, nazar hakkındaki bir yazısında şöyle demektedir: "Bugün nazar değmesinin ruhsal mekanizmasının vücudumuzdaki atom enerjisine dönüşmesiyle ilgili olacağını bilmemiz gerekiyor. Bizde bir ruhsal tesir olduğuna göre vücudumuzdaki bazı maddelerin enerjiye dönüşmesi elbette ki mümkündür. Fikirlerimizin birgün yeni atom enerjisinin keşifleriyle ispatlanacağı inkar edilemez bir gerçektir. İnsan bir maddedir ve onun da ruh diyeceğimiz bir enerjisi vardır.

 

MAVİ BONCUK

 

Nazarın etkisine en etkili savunma mavi boncuktur. Mavi renk, çağlardan beri korunma prensibini temsil eder. O göğün rengidir. Rivayete göre Cengiz Han, babasının mavi bardağından su içerdi. Yüksek mahkeme başkanlığına verdiği emirde halkın taksim ve mahkeme kararları mavi deftere (Koko Debder) yazılsın, yasanın esasları ise ak kağıda mavi kalemle yazılarak nesilden nesile geçsin emrini verdiği söylenir.

 

Selçuklular, türbe ve medreselerini mavi çiniyle yapmaya özen göstermişler, gök medreseler birçok ilin süsleri olarak bizlere kalmıştır. Selçuklular mavi çininin koruyucu gücünü genellikle Ayet-el Kürsüyle takviye etmişlerdir. Bugün ise "maşallah" yazısı geniş ölçüde bu amaçla kullanılmaktadır.

 

DÜŞÜNCENİN ŞEKİLLENMESİ

 

Düşünce özel şekillere bürünmüş olan maddeden meydana gelmiştir. Bu şekiller gerçekten canlıdır, hassas ve durugörü yeteneği taşıyan kişiler tarafından görülebilirler. Düşünce şekilleri konusu uzaktan tesir ve telkin konusunun teknik temelini oluşturur. Nazar konusunda da söylenen sözün ya da düşüncenin şekil alması söz konusudur. Bu olguda aşırı beğenme, kıskançlık, aşırı heyecansal bir duygu, çekememezlik gibi durumlar söz konusuysa, elementlerinde etkisiyle düşünülen şey daha etkili olarak hedefe ulaşmış olur. Sonuç olarak da nazar dediğimiz olay gerçekleşir.

 

BİLİMSEL AÇIDAN NAZAR

 

Vücuttaki bazı enerjilerin yayıldığına ve bazı etkilerin bulunduğuna ilişkin parapsikolojik kanıtlar vardır. Nazar olayını da bu konuyla bağdaştırmak gerekir. Kirlian tekniğiyle yapılan incelemeler, vücutta değişen biyokimyasal hassasiyetleri ve yüksek iletme özeliği ile ışıldamaları göstermektedir. Prof. Dr. sitkovsky; 'Nazarın mistizmle hiçbir ilgisi yoktur. Bir insan düşündüğü zaman enerji yayar; bu enerji bazı kişilerde daha güçlüdür. Bu fiziksel ve fizyolojik bir gerçektir' demiştir.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

<div class='quotetop'>ALINTI</div>

Şimdi ben birşeyi merak ediyorum... Nazar değen kişi değilde değdiren kişi iseniz bunu farkında iseniz ve olmamasını tercih ediyor iseniiiiz ne yapmak gerekir biggrin.gif Birşey bilen var mı bu konuda acaba?

[/b]

 

bence nora bbazı insanlar zevk içinde nazarının değmesini sağlayabilir. mesela herkezin bebeği kendine dünya tatlısıdır ama başkasının bebeği daha çok seviliyosa hasetliğine (maşallah demeden) sevebilir veya gözü kalbilir...___?????? :biggrin: (biraz saçma bi örnek oldu??)

 

bi insan nazar değdirdiğini nasıl anlar bu da benden bi soru_? (aslında cevabı basit, dener öğrenir ama bende merak ettim,daha başka bilgisi olan varmı_?)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

<div class='quotetop'>ALINTI(Nora @ 11 10 2006, 21:57 ) 17165[/snapback]</div>

Evet negatif enerji. De o enerjiyi de sanırm kontrol etmeyi öğrenmek gerekiyor.Aslında kendim için sordum bu soruyu. Çünkü öfkeli anımda allah nazardan saklasın herkesi :biggrin:

[/b]

 

Öfkeli gözlerle bakma sakın bize ozaman :)

Renkli gözlülerin nazarı çok değer derler bir de...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet öle diyorlar,benim de gözüm renkli :confused: Valla farketmem epey zamanımı aldı bastırmaya da çalışıyorum çoğu zaman ama olmuyor bazen. İçimden geçirdiğim böyle patır patır...allah korusun :biggrin: Fena bişi... Sinir stres yapmamak lazım heralde :no:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Nazar(isabet-i ayn) Nedir?

      NAZAR: Bakış,bakma,göz değmesi,göz isabeti. Belli kimselerde bulunduğuna inanılan;insanlara,özellikle çocuklara,evcil hayvanlara, eve,mala mülke,hatta cansız nesnelere de zarar veren,bakıştaki çarpıcı ve öldürücü güç.   ''O inkâr edenler o zikri(Kur'an)işittikleri vakit az daha seni gözleriyle devireceklerdi. Bir de ''O gerçekten bir deli! diyorlar.'' (KALEM SURESİ 51.AYET)   ''Sizden biri kendinde,malında veya kardeşinde hoşuna giden bir şey görürse dua etsin.Zira nazar haktır.'' (H

      , Yer: İslamiyet

×
×
  • Yeni Oluştur...