Jump to content

9 Ayda Tam 25 Milyon Turist


Guest huve alâ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Turizm sektöründe koyduğu 2023 hedeflerine adım adım yaklaşan Türkiye, sektördeki büyüme trendini koruyor.

 

Uluslararası ülke tanıtımlarına önemli bir kaynak ayıran Türkiye, bu çalışmalarının getirisini her yıl artan turist sayısı ile topluyor.

 

Birçok ülkede televizyon reklamları, billboardlar, dergi vegazeteler gibi çeşitli reklam mecralarında boy gösteren Türkiye, bu yılın ilk 9ayında 25 milyon 625 bin 298 turisti ağırladı.

 

Turist sayısında geçtiğimiz yılagöre yüzde 10,76’lık bir artış olduğunu gösteren bu rakam, Avrupa’nın bir çok ülkesinin toplam nüfusundan bile fazla.

 

Türkiye’ye Ocak-Eylül döneminde gelen turistler,milliyetlerine göre incelendiğinde birinci sırayı Almanya, ikinci sırayı Rusya,üçüncü sırayı ise İngiltere aldı. Bu üç ülkeyi sırasıyla İran, Bulgaristan,Hollanda, Fransa, Gürcistan, Suriye ve İtalya takip etti.

 

Ülkemize tatil amaçlı gelen turistlerin ülkemize giriş yaptıkları sınır kapıları mercek altına alındığında ise birinci sırayı yüzde35,17 ile Antalya elde etti. İkinci sırada yüzde 23,72 İstanbul yer alırken üçüncü sırada yüzde 10,82 ile Muğla yer aldı.

 

Büyüyen Türkiye

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turizmde De İlk Ona Girecek

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü işbirliğiyle 'Turizm Türkiye'de 4 Mevsim' temalı gece TRT Belgesel kanalı ve TRT Müzik Kanalı'ndan canlı yayın eşliğinde Kaya Termal Otel'de gerçekleşti.

 

Gecede düzenlenen panelde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "İnternet kullanımında ilk onda olan Türkiye turizmde de ilk ona girecek" dedi.

 

Üçüncü yılını kutlayan TRT Belgesel kanalında gerçekleşen yeni projesi 'Turizm Türkiye'de 4 Mevsim' temalı gecenin kutlamasına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve RTÜK Başkanı Davut Dursun ile çok sayıda davetli katıldı. İzmir Devlet Senfoni'nin sahne aldığı gecede açılış konuşmalarında dolu dolu iki sene geçirdiklerini ve üçüncü senenin içinde olduklarını söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "500 bin TL gibi küçük bir bütçeyle bir seneyi geçiriyoruz. TRT'nin o kadar geniş bir arşivi var ki hem bunu Türk halkı ile buluşturuyor hem de yayınımızı farklı dillerde başka ülkelerde izleyiciye ulaştırarak Türkiye'nin reklamını yapıyoruz" dedi.

 

Açılış konuşmaları ve halk oyunları performansından sonra düzenlenen 'Değişen ve Gelişen Türkiye İmajı' konulu panelde Bakan Günay, Türkiye'nin, Cumhuriyetin 100'üncü yılında 2023 vizyonuyla dünyada ilk 10 ülke arasında girmesini hedeflediklerini belirterek, bunun şu anda turizmde başarıldığını söyledi. Yıl sonunda 30 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlamış olacaklarını söyleyen Günay, "Turizm gelirimiz de resmi rakamlardan daha yüksek. Türkiye, dünya turizm gelirinden çok önemli bir pay alıyor. Cari açığın önemli bir bölümü de turizmden kapanıyor. Ama turizmi sadece deniz ve kum olarak görmemek lazım. Türkiye öyle bir ülke ki kültür turizm, arkeoloji, temel kaynaklar zenginliği, imparator mutfağının tadları ve kongre turizmi için uygun destinasyon. Özellikle de Güneydoğu Bölgesi kültür turizmin ana bölgesi bile olabilir. Ama önce bu terör lanetinin bitmesi gerekir" dedi.

 

Türkiye'nin sosyal paylaşım sitelerine girişte dünya birinciliğini elinde bulundurduğunu söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Türkiye internet kullanımında çok uzun bir yol katetti ve Avrupa'da ilk on içerisinde. Bazen bana soruyorlar neden Twitter ve Facebook sosyal paylaşım sitelerinde olmadığımı. Cevabım ise belli çünkü benim yerime kimse sosyal paylaşım sitesinde bir şeyler yazamaz. Ben yazarsam da bu ülkenin yolunu, havaalanını ve demiryolunu kim yapacak. Biz Türk halkı için çalışıyoruz onlar yazsın biz yapalım" dedi. 2003'de iletişimde geniş bandın olmadığını ve çevirmeli telefonlarla internete girmek için uğraştıklarını söylerken, "Şimdi ise geniş internet otobanlarına sahibiz. Megabit ve gigabit gibi terimleri kullanıyoruz. Çünkü bilgi çağında yaşıyoruz Afrika seviyesinden Avrupa seviyesine ulaştık. Ama bununla da yetinmeyip hızla dönen dünyada en iyi yeri almak için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 

Panelin son konuşmacısı Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Davut Dursun da TRT Belgesel ve Turizm Kanalı'nın üçüncü yılına girmesi kutlanırken, Türkiye'de görsel ve işitsel alanda yaşanan gelişmeler ile siyasal alandaki gelişmeleri arasında çoğulculuk konusunda çok yakın parametreler olduğunu söyledi. Uzun yıllar devlet tekelinin ardından 1990'lı yıllarda ise ilgili yasal düzenlemelerle özel sektörün kamu yayıncılığının dışında ticari yayıncılık yapar hale geldiğini anımsatan Dursun, Türkiye'de bugün 1200'ü aşkın radyo ve televizyon kuruluşunun yayın yaptığını söyledi.

 

Aktifhaber

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...