Jump to content

Sanal dünyada özgürlük...


teoka

Önerilen Mesajlar

Felçli hastalar beyin dalgalarıyla hareket özgürlüğü kazanabilecek.

 

Japon bilimadamları, felç geçiren hastalar için sanal dünyada da olsa hareket özgürlüğüne sahip olabilecekleri yeni bir teknoloji icat etti. Bu teknoloji sayesinde, hasta, beyin dalgalarını kullanarak fiziksel olarak yapamadığı hareketleri sanal dünyada yapabilecek.

 

Japon bilimadamları, gelecek yıldan itibaren felç geçiren kişilere sanal ortamda ikinci bir hayat sunmaya hazırlanıyor. Tek ihtiyaç duyulansa beyin gücü ve konsantrasyon.

 

Uzmanların geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde, felçli bir hasta bir çok şeyi tamamen beyin dalgalarıyla yapabiliyor..

 

Sistem, hastanın vücuduna takılan elektrodlarla beyin faaliyetlerine bağlı olarak oluşan elektrik akımlarını yorumlayan bir bilgisayara bağlı olarak çalışıyor.

 

Japon bilimadamı Junichi Ushiba, “bu teknoloji sayesinde felçlilerin hareket etmek istediklerini anlayabiliriz. Ayrıca felçli kişiler internette alışveriş yapabilir, iş kurabilir hatta insanlarla sohbet edebilirler” dedi.

 

Bilimadamları gelecekte bu teknolojiyi geliştirerek sadece düşünce gücüyle hareket edebilecek sibernetik organlar icat etmeyi hedefliyor.

 

Yeni teknolojinin, gelecek yıl felçi hastaların kullanımına sunulması bekleniyor

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...