Jump to content

Böbreğin Marifeti Şaşırttı!


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Böbreğin Marifeti Şaşırttı!


thumbnailphpfileb__bregin_marifeti_sasir-1.jpg

Bir hastanın böbrek ameliyatında, heykeltraş eserini anımsatan figürlü taş çıkarıldı.

 

İzmir'de yaşayan bir kişinin böbrek ameliyatını gerçekleştiren hekimler, ilginç bir olaya tanıklık etti. Yaklaşık 10 yıldır böbrek ağrısı yaşayan Vedat Kunker'in ameliyatında bir heykeltıraşın eserini anımsatan köpek figürlü taş çıkarıldı.

 

Yaklaşık 10 yıldır böbrek rahatsızlığı yaşayan 51 yaşındaki Vedat Kunker, son üç aydır ağrılarının artması üzerine Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde Kunker'in böbreğinde 6 cm genişliğinde taş olduğu tespit edilerek ameliyata alındı. Operasyonu gerçekleştiren ekip içerisinde bulunan Üroloji Uzmanı Doktor Deniz Arslan, ameliyatla bir heykeltıraşın eserini anımsatan köpek figürlü taş çıkarılmasının kendisini şaşırttığını ifade ederek "Doktor Mustafa Delibaş'la birlikte başarılı gerçekleştirdiğimiz bir ameliyat oldu. Yıllarca yapılan böbrek ameliyatlarında çeşitli büyüklükte şekilsiz taşlar çıkardık. Ancak, 16 yıllık hekimlik hayatımda ilk kez böyle bir olay yaşadım. İlk defa bu kadar düzgün bir şekilde sanki heykeltıraşın elinden çıkmış

gibi oluşan taş ameliyatla alındı. Çoğu personel arkadaşımız taşın aslanı ya da köpeği anımsattığını söylediler" dedi.

 

HAZIRLAYICI FAKTÖRLER VAR

Dr. Arslan, hastanın vücudundaki kumların taş halini alması ve şekil haline bürünmesinin uzun bir süre sonrasında gerçekleşeceğini dile getirerek bunda hastanın da emeğinin olduğunu söyledi. Özellikle dengesiz beslenme ve sıvı gıdaların az tüketilmesine karşın böbrek taşının tetiklenmesine dikkat çeken Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun için çeşitli hazırlayıcı faktörler var. Hastamızın böbrek çıkışında bir darlık var. O darlık idrarın atılmasına engel oluyor. Biriken idrar içinde de kumlar birikiyor ve birleşerek taşları oluşturuyor. Genellikle yapılan ameliyatlarda sağlı sollu yamru yumru şekilsiz büyüklük ve küçüklükte çeşitli taşlar çıkarılır. Oysaki bu taş sanki ayakları ve kafası olan minik bir yavru köpeği andırıyor bize."

 

SAĞLIĞIMA DİKKAT EDECEĞİM

Ameliyattan sonra kendisini daha iyi hissettiğini ve sağlığına dikkat edeceğini anlatan Vedat Kunker, kendisine gösterilen taşı gördüğünde şaşırdığını belirtti. Ultrason çekimlerinde 6 cmlik taş olduğunun söylendiğini anlatan Kunker, şöyle konuştu: "Ameliyattan sonra çıkan taşı gördüğümde şaşırdım. 'Bu benden mi çıktı' dedim. Neredeyse böbrek büyüklüğündeydi. Çıkan taş her türlü şekile yorumlanabilir. Bundan sonra sağlığıma daha dikkat edeceğim."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...