Jump to content

Bakmak ve Görmek


Guest Gülümse.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Helen Keller'e, insanın başına gelebilecek en büyük felaketin ne olduğunu sormuşlar. Cevabı şu olmuş: "Gözleri olduğu halde görememek."

 

Geçenlerde Ernst Haas'ı atölyesinde ziyaret ettim ve duvarlarında asılı olan fotoğraflara birer birer baktım. Bunlar en basit şeylerde bulunan ve insana hayret veren dramatik şekiller, kalıplar ve kompozisyonlardı. Çoğu, New York sokaklarında ...dolaşırken, rastgele çek­miş olduğu resimlerdi.

 

"Nereye giderseniz gidin, nerede yürürseniz yürü­yün etrafınız daima resimlerle doludur" dedi. "Mesele onların farkına varmaktır."

 

Masa üzerindeki büyük bir parça ambalaj kâğıdını eline aldı, buruşturdu ve yere attı. Benim gördüğüm şey, şekilsiz bir kâğıt yığındı. Fakat Haas, onun üzerin­de siyah bir çerçeve tuttu ve çerçeveyi hareket ettirdi.

 

Bu ortasında dikdörtgen şeklinde bir açıklık olan si­yah bir mukavva idi ve ben birdenbire, o zamana ka­dar farkına varmadığım ışık ve gölgelerin dikkat çekici kalıplarını görmeğe başladım.

 

Beraberce sokağa çıktık, ilk önce pek öyle önem ve­rilecek bir şey görmedim. Fakat o siyah çerçeveyi gözü­mün önüne koyunca, bir sürü fotoğraf önümden geç­meye başladı.

 

Yaya kaldırımının üstündeki bir boya lekesi hayret verici güzellikte modern bir tablo oluveriyordu. Az öte­de çocuklar, eski bir binanın duvarı üzerinde tebeşirle birşeyler yapıyorlardı. Çerçevemi gözüme koyar koy­maz, duvarın üzerinde bir mağara resmi gözüme ilişiverdi.

 

Haas:

 

"Bak" dedi ve kahverengi tuğladan yapılmış bir evin merdiveninden yukarı çıkmakta olan ihtiyar birini gösterdi.

 

Bu aslında basit, günlük bir sahne idi, fakat hayali bir çerçevenin içinde bakıldığı takdirde ve öteki bütün ayrıntılara aldırış edilmeyince, olağanüstü kuvvetli bir tablo meydana getiriyordu.

 

Bu gibi enstantanelerden zevk alabilmek için fotoğ­raf makinesine ihtiyaç yoktur, bakmak, gözlemek ve takdir etmek arzusundan başka bir şey de gerekli de­ğildir.

 

"Çerçeve" de istediğiniz her boya göre küçülebilir veya büyüyebilir.

 

Bazan "küçük bir çerçeve" içinden görmek, insanın daha çok hoşuna gidebilir. Mesela şimdiye kadar hiç bir zambağın içine, derinliğine doğru baktınız mı? ya da küp şeklinde bir buz parçasının ortasındaki pırıltıla­rı seyrettiniz mi?

 

William Blake, "Bir kum tanesinde bir dünya ve ya­banî bir çiçekte kâinatı görmek mümkündür" dediği zaman abartmamıştı.

 

dır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Rüyada Ferce Bakmak Görmek

   Rüyada kadinin cinsiyet aletlerine bakmak, onu sehvetle oksamak, mekruh ve seriatça yasaklanan bir is yapmakla yorumlanir. Rüyada çini çiplak bir kadinin cinsiyet organina istemeden bakmak, eger kadin taninan bir kimse ise, onun yasak olan bir isi yaptigina, taninmayan bir kadin ise, bakan kimsenin kötü niyetli bir kimse olmayip kendi halinde biri olduguna isarettir. Karisinin baska bir cinsiyet organi oldugunu rüyada görmek iki seye yorumlanir: Biri basari, digeri aksi. Kendinde kadin ci

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Rüyada Fala Bakmak Görmek

   Falcı görmek herhangi bir şeye inanılmaya, şüphelerden çekilmeye veya bilim için kendisine uymaya hakim bir kimseye işaret eder. Falcı batıl, hoş şeylerle aldanan ve aldatan, nefsine hakim olamayan, yalan söyleyen kimsedir. Rüyada kendisinin falcı olduğunu görmek; bu rüya bütün halk için hayırlıdır. Kahinlerin kendi tabirleriyle konuştuğunu görmesi, bu rüyayı gören kimsenin, dünyada boş şeylerle uğraşmasına, gurura ve aldanmasına işarettir.   Falcı batıl, boş şeylerle inanan ve aldatan,

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Rüyada El Falına Bakmak Görmek

   Rüyada el falina bakmak veya baktirmak, kurmak istediginiz yeni bir hayatta size bazi büyüklerinizin verecekleri nasihati dinlemeniz ve herkesin sözüne inanmamaniz gerektigine isarettir. El falinizda hayat çizgisini kisa görmek, aksine olarak ömrünüzün uzun ve saglikli geçecegine delildir.

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • İşte! Görmek İçin Bakmak Gerek...

   İşte! Görmek için bakmak gerek...   Ülkeniz Hoş geldiniz. Burası sizin ülkeniz. Muhtemelen bazı şeylerle yeni tanıştınız. Polisin, kanserle mücadelede dimdik durmaya çalışan bir kadının da hayatını, evini, köşe bucağını didik didik edip ruhunu hırpaladığı bir ülkeniz var. Bildiniz. Gazete manşetlerinde tam bu hoyratlık ve maddi, manevi şiddet yaşanırken... İç sayfalarda neler anlatıyordu bir itirafçı: "İnfaz ettiğiniz insanları kuyulara atmak acemilik. Biz kazanlara atardık." İş

   , Yer: Deneme & Makaleler

  • Bakmak Görmek

   Bakmak Görmek   çocuklar kuşlara yem atarken bir buğday tanesi ayaklarımın uçuna geldi uzun uzun seyrettim Yaptığımız iyi işler kazandığımız sevaplar buğday tanesi kadarda olsa ALLAHIN huzuruna varana kadar buğday başağı oluyorlar beton yığınları arasında yeşilik görmek çiçekler insanı mutlu ediyor asfaltı delip kaldırımın dibinde biten akşam sefası kahvede bütün gün pinekleyip oyun oynayan insanlara mı yoksa sanamı saygı duyayım yaşamanın ne kadar güzel olduğunu gösterdiniz bana karınçalar

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...