Jump to content

Ala Hastalığı Nedir?Tedavisi-Belirtileri-Sebeplar


güley
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ala hastalığı nedir tedavisi belirtileri sebepleri

 

Ala hastalığı nedir tedavisi belirtileri sebepleri

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Pelin Koçyiğit Müştak, halk arasında ''Ala hastalığı'' olarak bilinen vitiligonun, deriye renkveren hücrelerin harabiyeti ve görevlerini yapamaması sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

 

Bu hastalıkta, deride bölgesel veya yaygın olarak beyaz renkli, keskin sınırlı, genellikle yuvarlak ve oval lekeler görüldüğünü belirten Müştak, vitiligoya her yaşta rastlanmakla birlikte, daha sık 10-30 yaşlarında görüldüğünü anlattı.

 

Müştak, şunları söyledi:

''Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, bu hastalıkta deriye renk veren hücrelerde hasar meydana geliyor. Bu hasarın oluşumunda hem genetik, hem de genetik olmayan bazı etkenler söz konusu. Hastalığın toplumda görülme sıklığı yüzde 0.5-2 arasındadır. Vitiligonun gelişiminde ailesel yatkınlık söz konusudur. Bu hastaların yüzde 30-40'ının ailelerinde başka bireylerde de vitiligo görülür. Hastalık bulaşıcı değildir.''

 

Vitiligonun iç organlarla ilişkili bir hastalık olmadığını, ancak oluşum mekanizmalarındaki benzerlik nedeniyle bazı tiroit hastalıkları, lokal saç dökülmeleri ve diyabetle birliktelik gösterebildiğini kaydeden Müştak, ''Bu nedenle vitiligolu hastalar bu tür hastalıklar yönünden de tetkik edilmelidir'' dedi.

 

Vitiligo oluşumunu doğrudan etkileyen bir faktör olmamakla birlikte, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle stresin de vitiligonun tetiklenmesine neden olabildiğine işaret eden Müştak, ''Vitiligo kendiliğinden gerileyebileceği gibi zamanla artış da gösterebilir. Tedavide başarılı sonuçlar veren çeşitli alternatifler bulunmakla birlikte ideal bir tedavi ajanı yoktur. Mevcut tedavilerle alınan yanıtlar da hastadan hastaya farklılık gösterir'' şeklinde konuştu.

 

Tedavide temel prensibin melanosit harabiyetinin durdurularak renk kaybının azaltılması ve yeni renk oluşumunun uyarılması olduğunu vurgulayan Müştak, bir hastada uygulanacak tedavi yönteminin hastalığın yaygınlığına, yerleşim bölgesine, yaşa, deri rengine ve yaşam biçimine göre değişiklik gösterdiğini bildirdi.

 

Müştak, tedaviden 3-6 ay arasında değişen sürelerde yanıt alınabildiğini belirterek, ''Hastalar, vitiligo tetiklenmesinin engellenebilmesi ve vitiligolu alanların çevresindekinormal derinin daha fazla koyulaşmasının önlenebilmesi için etkin bir şekilde güneşten korunmalıdır'' uyarısını dile getirdi.

 

1- Vitiligo hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Vitiligo, derinin herhangi bir bölgesinde aniden renksiz(depigmente) alanların görülmesi şeklinde ortaya çıkar ve bu alanların artması ve yayılmasıyla devam eder.

 

2- Bu hastalık kalıtımsal mıdır?

 

Vitiligo hastalarının unun ailelerinde de aynı hastalık bulunmaktadır.

 

3- Bu hastalığın tedavisinde ilaçla tedavi mi yoksa, cerrahi operasyon mu önerirsiniz?

 

Cerrahi olarak hücre kültürü uygulamaları bulunmaktadır. Ancak gerekli şartların düzenlenmesi ve uygulanması son derece zor bir tekniktir.

 

Diğer tedaviler ise;

 

.PUVA ve/veya dar band UVB tedavileri en başarılı sonuç aldığımız yöntemlerdir. Bu yöntem özel ışık kabinlerinde uygulanılmaktadır.

. Küçük bölgelere uygulanan hedefe yönelik ışık tedavisi sistemleri mevcuttur.

. Pimekrolimus, Takrolimus, Calcipotriol, Steroid içeren kremler topikal uygulandığında renk yapmayan melanositler tekrar çalışarak pigment yapımına başlayabilmektedir.

. Bunlara ek olarak Beta karoten gibi deriyi boyayan ilaçlar oral olarak kullanılmaktadır.

 

4- Tedavi süresi ne kadardır?

 

Lezyonun genişliği, hastanın cevabının başlaması tedavi süresini etkilemektedir. 2 ay - 2 yıl arası çok değişken sürelerde tüm lezyonların yeniden renklenmesi mümkün olabilmektedir.

 

5- Hastalığın kesin çözümü var mıdır?

 

Hastalığın stresle çok yakın ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tamamen düzelmiş olan hastalarda bile stres sonrası yineleme görülebilmektedir.

 

6- Tedavi sonrası güneşten uzak durmak gerekli midir?

 

Güneş ışığı hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi sonrasında da güneşin zararı yoktur.

 

7- Alternatif tedavi seçenekleri nelerdir?

 

Psikolojik yardım(Psikiatri konsültasyonu, psikoterapiler)her zaman gerekmekte ve tedaviye destek olmaktadır. İyi, doğru uygulanan ve psikosomatik yapıyı bozmaya yönelik gevşeme yöntemleri, yoga, meditasyon, reiki de hastaya zarar vermediği sürece bu yolla etki edebilmektedir. Hastalık bazen kendiliğinden bile gerileyebilmektedir.

 

8- Bitkisel tedavi yöntemlerini önerir misiniz?

 

Ağızdan, karoten içeren havuç, portakal vb.’ini vermek dışında bitkisel tedaviler dermatologların ilgi alanına girmemektedir.

 

9- Lazer tedavisi var mıdır?

 

Hedefe yönelik ışık tedavi yöntemleri arasında 308 nm. Excimer lazer uygulaması da bulunmaktadır. Ancak lezyonlar vücudun ’sinden az alanda olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...