Jump to content

Che'nin Ölümü


kekremsi_kedi
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir muhbir Guevara'nın gerilla kampının yerini Bolivya Özel Harekât Birliği'ne bildirdi. 8 Ekim'de kamp kuşatıldı ve Guevara Simeón Cuba Sarabia ile birlikte Quebrada del Yuro kanyonunda devriye gezerken yakalandı. Ayaklarından yaralandıktan ve silahı bir mermiyle harap edildikten sonra teslim oldu. (Tabancasında açıklanamaz bir şekilde şarjör bulunmuyordu.)

 

Barrientos (Bolivya devlet başkanı), Guevara'nın yakalandığını öğrenir öğrenmez hemen öldürülmesini emretmiştir.Barrientos Guevara yakın bir köy olan La Higuera'daki köhne bir okula götürülmüş ve geceyi orada geçirmiş, ertesi gün öğleden sonra öldürülmüştür. Celladı, Bolivya ordusunda çavuş olan ve Guevara'yı vurması kura sonucu saptanan Mario Terán'dır. Che Guevara'nın son sözleri şöyle olmuştur: "Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın." Bazı kaynaklar çavuş Mario Terán'ın infaz esnasında aşırı heyecanlanması nedeniyle bilinçli bir şekilde ateş edemediğini ve Che'yi sadece yaraladığını, onu öldüren merminin kim tarafından ateşlendiğinin bilinmediğini belirtirler. Çarpışmada öldüğü izlenimi vermek ve yüzünden isabet almayarak tanınmasını kolaylaştırmak için ayaklarına defalarca ateş edilmiştir. Cesedi bir helikopterin iniş takımlarına sıkıca bağlanmış ve yakınlardaki Vallegrande'ye götürülmüştür. Buradaki bir hastanede cesedi bir küvetin içinde basına gösterilmiştir. Askerî bir doktor tarafından elleri kesildikten sonra Bolivya Ordusu subayları tarafından bilinmeyen bir yere götürülmüş, cesedinin gömüldüğü mü yakıldığı mı sorusu cevapsız kalmıştır.

 

Kaynak: wikipedia

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ve gelmiş geçmiş en sağlam, en cesur devrimcilerden biri de che'dir..Halkının özgürlüğü için kapitalizmle ve emperyalizmle savaşmıştır..Ve Mustafa Kemal'i, çok büyük bir devrimci olarak görüp, onun izinden gitmiştir..

 

Ama şimdi gel gör ki,kancıkların elinde oyuncak olmuştur...Pkk denen domuz sürüsü bu adamın bile ismini kirletmiştir..Şerefsizler adamın posterleriyle poz poz fotoğraf çektiriyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben de ne zaman bir CHE baskılı tişört veya baska bir meta vs. görsem o an aklıma CHE gelir, kapitalizmin metası haline geldiğini görse ne yapardı die...

 

Büyük devrimcidir...

 

Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. Che

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben bu konuda çok farklı gerçeklerin olduğunu Skyturk tv'deki Şimdiki Zaman programına konuk olan Mete Akıncı'dan öğrenmiştim.Gerçekten çok ama çok ilginç şeyler söylemişti Guevara hakkında.Meğer babası çok çok zengin olmakla kalmayıp aynı zamanda şu dünyayı sömüren en kodaman kan emici şirketlerden Merril Lynch mi ne onun sahibiymiş herif,adını tam hatırlayamadım.Annesi Yahudi olduğu için Che'nin de otomatik olarak Yahudi olduğunu (Yahudilik anne yoluyla geçer) ve Che'nin aslında büyük miktarda uyuşturucu üretip satan bir organizasyonu olduğunu, Fransız istihbaratıyla bu konuda anlaştığını ancak CIA'in "ulen sen bizim topraklarımızda uyuşturucu satıp parasını nasıl Fransızlarla bölüşürsün" denerek bu sebeple öldürüldüğünü dinledim.Çok ama çookk ilginçti...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya ben şunu anlamadım arkadaş çok başırılı birisi kübayı kurtarmış tmmda bunu bi kalıba koymaya gerek yokki devrimci kalıbı mesela bunların hepsi çok saçma sağcı solcu devrimci gereksiz bişey o kişi o ülkeyi böyle görmeye dayanamamış bütün hayatından vazgeçip kendini o ülkeye adamış birisi ve illa devrimci diye bi kalıba koymaya gerek yok başarılı bi komutan sadece ...! ne solcu ne sağcı sadece Vatanım

 

Devrimciliğin sağla solla ne ilgisi var ki zaten? Tuhaf bir yorum olmuş.. humeyni de bir devrim yapmıştır ona bakarsanız..

Devrimcilik yenilikçiliktir..Var olan düzenle mücadele edip, onu değiştirme çabasıdır..sağla ya da solla alakasızdır yani..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olur kesinlikle. Ama o zaman bi yolun içine girer ve taraf olmak zorunda kalır. eskilerden bunun isimleri farklıydı. gerici ilerici. batıcı doğucu. ulusalcı muhafazakar. şimdilerde ise sağcı ve solcu.

 

devrimci olmak zaten bir taraf olmak gerektirmez mi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...