Jump to content

Öfke ile İlgili Hadis-i Şerifler


Guest Gülümse.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kızgınlık ve öfke ile ilgili olarak peygamberlerin tavsiyelerinde ve ayetlerde insanlara uyarılar vardır. Hz. Muhammed’in bazı hadis-i şerifleri de kızgınlık ve öfkeye işaret eder.

 

İbn-i Mes’ud’dan rivayet olunan Hadis-i Şerife göre Resulullah, “Siz aranızda kimi pehlivan addedersiniz?” diye sordu. Ashab, “Erkeklerin yenmeye muvaffak olamadığı kimseyi!” dediler. Resulullah, “Hayır” dedi. “Gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hâkim olabilen kimsedir.” buyurmuştur.

 

Ebu Hüreyre’den rivayet olunan şu iki Hadis-i Şerife göre de Resulullah buyurdular ki: “Kuvvetli kimse, (güreşte hasmını yenen) pehlivan değildir. Hakiki kuvvetli, öfkelendiği zaman nefsini yenen kimsedir.”

 

Bir adam: “Ey Allah’ın Resulü! Bana kısa bir nasihatte bulun, uzun yapma! Ta ki nasihatini unutmayayım” demişti (ve birkaç kere tekrar etmişti). Hz. Muhammed (bir kelimeyle) “Öfkelenme!” cevabını verdi.

 

Burada da görüldüğü gibi kızgınlık ve öfke insanın fıtratı icabıdır. Ancak kişi bunun farkına vardığı ve kendini geliştirdiği ölçüde de kızgınlık ve öfkenin esaretinden kurtularak efendi olabilir.

 

dır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende çok öfkeliyim bazen patlamalarıma ben bile hayret ediyorum...bu bana çevremdekilere hep zarar veriyor.

Sanırım öfkeli olmak sabırsızlıkla alakalı önce sabretmeyi öğrenmek lazım.

 

Aynen öyle..Sabırsızlıkla tamamen ilişkili bir durum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben öfkemi yenmeye çalışıyorum yapım icabı sanırım gerçekten öfkeliyim ama sevindiğim nokta ise bunun farkında olmam..Çok düzeltmek istiyorum ve umarım bir gün tam manasıyla başa çıkmış olurum..

insanın yanlış davranışını görmesi ne güzel bir şey.eminim çok istediğin için öfke kontrolünü gerçekleştirebileceksin canım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de biri karsima gecsin bilmedigi bir konuda bilgiliymis gibi yanlis bilgiler versin hayatta dayanamam.Tepkimi hemen orda gosteririm.Bazen ben kendime de kizsam da, yapiyorum arada...Saman alevi gibiyim, hemen yanar heme de soner alevim..Yine de bilgisize bilgiyi daha sakin ogretmeliyim biliyorum.Yavas yavas ogrenmek de guzel, bilincindeyiz en azindan... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...