Jump to content

Kendi Otomobilini Yaptı!


SimqEE

Önerilen Mesajlar

Kendi Otomobilini Yaptı!


thumbnailphpfilekendi_otomobilini_yapti_-1.jpg

Söke'de iplik fabrikasında çalışan endüstri meslek lisesi makine bölümü mezunu Kazım Demir, evinin garajında, saatte 70 kilometre hızla gidebilen otomobil yaptı.

 

Kazım Demir, kendi tasarladığı, adını Kazım Demir Tasarım (KDT) koyduğu mini otomobilini 2,5 ayda tamamladığını söyledi.

 

Otomobiliyle Söke caddelerinde dolaştığını, vatandaşların, mini aracına ilgi gösterdiğini ifade eden Demir, şöyle konuştu:

"Söke Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümü mezunuyum. Sarıkemer’de bir iplik fabrikasında sorumlu bölüm ustası olarak çalışıyorum. Araç tasarımı merakım çocukluktan geliyor. Küçükken kartondan veya tahtadan maket araba yapardım. Babam, ’bunlarla ne uğraşıyorsun’ deyip verdiği harçlıkları boşa harcadığımı düşünerek maketleri kırıp atar, ben de ağlardım ama merakım büyüyünce de devam etti."

 

Demir, geçirdiği rahatsızlık sonrası ameliyat giderleri için otomobilini satmak zorunda kalınca "Kendi otomobilimi kendim yapabilirim" diye düşündüğünü söyleyerek, şunları kaydetti:

 

"Şehir içinde kullanılabilecek basit, pratik bir araç yapmak istedim. Küçük motoru sayesinde yakıt tüketimi az olacak, az yer kaplayacak, park sorunu olmayacak bir araç tasarladım. Motor aksamını ikinci el aldım ve birleştirdim. Kaportasını, iç aksamını, her şeyini kendim yaptım. Çalıştığım iplik fabrikasından kullanılmayan sert plastikleri alarak garajımda tasarımıma uygun şekle getirdim. Bagajı alan daraltmaması için portatif düşündüm. 200 kilogram yük taşıma kapasiteli olan bagaj istenildiğinde kapatılıp açılabiliyor. Önden çekişli bir otomobil oldu. Ağırlığı 180 kilogram olan araçta 125 cc’lik motor kullandım. 5 vitesli otomobilim saatte 70 kilometre hız yapıyor ve kilometrede 10 kuruş yakıyor."

 

Demir, evinin garajında, mesai saatlerinden arta kalan zamanda 2,5 ayda tamamladığı otomobilini 2 bin liraya mal ettiğini belirterek, "İzmir’deki otomobil fuarında aracı tanıtmak istedim ancak ücretsiz yer talebime olumsuz cevap verildi. Yer kiralamaya da maddi açıdan gücüm yetmedi" dedi.

 

Baba Memduh Demir de oğlunun bu merakına önce olumsuz yaklaştığını, parasını boşa harcadığını düşündüğünü kaydederek, "Oğlumu artık destekliyorum. Yaptığı otomobille bizi gezdiriyor. Otomobil ilgi çekiyor. Oğlumla gurur duyuyorum. İnşallah bu alanda daha iyi işler yapacak" diye konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunu trafikte görüp de bağlamayan trafik polisine ben ne diyeyim... Hangi oto sanayiye gitsen değil usta, bir kalfa bile bunun gibi birşeyi 3-4 milyara hemen yapıverir... Bu iş değil... Ama bu gibi "şeylerin" trafikde gezmesi suçtur kardeşim, bir kere güvenlik sıfır,izni yok,şusu yok busu yok hiçbirşeyi yok... At arabasıyla çarpışsa içindeki ölür... Bu gibi "şeyler" ancak araç trafiğinin olmadığı dağ başı, ısısz yerlerde vs hoş görülebilir,yoksa resmen cinayete kucak açmaktır bu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir otomobil yapılabilir..Önemli olan motorunu gerçekten kendi mi yaptı?

Ülkede aslında çok fazla akıllı var..Örnek vermek gerekirse, seneler önce daha gazlı arabının g si bile yokken babamın mutfak tüpünü arabaya bağlayıp çalıştırmasıdır..:)

Hakikaten çalışmış geliştirmek istemiş ama maddi yetersizlikler işte..

Bizde çok acayip insanlar var ki, Atatürk tarafından davet edilen büyük büyük amcam, acayip aletlerden alıcı yaptığında ve bilmem hangi ülkenin haberlerini dinlediğinde, etrafındaki bilmeyen insanlar onu ajan diye şikayet etmişler..Gel gör ki istihbarat ekipleri o zamanın, olayı çözdüğündeyse, Atatürk'e haber götürmüşler..

Türkiye'de buna benzer çok olaylar geçmiştir asında..Ama sahip çıkmak ya da maddi destek sağlamak önemli..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de buna benzer çok olaylar geçmiştir asında..Ama sahip çıkmak ya da maddi destek sağlamak önemli..

 

Bu ülkede geçmişte, deniz suyuyla jeneratör ve motor çalıştıran okumamış deha bile gördük... Bu vatanın insanları arasında ne yetenekliler var... Hatta uzun yıllar önce biri susturuculu makineli tüfek yapmıştı, adam yetkililere götürmüş icadını , bakmışlar sonra da buna ihtiyaç olsa ABD yapardı deyip adamı postalamışlar, sonraki yıllarda eşek yüküyle para ödeyip ABD'den almışlar o susturuculu tüfekleri... Sayısız dehanın, suyun başını tutmuş olan birtakım beyinsiz tayfası ve bazısı düpedüz vatan haini olanlarca harcandığı bir insan öğütme değirmenidir buraları...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...