Jump to content

Yoga ve Faydaları


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=1][/h]

yoga12-1.jpgYoga, tarihi yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanan, çok eski bir kendini geliştirme sistemidir. Yoga'yı "beden, zihin ve ruh birliği " olarak tanımlayabiliriz.

Pranayama (nefes teknikleri), asanalar (duruşlar), günlük hayatınızda da kolaylıkla uygulayabileceğiniz meditasyon ve gevşeme tekniklerinden oluşmaktadır.

Nefes alma, gevşeme ve duruş teknikleri ile daha uzun, sağlıklı ve dengeli yaşamayı öğrenebilirsiniz. Hepimiz nefes aldığımızı düşünürüz. Oysa ki yaptığımız sadece ‘soluk almaktır’. Yoga bize tüm organlarımızı besleyecek şekilde nefes almamızı öğretir. Gevşeme teknikleri gündelik yaşamın stresine karşı vücudumuzu ve zihnimizi korumaya, hareketler ise vücudumuzu çalıştırmaya yöneliktir. Yoga’yı her yaş ve cinsiyetteki insan, kolaylıkla yapabilir.

[h=2]Yoganın Faydaları[/h] Düzenli olarak yapılan Yoga vücudun diri, metabolizmanın dengeli, sinir sisteminin güçlü, kan dolaşımı ve bezelerin fonksiyonlarının düzenli olmasını sağlar. Zihne ve ruha huzur ve mutluluk getirir. Vücudun esnekliğini sağlar. Kaslara, eklem yerlerine, iç organlara ve sinir sistemine güç verir; sağlamlaştırır. Solunum organlarının düzenli çalışmasını sağlar, düzenli nefes almayı öğretir, sindirim problemlerini çözer, iç salgı bezlerini çalıştırarak normal dengeyi sağlar, omurga-sinir sistemine güç verilerek hastalıkları önler, zihnin durulmasını sağlar ve olumlu düşüncelerin üretilmesini sağlar; bütün bedeni güçlendirip dinçleştirir, vücudu güzelleştirir, rahatlık verir, sakinleştirir ve sabırlı olmayı öğretir; insanı özbenliğine kavuşturur.

 

 

 

[h=1]Hatice Kapudere - Başak Kaplan[/h]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Yoga İle Doğumun Faydaları

   Yoga, hareket ve nefesin beraber uygulandığı bir çeşit meditasyon olarak tanımlanabilir. Normal yaşantıda da olduğu gibi, rahatlamaya en ihtiyaç duyulan hamilelik döneminde sıkça uygulanan bir akım haline gelmiştir. Hamilelikte yoga, ilk üç ay düşük tehlikesi olabileceği için 4. aydan itibaren doktor kontrolünde yapılmalıdır. Normal zamanlarda yapılabilen tüm hareketler, hamilelik döneminde yapılmaya uygun olmayabilir. Bunun için profesyonel bir yardım alınmalı veya öğretici kitaplar ve DVD’ler

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Hamilelikte Yoga Yapmanın Faydaları...

   Gebelik döneminizi yogayla daha rahat geçirebilirsiniz.   Yoganın gebe bayanlara kazandıracağı fiziksel yararlar şunlardır: gücün, kasların, duruşun ve dengenin gelişmesi; kas sisteminin tamamının daha elastik ve esnek olması: hormon üretimini sağlayan salgı bezlerinin uyarılması; kan akışının hızlanması ve dolaşımın iyileşmesi: ve mükemmel nefes kontrolünün sağlanması. Yoga uygulaması sırasında iç organlara da masaj yapılmış olur.   Gebelik sırasında beden dengesizlik ve rahatsızlığa seb

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...