Jump to content

Şahmeran Tılsımı


camuro
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şahmeran sözcüğü farsçadır. “Maran” yılan anlamında olup, “Şah” sözcüğü ise “kral” anlamında kullanılmaktadır. Tarsus ve çevresinde, halk Şahmaran sözcüğünü biraz yumuşatarak, Şahmeran olarak kullanmayı benimsemiştir.

 

Şahmaran figürlü bir yılan, bir ejderhadır. Baş kısmı insan olan ve yılanla insanın birleşmesinden oluşmuş, doğa üstü bir yaratıktır. Yılan figürleri, genelde kötülük ve uğursuzluğu anımsatsa da; şahmeran figürü: doğurganlığı, bereketi ve bilgeliği sembolize eder.

Kem gözlerden korunmak için, yaygın olarak kullanılır. Hayat ağacını bekleyen ve Gılgamış Destanında, ölümsüzlük otunu çalandır. Tüm kayıtlarda, dişi olarak geçer.

 

Anadolu’da şahmaran resimleri: özellikle uğur getirsin diye, daha çok genç kızlar ve kadınlar tarafından özellikle yatak odalarına asılır.Düğünden sonra yeni evlenen çiftin evine asılacak olan camaltı resmi kız tarafından, çerçevesi ve camaltı aynasıda oğlan tarafından alınırmış. En çok yapılan camaltı şahmeran resimleri ise, Anadolu halkının inanç ve geleneği doğrultusunda mutlaka evlerde bulundurulurmuş. Şahmeran bir evin bereketi olarak düşünülürmüş her zaman. Bu nedenle gelin bereketi ile gidermiş yeni yuvasına.

Ayrıca yılanlardan büyüden ve nazardan korunduğuna inanılır.Eve bereket,şans getirmesi için duvara asılır.

 

 

 

kaynak:El yazması kreasyonları

 

yukarıdaki şahmeran el yazmasıdır.ayetlidir.ağrı-doğubeyazıtda şahmeran resimleri şahmeran duasıyla satılır.

161[1].jpg

161[1].jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Yılan" kesinlikle negatif bir varlıktır, sürüngenlerin en önemli simgesidir.Siz bırakın bir Müslüman toplumu, Müslüman olmayan ama pozitif olan bir toplumda bile yılanın sevildiğini gördünüz mü? Maya,Aztek vb toplumlarda yılan simgesi çok yoğundur ve sanatları "korku efekti" üstüne kuruludur ve bunlar "insan" kurban ederler. bu tür toplumlarda "korku" başköşededir... Uzak durun derim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya zaten tılsım abestir bendede kitap var 1000 sayfa nasıl saçma büyüler felan var okurken korkuyorum okadar yani yanlışıkla elimiz gitse kafir olup çıkarız haberimiz olmaz sakata bulaşmamak lazım fal bile adamı dinden çıkarıyor bu hayli hayli yok eder gereksiz yani

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fil,at nalı,kaplumbağa nın şans getirdiğine inananlar neden şahmeran duasının bereketine,uğuruna inanmazlar anlamıyorum.7 fil aldım.eve huzursuzluk ve kötü şans getirdi.şahmeran tablosunu

2 ay önce aldım.Mardinden geldi.Iğdırlı bir arkadaşım tabloyu görünce çığlık atdı.çok iyi yapmışsın Allah'ın izniyle bunun asılı olduğu yerde börtü böcek,sana zarar veremez.uğur getirir.evi kötülüklerden korur ama keşke dualı şahmeran alsaydın dedi.şahmeran resmi ve arapça duası birarada olunca çok güçlü bir tılsım oluyurmuş.ama sadece ağrı-doğu beyazıtda satılıyor.orayada irandan geliyormuş.İhşallah dualı şahmeranıda alıcam.resim kötü çizilmiş kabul ediyorum.Bendeki resim mükemmel ama duası eksik büyüye maruz kalmamak için.özellikle yeni evleneler yatak odalarına mutlaka assınlar derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...