Jump to content

Atatürk`ün İki Kahramanı


frezya
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ATATÜRK’ÜN İKİ KAHRAMANI

Atatürk’ün büyük hayranlıkla söz ettiği iki kahramanı vardır. Timur (1336-1405) ve Fatih Sultan Mehmet (1428-1481)

Atatürk, Timur için bir keresinde; “O muhakkak ki dünyanın en büyük askeridir. Ben Timur zamanında olsaydım, onun yaptığını yapabilir mi idim , onu söyleyemem; fakat o benim zamanımda olsaydı belki daha fazlasını yapabilirdi.” diye konuşmuştur.

Fatih için de benzeri şeyler söylemiştir. “Çok kereler fatih’in karşısında kaldığı meseleleri düşündüğüm zaman ben de aynı hal çarelerine varmışımdır. Yalnız Fatih benim karşısında kaldığım hadiseleri nasıl halledebilirdi? Bunu merak ederim. Fatih Mehmet büyük adamdı, büyük!”

 

Atatürk, İskender ile karşılaştırılmasına ise tepki göstermiştir. Atatürk’ün bu tepkisini, 1928-1933 yıllarında Ankara’da Fransa büyükelçisi olarak görev yapan Charles de Chambrun aktarmıştır. “Mustafa Kemal; Selanik civarında İskender’in doğduğu yere yakın bir mahalde dünyaya gelmişti. Bir gün onunla konuşurken bu tesadüfe işaret etmiştim. Mukayese burada sona erer, demişti ve devam etmişti: İskender dünyayı fethetmişti. Ben böyle bir şey yapmadım. O dünyayı istila edeyim derken vatanını unutmuştu. Ben vatanımı hiçbir zaman unutmayacağım!”

Atatürk kendisini Napolyon’a benzeten bir konuğuna da şöyle demiştir; “O bir zalim ve günahkârdır. Zafer işareti için kan dökülmez. Harp, ancak bir milletin varlığı için yapılırsa meşru olur.”

 

Kaynak: Atatürk’ün Liderlik Sırları, Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...