Jump to content

Ya Parçalanacak Ya Çözecek


Guest danny
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Görevi Mars'da yaşam izi aramak olan Anka Kuşu isimli uzay aracı 7 dakika sürecek olan inişini bu gece tamamlayacak. Araç parçalanmadan iniş yapabilirse Kızıl Gezegen'de hayat belirtisi arayacak.

 

Amerikan Uzay Ve havacılık Dairesi Nasa'nın Mars'ta yaşam belirtilerini araştırmak için 4 ağustos 2007 yılında dünyadan fırlattığı uzay aracı "Anka Kuşu" bu gece kızıl gezegenin yüzeyine iniş yapacak. Amacı Mars'da yaşam izi aramak olan "Anka Kuşu"nun 7 dakikalık heyecan dolu inişi daha önceden tasarlanan bir animasyonla canlandırıldı. Mars'a ulaşmak için 10 aydır yolcuğunu sürdüren ve 680 milyon kilometre yol kateden Anka Kuşu'nun amacı iniş yapacağı Mars'ın kutup bölgesinin geçmişte mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığı keşfetmek. Nasa yetkililerinin "Bize tırnak yedirtecek!" dediği Anka Kuşu'nun zorlu görevinin son 7 dakikası yetkililer için özellikle önem taşıyor. Her şey yolunda giderse Mars'ın atmosferine saniyede 5,7 km hızla (saatte 20 bin 800 km) girecek olan Anka Kuşu'nun Kızıl Gezegen'in kuzey kutbuna başarıyla indiği yarın gece 23.53'te doğrulanacak. Endişeli anların yaşanabileceği son 14 dakikada 26 kritik manevra yapacak uzay aracı, özellikle son 7 dakikada hızı saniyede 2,4 metreye düşene kadar roketlerini ateşleyecek...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...