Jump to content

İki Hava Aracı Yaptı Ama Henüz Uçamadı.


SimqEE

Önerilen Mesajlar

İki Hava Aracı Yaptı Ama Henüz Uçamadı.


Veli Gürgah - Mersin'de teknik lise mezunu kişi, çocukken teyp motorlarından helikopter yaparak başladığı havacılık merakı artınca atölyesinde gyrocopter ve mikrolight yaptı.

 

Veli Gürgah - Mersin'de teknik lise mezunu kişi, çocukken teyp motorlarından helikopter yaparak başladığı havacılık merakı artınca atölyesinde gyrocopter ve mikrolight yaptı.

 

Güvenlik ve otomasyon sistemleriyle ilgili çalışma yürüten firmanın müdürü Cemgil Aydemir (37), Aa muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaşlardayken hava araçlarına meraklı olduğunu, ilkokuldayken eski teyp motorlarından helikopter yaptığını söyledi.

 

Bir gün uçabileceği bir araç yapmayı hayal ettiğini belirten Aydemir,

 

"Yaklaşık bir yıl önce internette gyrocopter denilen hava aracını gördüm. Bir süre inceledikten sonra içimdeki hava aracı yapma isteğinin de etkisiyle eşime

 

'bu aracı ben de yapabilirim' dedim. Bunun üzerine projeyi internetten indirerek çalışmalara başladık" dedi.

 

Gyrocopter için "helikoptere benzeyen ilginç bir araç" tanımlamasını yapan Aydemir, şöyle konuştu:

 

"Genelde tek kişilik olan, helikopter gibi dik olarak havalanmasını sağlayan pali ve arkasında uçak gibi ters yerleştirilmiş pervane bulunan bu hava araçları ülkemizde pek Yaygın değil. Bunlar Avrupa'da ve ABD'de orijinal üretimi olan araçlar. 1920'lerden beri var. İspanyollar yapmış ancak ABD sahip çıkmış ve bunlar yurt dışında da oldukça pahalı. Bu nedenle yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda aracı tamamlayarak uçuşa hazır hale getirdim. Amacım bunları üretmek değil sadece kendime bir tane yapmaktı, bunu da başardım. Üzerinde 20 kilogram ağırlığında orijinal hava aracı motoru var. Şu anda üretimi olmayan ve kar kızaklarında kullanılmış 33 beygir güç üreten bir motor bu. Aracın toplam maliyeti ARGE çalışmaları ve malzemelerle birlikte 10 bin lirayı buldu."

 

Gyrocopteri uçuşa hazır hale getirdiklerini belirten Aydemir, ancak eğitim almadığı için henüz uçamadığını söyledi.

 

Testere motoru kullanarak gyrocopterin orijinalinin yarısı kadarını yaptığını ifade eden Aydemir, "Belki de dünyadaki en büyük model gyrocopteri yaptım. Eğitim alamadığım için model yaparak tecrübe kazanmak, gyrocopterin havadaki çalışmasını ve levye kullanımını görmek istedim. Orijinalin yarı boyutunda olan modeli ip bağlayarak uzaktan kumandayla uçurdum" diye konuştu.

 

Gyrocopterle uçmak için eğitim almak istediğini, bunun için de önce ABD'deki okullara başvuruda bulunduğunu kaydeden Aydemir, şunları söyledi:

 

"ABD'de başvurduğumuz okullar gyrocopter konusunda Müslüman ülkelere eğitim yasağı konulduğunu söyledi. Ancak gidip uçuşlara katılabileceğim ve bilgi alabileceğim belirtildi. Fakat belge veremeyeceklerini kaydettiler. Bunun üzerine eğitim verildiğini öğrendiğim İngiltere veya Rusya'da okul aramaya başladım. Amacım uçuş eğitimini alarak kendi yaptığım araçla gökyüzünde uçmak. Bunun için girişimlerim sürüyor."

 

Aydemir, gyrocopteri yaptıktan sonra mikrolight denilen hava aracıyla da ilgilenmeye başladığını söyledi.

 

Kendisine sponsor olan arkadaşı İsmet Karadağ'ın desteğiyle mikrolight yapmaya karar verdiğini ifade eden Aydemir, şöyle konuştu:

 

"Gyrocopterden edindiğim tecrübeyle mikrolightı daha kısa sürede tamamladım. Yaklaşık 5 bin liraya mal ettiğim bu aracın üzerine 30 kilogram ağırlığında ve 27 beygir güç üreten MZ 301 motosikletlerin motorundan koydum. Türkiye'de eğitimi olan bu aracın da test sürüşlerini yapıyorum. Bu aracı da uçuşa hazır hale getirerek eğitimini almayı planlıyorum."

 

-Eşi yapacağına inanmamış-

 

Burcu Aydemir de eşinin bir gün internette gördüğü gyrocopteri yapacağını söyleyince inanmadığını ancak girişimde bulununca desteklediğini söyledi.

 

Eşinin her zaman uçaklara ve uçmaya meraklı olduğunu ifade eden Burcu Aydemir, "Çocukken arkadaşları Oyuncak arabalarla oynarken o radyo motorlarından helikopter yapmaya çalıştığını söylerdi. Bir gün internette hava araçlarını incelerken gyrocopteri gördü ve bir gece sabaha kadar inceleyerek, yapmak istediğini söyledi. Herkes gibi ben de 'böyle bir şey olur mu?' dedim. Bir günlük araştırma sonunda plana ulaştı. İngilizce olan planı alarak krokisini çizdi. Sonra bir gün gyrocopterin malzemeleriyle geldi ve çalışmalara başladı" diye konuştu.

Kaynak

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Gelin Damadın Eski Eşini Düğünde Gördü – Nikahı Durdurup Bakın Ne Yaptı...

   Gelin Damadın Eski Eşini Düğünde Gördü – Nikahı Durdurup Bakın Ne Yaptı... Bir önceki evliliğinden çocuğu olan biriyle evlenmek çocuk sevgisi gerektiren bir şeydir. Sadece eşiniz için değil yeni evladınız için de yemin edersiniz. Her daim çocuğunuzun yanında olmanız gerekir. Katie Hild, Jeremy ile dünya evine girecekken evlilik yeminini etti. Bu sırada Jeremy’nin oğlu Landon, Landon’ın annesi Casey ve üvey babası Tyler için de bir şeyler söyledi. Katie, bir aile olacakla

   , Yer: Aşk-İlişkiler-Evlilik

  • Henüz

   Bulamazsın an gelir  Bir öncesi biraz daha geri  Bulamazsın anı anılarda kalmışsa  Unutamazsın büyüdükçe daha büyür  Ne kadar derindeyse o kadar ağır gelir  Kuşlar ötmediyse çiçekler açmadıysa bu bahar bana gelmemiştir Hala kış yağan kardan bahsettiğim sana , Bir kar tanesini hep kıskanmışımdır  Saçlarının arasında kaybolan Bir de ben ağır ağır yol alan En kötü ve en güzel günümdü Herşeyi verip hiçbirşeyin kalmayınca  Anladım ki herşey sen olmuşsun Solmuşum ben açmada

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

×
×
 • Yeni Oluştur...