Jump to content

Cinsel İlişkiden Sonra Korunuyoruz


Guest belka

Önerilen Mesajlar

Okey tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen Method Trend araştırmasının sonuçları cinsel ilişkiye girme ve ilk prezervatif kullanma yaşı gibi konularda Türkiye’deki eğilimi ortaya koyuyor.

 

DİE verileri, Türkiye’de evlilik yaşının kadınlarda 15 yaşına altına kadar indiğini gösteriyor. Türkiye’de kadınların yüzde 0.2’si 15 yaşın altında, yüzde 28’i 15-19, yüzde 18’i 25-29, yüzde 5’i 30-34, yüzde 1’i ise 40-44 yaşları arasında evleniyor. 2000 yılı Method Trend araştırmasında ilk cinsel ilişkiye girme yaş ortalaması incelendiğinde erkeklerin 18, kadınlarınsa 20 yaşında ilk cinsel ilişkiye girdiği görülüyor. 2004 yılında yapılan aynı araştırmaya göre ortalamanın erkeklerde 17, bayanlarda 18’e kadar düştüğü göze çarpıyor.

 

Pazar geneli ilk prezervatif kullanma yaşı açısından incelendiğinde, kullanıcıların çoğunluğunun ilk prezervatifi “18-20 yaş” aralığında kullandığı görülüyor. Cinsel ilişkiye girme ortalamasının erkeklerde 17, bayanlarda 18’e kadar düştüğü dikkate alındığında Türkiye’de ilk prezervatif kullanımının ilk ilişkiden sonra olduğu ortaya çıkıyor.

 

Türkiye geneli Method Trend çalışmasından elde edilen bilgiler bireylerin yüzde 35’inin korunma yöntemlerine başvurduğunu, yüzde 14’ünün ise henüz cinsel ilişkiye girmediğini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre 15 yaş üstü bireylerin yüzde 51’i herhangi bir korunma yöntemi kullanmıyor.

 

 

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çünki hala bizim memleketimizde korunma gereçleri karşı tarafa güvensizlik ve aşağılama gerciymiş gibi algılanıyor iki tarafta bu tarz bir gereç kullanıldığı zaman ilişkiye direkt şüphe ve çekincelerle başlıyorlar .

birde kabul edilmesi gereken bir gerçek varki bu gereçleri ne kadınlar nede erkekler cinsel haz yönünden kullanma taraftarı değil.ama milyon tane mikrop var bu konuda o yüzden şart bir gereç.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...