Jump to content

Yetenekli Olmak Doğuştan Gelen Bir Özellik Değildir, Sonradan Öğrenilir!


Guest Gülümse.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Laszlo Polgar 1960’larda Macaristan’da yaşamış bir eğitim psikoloğu. Yeteneğin doğuştan değil, öğrenilebileceğini savunuyor. Bunu ispatlamak için çok ilginç bir yol seçiyor.

 

Şöyle bir ilan yayımlıyor.

“ Yetenek doğuştan gelmez, öğrenilir. Bunu ispatlamak için benimle evlenecek bir kadın arıyorum. Evleneceğiz ve çocuklarımıza küçük yaştan başlayarak satranç öğreteceğiz. Onları dünyanın en iyi satranç oyuncuları yapacağız. Buna hazırsanız, benimle evlenin.”

 

Klara adlı bir öğretmen, Polgar ile evlenmeyi kabul ediyor. Ve deney başlıyor.

 

İlk Çocuk

Polgar bu deney için satrancı seçiyor çünkü kendisinin satrançta bir uzmanlığı yok. Sadece orta derecede bir oyuncu. Klara ise hiç satranç bilmiyor.

 

Laszlo eve binlerce satranç kitapları alıyor ve okumaya başlıyor. Eğitim bilgisi ile birleştirip öğretme yöntemleri geliştiriyor. Laszlo ve Klara’nın ilk çocukları bir kız oluyor.

 

Program Başlıyor

İlk çocukları Suzan iki yaşında satranca başlıyor. İyi bir eğitimci olan karı koca, Suzan için mükemmel ve yoğun bir program hazırlıyor. Suzan günde neredeyse 8 saat pratik yapıyor. Daha sonra ikinci ve üçüncü kızları doğuyor. Onlar da programa dahil ediliyor.

 

Her biri günde en az 8 saat pratik yapıyor. Üç kız diğer derslere de çalışıyor ve farklı diller öğreniyor ama asıl konuları satranç.

 

Sonuç

İlk kızları Suzan, Dünya Satranç Konfederasyonu tarafından verilen ve en yüksek unvan olan “Grand Master” unvanını alan ilk kadın oluyor. Aynı zamanda erkekler satranç yarışmasına hak kazanan ilk kadın oluyor.

 

İkinci kızları insanlık tarihinde hem kadın hem de erkekler arasında “Grand Master” unvanını alan en genç kişi oluyor.

 

Üçüncü kızları Judit 15 yaşında “Grand Master” oluyor ve şu anda dünyanın en iyi kadın satranç oyuncusu.

 

Polgar tezini ispatlıyor. Kendisinin satrançta bir uzmanlığı olmamasına rağmen, kızlarını yoğun çalışma ve pratikle mükemmelliğe ulaştırıyor.

 

Genlerin Etkisi

Aslında Polgar “Ben satranç bilmiyorum derken, genlerin bir etkisi yok” demek istiyor. Ama biliyoruz ki genlerin etkisi var. Ama bu sadece % 50. Kalan ömür boyu sürecek yoğun pratiğe ve çalışmaya bağlı.

 

Sadece günde en az 8 saat pratik yapan insanlar gerçek şampiyon oluyor. Tiger Woods, 2 yaşında golfa başlıyor ve günde 12 saat pratik yapıyor.

 

Bill Gates ve Steve Jobs dünyanın en iyi programcıları arasında ve günde 12 saat pratik yapıyor.

 

Daha yeni Orhan Pamuk’un sevgilisi açıklama yaptı: Orhan Pamuk her gün saatlerce çalışıyor. Pamuk’un günde 12 saat yazı yazdığını biliyoruz.

 

Olimpiyat buz pateni yarışmalarında, kendisine altın madalyayı kazandıran hareket için 19 yıl çalıştığını söylüyor, Shizuka Arakawa.

 

Herkesin bir alanda kendisini mükemmelliğe ulaştıracak bir genetik yapısı var mutlaka. Geriye kalan tek şey bunu keşfedip, çalışmak. Yıllarca çalışmak.

 

dır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yetenek kesinlikle doğuştan gelir.ayrıca satrancın yetenekle ne ilgisi var onu da anlamadım.satranc zeka oyunudur ve zeka da çalışılarak ve beyin egzersizleriyle geliştirilebilir.yetenek Allahın insana doğuştan verdiği özelliklerdir.mesela resim çizebilmek,sesinin güzel olması vb...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

“ Yetenek doğuştan gelmez, öğrenilir. Bunu ispatlamak için benimle evlenecek bir kadın arıyorum. Evleneceğiz ve çocuklarımıza küçük yaştan başlayarak satranç öğreteceğiz. Onları dünyanın en iyi satranç oyuncuları yapacağız. Buna hazırsanız, benimle evlenin.”

 

 

“ Yetenek doğuştan gelir , öğrenilmez. Bunu ispatlamak için benimle evlenecek bir kadın arıyorum. Doktor olsun mümkünse Tusu kazanmış olsun ya da multimilyoner olsun (o da bi yetenek sonuçta :) ) çocuklarımız kral gibi yaşayacak buna hazırsanız benimle evlenenin” nokta :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

satranç, strateji ve öngörü gerektirir ki bu da öğrenilebilir.. ama bazı yetenekler ancak doğuştan vardır ve geliştirilir. ben, günde 18 saat çalışsam bile şarkı söyleyemem mesela :D .. geliştirilmeye uygun bir altyapının olması şart, diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir şeyi iyi yapmak onu çokça tekrarlamakla mümkündür derdi yaşlı komşum.

Michael jordan dünyanın gelmiş geçmiş en iyi basketbocusu.lisede okul takımının seçmelerine katılıyor ama seçilemiyor,çok çalışıyor ve sonuçta dünyanın en iyi basketbolcusu oluyor.belkı her alanda olmayabılir ama pekçok alanda gecerli diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...