Jump to content

Fas


Vakt-i Leyl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

 

Medreseler, camiler ezan sesi. Keskin, deri, maden, buhur ve gülsuyu kokusu. Eşeklerini, yürütmeye çalışan satıcılar. Uzun uğraşlardan sonra kurulmuş dekor gibi bir kent. Veya el yazması kitaplarda elle çizilmiş kent resimlerinin bire bir kopyası. Her şeyiyle büyüleyici bir kent Fas.

 

Görülecek YerlerFas, büyüleyici bir kent. Özellikle eski Fas, camileri, evleri, daracık sokaklarıyla masal kitaplarından çıkmış gibi duruyor. Sanki, yüzyıllardır hiçbir şey değişmemiş gibi.

Eski Fas ikiye ayrılıyor: Fas el-Bali ve Fas el-Cedid. Fas el-Bali oniki, Fas el- Cedid sekiz yüzyıllık. Her ikisi de surlarla çevrili.

Fas el-Bali’nin en önemli kapısı Bab Bou Celud. Bu kapının hemen yakınında Bou Inania Medresesi var. 650 yıllık bir yapı. Medreseyi 9 Dirhem’e gezebilirsiniz.

Kairaouine Camiisi ile el-Atterine medresesi de, Fas el-Bali’nin cazibe merkezleri. Ayrıca Dar Batha müzesi de görülmeye değer.

Fas el-Bali’nin sokakları, evleri, meydanları (İstiklal Meydanı en önemlisi) da gerçekten ekstra zaman ayrılacak yerler. Daracık sokaklarda gezmek ayrı bir zevk.

Fas el-Cedid’de ise kraliyet sarayı Dar el-Mahzen var. Buradaki Bab Dekkaken kapısı da görülmeye değer. Ayrıca, kentin suyunu sağlayan Bou Celud bahçesi de diğer bir cazibe merkezi.

Borj Nord kalesi’ni de mutlaka görün deriz. Yürüyerek veya taksiyle ulaşabilirsiniz. Kale, 16. Yüzyıl’dan kalma ve içindeki Silah Müzesi, ilgi çekici. Müzeyi, 9 Dirhem’e gezebilirsiniz.

Yeni Fas (Ville Nouvelle) ise, 1916 yılında Fransızlar tarafından inşa edilmiş. Burası, Fas’ın modern yüzünü temsil ediyor. Büyük caddeler, Fransız stili binalar.

Ve Diğer şehirler

 

MARAKEŞ

Marakeş’in oldukça eski bir tarihi vardır. 1062 yılında Almoravide hanedanlığının başkenti olarak kurulmuştur, hanedanlığın başkenti olmasıyla oldukça güç kazanmıştır, ve zamanla önemli bir ticaret kenti olmaya başlamıştır. Marakeş’in gelişmesi ve büyümesi bu tarihlere dayanmaktadır. Ticaret kenti olmasından dolayı, kente fazlasıyla bina ve tarihi eserler yapılmıştır.

 

Fas'ın her şehrinde, eski ve yeni şehir diye bir ayrım vardır. Eski şehir, büyüleyici yapılar camiiler saraylar dar sokaklar ve bu dar sokaklarda bulunan küçük atölyelerden oluşuyor. Yeni şehir ise, daha çok modern oteller yüksek binalar lüks kafelerden meydana gelmektedir.

 

Djemaa el Fnaa Meydanı: Bu meydan Marakeş’in kalbi gibidir. Bu meydan için Fas’ta gezilebilecek ilk yer denilebilir. Tam anlamıyla Fas kültürünü yaşamak istiyorsanız, bu meydanda uzun saatlerinizi geçirebilirsiniz. Gece başka gündüz bambaşka olan bu meydanda, farklı bir dünyayla karşılaşmaya hazır olun.

 

Bir yanda yılan gösterileri, bir yanda büyücüler, bir yanda hikaye anlatanlar, bir yanda incik boncuk tezgahları, kumaşlar dokumalar kilimler... ve renkli kıyafetleriyle Faslı insanlar... bu meydan Fas için, renklerin dünyası yakıştırmasının nedenini anlatır gibi...

 

The Souk (Geleneksel Çarşı): Burası biraz karışık bir düzene sahip olan bir çarşıdır. Labirent gibi olan sokaklarında kaybolabilirsiniz. Geleneksel Çarşı’da, deri eşyalar kumaşlar kilimler gümüş objeler gibi aradığınız her türlü eşyayı burada bulabilmeniz mümkün. Bu çarşıda satın almak istediğiniz bir ürün için, "biraz dolaşayım dönüşte satın alırım" diye bir düşünceye kapılmayın. Çünkü bu çarşıda bir kere gördüğünüz bir dükkanı bir daha bulma olasılığınız biraz az doğrusu!

 

Kutubiye Camii: Bu camii Marakeş’in sembolü olarak görülmektedir. 19. yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı, Marakeş'te görülmeye değer yapılar arsında yer alıyor.

 

CASABLANCA

"Bir daha çal Sam" bu sözler size neyi hatırlatıyor? Humphrey Bogart, Ingrid Bergman’ın oynadığı efsanevi film Casablanca...

 

Casablanca’yı sadece bu filmle geçiştirmek biraz haksızlık olur doğrusu! Casablanca şehri bir filmle hatırlanmaktan, daha fazlasını hak ediyor. Fas’ın bu şehrinin diğer şehirlerine göre daha modern bir görünüşü vardır. Palmiye ağaçları okyanusun dalgalı suyu kilometrelerce uzanan sahiliyle Fas'ın diğer şehirlerine nazaran farklı bir görüntü sergilemektedir.

 

Hassan II Camii: 210 metre olan minaresiyle dünyanın en uzun minareli camisi olma özelliğine sahiptir. Bu camii denizin kenarına kurulmuş olmasıyla dikkat çekmektedir. Camiinin içine girmek yasak ancak, geniş bir alanda olan bu camii bir yanda mavi okyanus, bir yanda camiinin etkileyici görüntüsü ile Fas’ta görülmesi gereken yapıların başında yer alıyor.

 

FES

Bu şehir tipik bir Fas şehridir. Burada Fas’a ait olan bir çok özellikle karşılaşabilirsiniz. Uzun surlar camiiler, kale kapıları... Fes şehri surlarla ikiye ayrılmıştır. Surların içinde kalan şehre, Eski Şehir yani Medina denmektedir.

 

Medina: Medina’ya giriş için bir çok kapı vardır. Bu kapılardan içeri girdiğinizde kendinizi daracık sokaklarda bulabilirsiniz, bu dar sokaklarda yeni yerler keşfedebilir, burada bulunan küçük dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Ancak dar sokaklarda yürürken yanınızdan geçen at ve eşeklere yol vermek zorunda kalabilirsiniz!

 

Medina’da 300 hektarlık bir çarşı bulunmaktadır bu çarşının içinde atölyeler fırınlar bulunur. Bu çarşının en büyük özelliklerinden biri ise, dünyaca ünlü Fes Porselenlerinin atölyelerinin burada bulunuyor olmasıdır. Bir avuç çamurdan, güzel bir sanat eserine dönüşen porselenleri görmek isterseniz Medina tam size göre bir yer...

 

Kairouan Cami: Bu camii 15 bin kişi kapasiteli bir ibadethanedir. Bu camiye Müslüman olmayanların girmesi yasaktır. Burası Fes’te dikkat çekici yapılardan bir tanesidir.

 

ESSAOUIRA

Fas’ın Atlas Okyanusu kıyılarında olan bu kentinde, bir yanda Fas kültürünün gelenek ve göreneklerini yaşayabilir, bir yanda ise dalgalı okyanusun keyfini çıkarabilirsiniz, beyaz köpüklerin arasında sörf yapabilir iç şehirde beyaz ve maviden oluşan yapıları inceleyebilir, dış şehirde bulunan modern yapıları gezebilir, özel tasarımlı kafelerinde nane çayı içerek keyfi yapabilirsiniz.

 

SAHRA ÇÖLÜ

"Timbuktu 52 gün" göreceğiniz bu levhanın anlamı eski zamanlarda bedevilerin bu çölü 52 günde geçtiklerini ifade etmektedir. Evet Fas’tasınız ve buranın tam anlamıyla her şeyini anlamak için uçsuz bucaksız çöllerinde develerin sırtında kafanızda büyük şapkalar ya da daha mistik bir hava için Faslıların giydiği pelerinleri giyerek, çadırlarda konaklayabilir, gece çöl soğuğunda kumların üzerinden gökyüzünü ve yıldızları seyredebilirsiniz.

 

Ancak çölde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Öncelikle bol bol su tüketmeye çalışın, ince ve pamuklu kıyafetler giyin, ve yanınıza mutlaka çok iyi bir harita alın.

Damak tadı

Kuzeybatı Afrika'da yer alan Fas'ın mutfağı gerek çeşni gerekse çeşit açısından çok zengin, kendine özgü ve rafinedir. Taze ve kuru meyvelerin büyük bir özenle kullanıldığı Fas Mutfağı şekerle tuzun karıştığı nadir lezzetlerden biridir.

Ulaşım

Fas’ta şehirler arası ulaşım için, ilk seçenek olarak tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Trenlerle, hem keyifli hem de rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Ancak karayolu ulaşımı, çok daha keyifli geçebilir. Fas'ta bir şehirden bir şehre ulaşmak için karayolunu seçerseniz yollarda görebileceğiniz manzara sizi etkilemeye yetecektir. Fas'ta karayolları oldukça düzenli ve rahattır, bunun yanında bir de Fas'ın manzarası eklenince çok keyifli bir yolculuk çıkacaktır ortaya.

 

Fas’ta şehir içi ulaşımda ise, genellikle taksi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ya da araba kiralayabilirsiniz, ancak Fas’ta her konuda, özellikle taksi ve araba kiralama konusunda sıkı bir pazarlık yapmanız gerekmektedir.

 

fasresmi800x600-1.jpg

 

maroc.jpg

 

fas-1.jpg

 

fas_resmiJPG-1.jpg

 

1006896ww0-1.jpg

 

1007035lh4-1.jpg

 

 

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...