Jump to content

Viyana - Viyana Hakkında - Viyana Turizmi - Viyana Resimleri


Vakt-i Leyl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

 

ViyanaVikipedi

 

Temel Rakamlar

 

 

 


  [*=center]Yüzölçümü: 414,65 km²
  [*=center]Nüfus: 1.651.437 (2005)
  [*=center]Rakım: 151 - 542 m
  [*=center]Posta kodu: 1010 - 1239, 1400, 1450
  [*=center]Telefon alan kodu: 01
  [*=center]Coğrafi konum: 48°00′00″

 

Viyana (Almanca: Wien, Osmanlıca: Beç) Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin 9 eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğü. Yaklaşık 1.650.000 nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana'da yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği'nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü'dür (IAEO).

Yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan kent, bu süre boyunca Avrupa'nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kent Londra, New York ve Paris'ten sonra iki milyon nüfusuyla dünyanın en büyük dördüncü kentiyken, Birinci Dünya Savaşı sonrasında nüfusunun dörtte birini kaybetmiştir. Hala daha Habsburg hanedanının izlerini taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı Avusturya devletinin başvurusu üzerine UNESCO tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edilmiştir. Viyana'nın sembolü olan St. Stephan Katedrali şehrin merkezinde bulunur.

 

Coğrafya

Viyana 414,65 km² yüzölçümüyle Avusturya'nın en küçük eyaletidir. Ayrıca bir komşu ülkeyle sınırı olmayan tek eyalettir. Küçüklüğüne karşın eyalet-kent olmasının getirdiği avantajlarla Viyana ülkenin en yoğun trafik ve yapılaşma oranlarına sahiptir. Kapladığı alanın % 11,3'ü yapılaşmış alan, % 11,1'i trafik ve % 2,2'si de raylı sistem alanıdır. Bununla birlikte Viyana 117,76 km² yani toplam alanının % 28,4'ü oranında yeşil alana sahiptir ve ülkenin en yoğun kent içi yeşil alana sahip olan eyaletidir. 19,1 km², yani % 4,6 oranında alan sularla kaplıdır ve bu oran sadece Burgenland'da daha yüksektir. Ayrıca Viyana şarap üretilen dört eyaletten biridir. Toplam yüzölçümünün % 1,7 oranındaki bölümünde üzüm bağları bulunur. % 16,6 oranındaki bölge ormanlıktır ve % 15,8 oranındaki bölge de tarım alanıdır.

 

Coğrafi konumOrta Avrupa'nın en büyük kentlerinden biri olan Viyana gelişimini büyük oranda coğrafi konumuna borçludur. Şehir Kuzeydoğu Alplerinin alçaldığı bölgede, Viyana Havzası'nın kuzeybatı bölgesinde bulunur. Tarihi kent Tuna Nehri'nin güneyinde bulunmaktadır. Günümüzde kent nehrin diğer kıyısına geniş biçimde taşmıştır. Viyana doğu-batı ve kuzey-güney doğrultularındaki eski ticaret yollarının kavşağında kurulmuştur. Tuna nehri Viyana Havzası'nda adalar nedeniyle bir çok kola ayrıldığından Viyana'da geçilebilir durumdadır.

Doğu Bloku'nun 1989 yılında yıkılışından bu yana Avusturya'nın kuzey ve doğu komşularıyla ticari ve ekonomik ilişkileri yoğunlaşmıştır. Viyana'nın eski Doğu Bloku ülkelerine coğrafi yakınlığı bu anlamda dikkat çekicidir. Örneğin Viyana Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya 60 km yakınlıktadır. İki başkentin bu kadar birbirine yakın olması (Vatikan-Roma ilişkisi sayılmazsa) Avrupa'da benzeri olmayan bir durumdur.

 

İlçeleriViyana günümüzde 23 bölgeden oluşur. Bunların adlarının yanında numaraları da vardır. Mesala 'Innere Stadt'a ayrıca '1. bölge' denir. Adres ve posta kodlarında da bu bölge numaraları bulunur.

Viyana 1850 yılına kadar bugün 1. Bölge'nin büyük bir bölümünü oluşturan tarihi kentten oluşuyordu. İmparator Franz Joseph döneminde ilk büyük kent genişletilmesi yapıldı: Kentin yakın çevresindeki varoşlar, kentin bugünkü 9. bölgesine kadar olan ilçeleri oluşturacak şekilde kente dahil edildi. 1 Ocak 1892'de kent ikinci defa genişletildi ve toplam 19 bölgeye kavuştu. 1900 yılında 2. bölgenin kuzey kesimi 20. bölge haline geldi.

1904 yılında yapılan genişletmeyle Tuna'nın sol kıyısındaki Floridsdorf ve Kagran 21. bölge olarak birleştirildi. Bu kent sınırları 1938 yılına kadar sürdü. Nazi işgali altında Büyük Viyana'nın kurulmasıyla Viyana'nın kapladığı alan dört katına çıkartıldıysa da, bu karar 1946 yılında geri alındı. Ama 1954 yılında yürürlüğe giren bu karara göre bugün 22. ve 23. bölgeleri oluşturan kesimler kente bağlı kaldı. Kent sınırları 1954'ten bu yana değişmedi.

Birçok ilçede eski köylerin isimleri halen bugün "Grätzl" adı verilen kimi semtleri adlandırmak için kullanılmaktadır. Ancak bir çok eski yerleşim bugün kaybolmuştur. Kentin sınırları belirlenirken büyük caddelerin ya da akarsuların sınır olarak kabul edilmesi sonucu kimi yerleşimler bölünmüştür.

 

Viyana'nın 23 İlçesi

 

 

 


  [*=center]1. Bölge: Innere Stadt
  [*=center]2. Bölge: Leopoldstadt
  [*=center]3. Bölge: Landstraße
  [*=center]4. Bölge: Wieden
  [*=center]5. Bölge: Margareten
  [*=center]6. Bölge: Mariahilf
  [*=center]7. Bölge: Neubau
  [*=center]8. Bölge: Josefstadt
  [*=center]9. Bölge: Alsergrund
  [*=center]10. Bölge: Favoriten
  [*=center]11. Bölge: Simmering
  [*=center]12. Bölge: Meidling
  [*=center]13. Bölge: Hietzing
  [*=center]14. Bölge: Penzing
  [*=center]15. Bölge: Rudolfsheim-Fünfhaus
  [*=center]16. Bölge: Ottakring
  [*=center]17. Bölge: Hernals
  [*=center]18. Bölge: Währing
  [*=center]19. Bölge: Döbling
  [*=center]20. Bölge: Brigittenau
  [*=center]21. Bölge: Floridsdorf
  [*=center]22. Bölge: Donaustadt
  [*=center]23. Bölge: Liesing

 

İklimViyana'nın iklimi batıdan okyanus etkisi ve doğudan karasal etkiler arasında bir geçiş iklimidir. Bu durum yıllık karşılaştırmada büyük sıcaklık farklarının ortaya çıkmasına yol açar. Genel olarak Viyana düşük yağış oranı ve uzun yağışsız dönemleriyle dikkat çeker. En yağışlı dönemi Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kış ayları Avusturya'nın diğer bölgelerine oranla yumuşaktır. Kent merkezinde ortalama sıcaklık 10,4 °C, kent çevresinde yaklaşık 9,8 °C.'dir. Ortalama yağış miktarı 600 mm.'dir. 60 günlük yaza karşı 70 gün kış ortalaması vardır.

 

Nüfus, Dil ve Din

Konuşulan DillerViyana Eyaleti'nin resmi dili Almanca'dır. Bununla birlikte yoğun olarak bulunan azınlıkların dilleri de kullanılmaktadır. Kimi park tabelaları Almanca, Sırpça/Hırvatça/Boşnakça ve Türkçe olmak üzere üç dilde düzenlenmektedir. Yine Viyana Eyaleti'nin hazırladığı bilgilendirme ve tanıtım broşürleri de bu üç dilde yayınlanmaktadır. Halk arasında kullanılan başlıca dil Güney Almancası'nın Viyana şivesidir.

 

Viyana'daki Dinler

 

 

 


  [*=center]Roma Katolik %49,2
  [*=center]Mezhepsiz %25,6
  [*=center]İslam %7,8
  [*=center]Protestan %4,7

 

Turistik Mekanları

Tarihsel ve Kültürel Yapılar

 

 

 


  [*=center]Schönbrunn Sarayı: "Viyana'nın Versailles'i" da denilen köşkte 1400'den fazla oda ve birçok büyük bahçe bulunmaktadır. Hofburg'daki görkemli apartmanlara tur yapmaktansa, şehrin batısındaki bu muhteşem sarayı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle odalardaki dekor görülmeye değer .İçerde aynı zamanda "Coach and Carriage Museum" adında bir müze var. Bu saraya ait parkta piknik yapmayı sakın unutmayın.

 

chönbrunn Sarayı

 

 

 

 


  [*=center]Hofburg (İmparatorluk Sarayı/Cumhurbaşkanlık Köşkü): 1918'e kadar İmparator Habsburg'un köşkü olan Hofburg bugünlerde büyük bir müze haline getirilmiştir.

 

800pxWien_Belvedere-1.jpg

 

Belvedere Sarayı

 

 

 


  [*=center]Belvedere Sarayı: Bahçeleriyle ve sanat gelerileriyle Viyana'nın en çekici yerlerinden biri.
  [*=center]Kunsthistorisches Museum: Dünyanın en iyi sanat koleksiyonunu bulunduran müzelerden biri.
  [*=center]Aziz Stephen Katedrali: Şehrin mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerinden biri. İnanılmaz güzel Gotik mimarisi ile herkesi büyüleyen bir yapı.

 

800pxWien_Staatsoper-1.jpg

 

Opera Binası

 

 

 


  [*=center]Staatsoper (Opera Binası): Çoğu insanlara göre dünya operasının merkezi.
  [*=center]Secession Jugendstil bir sanat evi.
  [*=center]Karl Kilisesi bulunan barok tarzda bir kilise
  [*=center]Prater, dinlenme ve eğlence alanı
  [*=center]Augarten, bir saray ve park
  [*=center]Schwarzenberg Sarayı bulunan sayılı barok stilde bir saray.
  [*=center]Hundertwasser Evi
  [*=center]Arsenal Müzesi
  [*=center]Sankt Marx Mezarlığı
  [*=center]Stadtpark - Şehir Parkı
  [*=center]Haus des Meeres
  [*=center]Raimund Tiyatrosu
  [*=center]Theater an der Wien
  [*=center]Museumsquartier
  [*=center]Volkstheater
  [*=center]Theater in der Josefstadt
  [*=center]Votiv Kilisesi
  [*=center]Liechtenstein Sarayı
  [*=center]Volksoper
  [*=center]Zentralfriedhof
  [*=center]Gasometer, Viyana
  [*=center]Friedhof der Namenlosen
  [*=center]Schloss Neuwaldegg
  [*=center]Schwarzenbergpark

 

800pxYunusEmreBrunnen_Wien01-1.jpg

 

 

 

 

 


  [*=center]Yunus-Emre-Çeşmesi Viyana´nin Türkenschanzpark parkında bulunmaktadır. 1991 T.C.´nin Avusturya´ya hediyesidir.

 

Kafeler ve Ziyaret Edilebilecek Mekanlar

 

Viyana, müzelerinin ve operalarının yanı sıra kahve kültürü ve lezzetli kekleri ile ünlüdür. Kekleri ve kahveleri denemek için birkaç cafe;

 

 

 


  [*=center]Hotel Sacher Viyana Devlet Operas'ı karsısında "Sacher Torte" isimli tatlısıyla tanınmıs, turistlerin, sanatcıların ugrak mekanı.
  [*=center]Käseparadies (16. Viyana, Brunnenmarkt'da), güzel kahve'nin yani sira, cok leziz peynirler ve Türkiye'yi aratmayacak şekilde Türk mamülleri bulunmaktadır.
  [*=center]Alt Wien, (1, Bäckerstrasse 9.) gece 2:00'ye kadar açık. Yiyecekler tek kelime ile harika ancak boş masa bulmak oldukça zor.
  [*=center]Berg; (9, Berggasse 8.) Oldukça popüler ve modern olan cafe çok kaliteli yiyecekler sunmakla birlikte dostane bir atmosfere sahip. Her gece saat 01:00'e dek açık.
  [*=center]Demel; (1, Kohlmarkt 14.) Viyana'nın en prestijli cafelerinden biri.
  [*=center]Drechsler; (6, Linke Wienzeile 22.) Sabah 04:00'e kadar açık olan mekan özellikle bardan veya gece klüplerinden çıktıktan sonra kahvaltı yapmak için oldukça uygun. Ancak pazar günleri kapalı.
  [*=center]Figlmüller; (Wollzeile 5 veya Bäcker Street 6) Stephansplatz'a da yakın olan bu restoran şnitzelleri ile ünlüdür.

 

Pazarlar

 

 

 


  [*=center]Brunnenmarkt

 

Viyana Alışveriş16, Brunnungasse U6 Josefstädter Strasse Pazartesi-Cuma:06:00-17:00 Cumartesi:07:00-14:00 Özellikle Balkan/Türk ürünlerini kolaylıkla bulabileceğiniz çok renkli bir alışveriş merkezi. Buranın en büyük avantajı yorulduğunuzda aynı cadde üzerinde bulunan Club International'ın terasında bir kahve içebilir ya da acıktığınızda çok beğeneceğiniz kebap salonlarının birinde yemek molası verebilirsiniz.

 

 

 


  [*=center]Naschmarkt

 

4, Linke und Rechte Wienzeile U1, U2, U4 Karlplatz. Pazartesi-Cumartesi: 06:00-17:00. Viyana'nın taze meyve ve sebze bulabileceğiniz çok ünlü marketlerinden biri. Bu pazar özellikle Cumartesi günleri çok kalabalık oluyor. Burada ayrıca birçok lokanta ve café ve Çinli ve Hintli mağazalar bulabilirsiniz.

 

Ulaşım

Viyana'nın uluslararası Schwechat Havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıktadır. Şehir merkezine her 20 dakikada bir (05:00-23:30) kalkan otobüsle veya S-Bahn treniyle ulaşılabilir. Şehiriçi ulaşım metro, otobüs, tramvay ve S-Bahn'larla yapılabilir.

 

Politika

1918'den beri her zaman SPÖ en çok oy alan partidir. SPÖ, Yeşiller ve Liberal Forum'un seçim sonuçları her zaman ortalamanın üstünde ve ÖVP'nin sonuçları ortalamanın altında.

 

Viyana

 

 

viyana5-1.jpg

 

Viyana Castle

 

 

viyanacastle-1.jpg

 

Viyana Eglise St Charles

 

 

viyanaeglisestcharles-1.jpg

 

Viyana Univercity

 

 

viyanaunivercity-1.jpg

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
 • Yeni Oluştur...